Soft dla rolet/ elektrozaworów

Rozumiem, że w pliku configuration.yaml masz wpis
cover: !include cover.yaml

@Cino111
Mam taki wpis.
Podłączyłem teraz sterownik po roletę i okazało się, że nie działają przyciski przełącznika roletowego .Sterowanie z AIS działa beż problemu. Ale nadal nie działa sterowanie głosowe.

Ustawiaj w sofcie na wolnych GPIO przyciski image i sprawdzaj czy dziala. Jak nie, to na kolejne GPIO. Co do sterowania głosowego to chyba ktoś od Jolki musi się wypowiedzieć.

@Cino111
Dzięki za pomoc.
Takie są ustawienia sterownika SUPLA z oprogramowaniem Shutters dla rolet:

1 polubienie

@jolka
Witaj. Mam pewien problem odnoście sterowania głosowego rolet. Niestety nie mogę sobie z tym poradzić. W/w opisach zrobiłem wszystko. I jest dobrze po za sterowaniem głosowym.
Czy możesz mi coś podpowiedzieć ?

a jaka komendę głosową wysyłasz i jaki jest efekt?

Witam.

Tylko proszę pamiętać, że jest to przeprogramowany sterownik supli.

A czy ten przeprogramowany sterownik supli jest w systemie encja typu cover czy switch?
Mozna to sprawdzic w narzedziach deweloperskich w zakladce STANY

Witam.
Jest typu switch.

Żeby komendy głosowe typu “otwórz”,“zamknij” działały musisz mieć utworzoną encję typu cover.
Jeśli działają twoje encje typu switch to na ich podstawie stwórz encję cover np:

cover:
  - platform: template
    covers:
      garage_door:
        friendly_name: "Garage Door"
        position_template: "{{ states('sensor.garage_door') }}"
        open_cover:
          service: switch.turn_on
          data:
            entity_id: switch.garage_door
        close_cover:
          service: switch.turn_off
          data:
            entity_id: switch.garage_door
        stop_cover:
          service: switch.turn_on
          data:
            entity_id: switch.garage_door
        icon_template: >-
          {% if states('sensor.garage_door')|float > 0 %}
            mdi:garage-open
          {% else %}
            mdi:garage
          {% endif %}

Witam.
Przepraszam, że nic nie piszę na w/w temat ale nie mam bardzo czasu. Myślę, że jutro znajdę czas i spróbuję zadziałać roletą.
pozdr.

Witaj @mariusz_70

Sorki, że tak to długo trwało ale niestety, praca, praca, dom. Może to będzie głupie pytanie z mojej strony ale jak już pisałem wcześniej nie jestem programistą i z nie którymi sprawami sobie radzę a z nie którymi nie bardzo .
W związku z tym mam prośbę o rozpisanie pliku “cover” , gdzie mam dokonać zmian pod moje ustawienia, co za co odpowiada…

Z góry dziękuję…

Nie mam rolet więc nie pomogę, mogłem Cię ukierunkować jak możesz spróbować rozwiązać swój problem.

Witam Wszystkich.
Czy możecie mi pomóc w ustawieniach sterownika shelly 2.5. Chcę go wykorzystać do sterowania roletami. A chodzi mi o to jak go ustawić i na jakich GPIO są przekaźniki a na jakich przyciski. Dla potomnych, może komuś, kiedyś…

Widzę, że tę stronkę już odwiedziłeś, więc tam jest wszystko opisane:
https://tasmota.github.io/docs/devices/Shelly-2.5/
A potem dalej:
https://tasmota.github.io/docs/Blinds-and-Shutters/
A na koniec to:
https://tasmota.github.io/docs/Commands/#shutters

@Cino111 podpowiedz proszę co zrobić z przekaźnikami…? Problem w tym, że jak włączam zasilanie do całego układu to Wemos D1 mini Pro od razu przestawia mi przekaźniki na “on” i zmieniają stan tylko w trakcie przełączania zaworu. na “off”. Czyli działają odwrotnie. Chodzi mi o zmianę stanu przekaźników od razu po włączeniu. Wolałbym aby były w stanie spoczynku, a tylko w momencie przełączania zaworu zmieniały stan styków na włączony “on”.

Ok już ogarnąłem…

Pewnie kupiłeś przekaźniki sterowane stanem niskim, czyli działa odwrotnie. W ustawieniach tasmoty przestaw jak dobrze pamiętam przekaznik1j

@Cino111 dziękuję za odpowiedź, ale jak napisałem wczoraj ogarnąłem i tak jak zasugerowałeś zmieniłem przekaźniki w Tasmocie na Przekaźnik1i.

1 polubienie

Witam , staram się uruchomić sterowanie rolet na wemos d1 . Mam sterownik elmes i będę sterował równolegle z przełącznikami ściennymi.
Utknąłem na tym etapie


Działa pierwsza , jak uruchomić pozostałe ?
Nie potrafię użyć ShutterButton , albo za stary jestem na to.

Jak dla mnie za mało danych…

Nie wiemy jak ustawiłeś konfigurację modułu D1 w Tasmota.

Nie wiemy czym będziesz sterował. Coś więcej - Elmes model?