Sonoff PowR316D / tasmota / ds18b20

Witam. Czy ktoś używam Sonoff PowR316D?
Ma wsparcie tasmota więc chyba jest ok :slightly_smiling_face:
Nadawało by się to idealnie do bojlera gdyby dołożył ds18b20. Tylko czy się da ?

Do tego idealny by był do monitorowania zużycia z małego offgrid.
(Choć tu jeszcze pozostaje odczyt napięcia z akumulatorów ale to osobny temat)

Może ktoś posiada i podpowie jak to wygląda. :slightly_smiling_face:

Nie miałem okazji dotykać… jak dla mnie ESP32 z wyświetlaczem, nic specjalnego. Nigdzie nie ma żadnej wzmianki o możliwości dołożenia czegokolwiek.

Wiem że nic specjalnego ale szukam tego dla znajomego który nie robił nigdy nic DIY

Dziwne bo pod tą samą nazwą jest wersja z termometrem ale w szablonie nie widzę oznaczenia pinu od ds18b20

Czyli smialo można kupić tańsza wersję i zrobić sobie gniazdo na ds18b20 :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::smiley::smiley::smiley::smiley:

Zamawiam. Efektami się podzielę jak ogarne :smiley:

2 polubienia

Ja kupiłem Sonoff Dual R3 i wgrałem Tasmote:
Sonoff Dual R3 Power Monitoring Switch Module (DUALR3) Configuration for Tasmota (blakadder.com)
Cena 58zł i pomiar na dwóch kanałach:



jeszcze nie testowałem ale zapowiada się dobrze :slight_smile:

ale w nim nie można wykorzystać GPIO1 i GPIO3 bo

@Kraszewsky w Sonoff POW Elite 16A nie widzę takiego ostrzeżenia na stronie Tasmoty ale poczytaj jeszcze dla pewności…

2 polubienia

Tomek w jaki sposób udało Ci się podpiąć DSa do R3 Duala? Ja mam co prawda wersję Lite ale czy wcisnę go w RX2 (GPIO26) czy w inne piny i tak mi się nie zgłasza w tasmocie. Oczywiście rezystor podciągający jest, DS sprawny bo na innym SOnOffie działa. Przez console trzeba coś jeszcze wpisać aby wykrywał DSy? Bo nawet pod GPIO jednego ze switchy podpiąłem i nic.

1 polubienie

Pokaż konfigurację szablonu z menu tasmoty.

U mnie to wygląda tak.

W DUALR3 nie należy wykorzystywać żadnych GPIO do podpinania czegokolwiek zewnętrznego ze względu na niebezpieczeństwo porażenia (masa MCU w/g opisu w bazie blakaddera jest na potencjale fazy). Więc zakładam, że mając tego świadomość zadbałeś o niezbędną izolację.
Możliwe, że dotyczy to też DUALR3L.

No najlepiej byłoby mieć obie, aby porównać różnice sprzętowe.

Warto zauważyć, że w tym wątku zostały już wspomniane 4 różne konstrukcyjnie modele:
POWR316D, THR316D, DUALR3 i DUALR3L

Tomek to chyba do mnie :wink: ?
Nie podpiąłem DS bo tak jak pisałem poniżej nie można tego robić:

No tak ale w Twoim poście gdzie wrzucasz podgląd z pracy Dual R3 masz temperaturę, czy to temp z DSa czy jakoś z CPU ESP32 wyciągasz? Ja mam Dual R3 L i niestety nie da rady skorzystać z żadnego dodatkowego GPIO :confused: Porzuciłem więc tego SonOffa i kupiłem w to miejsce Nous L13T nie dość, że bezpieczniejszy (na wejściach SW nie ma fazy, a zero) to jeszcze mniejszy i przynajmniej 3szt. GPIO dostępne. DS śmiga ładnie a jeszcze chce mu podłączyć mosfety do PWMa i będzie wyłączać LEDy i je ściemniać.

Ta temperatura pojawia się po wgraniu tasmoty i chyba jest to temperatura samego ESP. W każdym bądź razie nie dokładałem nic do wolnych pinow bo wyraźnie w dokumentacji jest informacja, że nie wolno tego robić.

Tak to jest temperatura MCU, w ESPHome trzeba ręcznie tworzyć takie sensory, więc podpowiem, że jak na zwykłe ESP32 wygląda ona w normie.
Sporo zimniejsze w środku są konstrukcje na RP2040 (jak np. RPi pico W), wszystkie modele ESP grzeją się na tyle mocno, że dokładanie sensorów temperatury wewnątrz obudowy w ogóle mija się z celem.

No to się trochę grzeje :fire:

Możliwe, że Tasmota nie filtruje błędnych odczytów (które zwykle są mocno zawyżone), w tej skali to trudno określić jak to wygląda naprawdę (optymalny byłby dobowy wykres, który powinien być sensownie płaski, przy czym oczywiście praca przekaźników może dokładać nieco od siebie), tu mam przykład nie wentylowanego ESP32, gdzie procek pracuje pod dużym obciążeniem

Dla porównania RPi pico W w tym samym pomieszczeniu - tu widać wpływ zmian temperatury otoczenia (to póki co eksperyment i pracuje bez obudowy)

Generalnie to wygląda to różnie zależnie od konstrukcji i wkompilowanych komponentów (te wszystkie urządzenia to ESPHome), w każdym razie na obrazku 3x ESP32 (to te o stosunkowo wysokich temperaturach) oraz RPi pico W - najzimniejsze


Eksperymentowałem w długi weekend z innymi konstrukcjami i niestety w przypadku ESP32-S3 nie uzyskałem pomiaru temperatury, natomiast na ESP32-C3 (które jest takim najbiedniejszym z tych nowych wypustów i prawdopodobnie w typowych zastosowaniach to będzie następca ESP82xx) jest niemal równie zimne jak RPi pico W, natomiast ESP82xx nie raportują temperatury MCU (ale wiem, że jest wysoka, bo kiedyś popełniłem błąd wkładając do urządzenia czujnik temperatury z zamiarem pomiaru temperatury otoczenia i była ona srogo zawyżona).

1 polubienie

Zobacz dobowy:


Wzrost temperatury nastąpiły po włączeniu przekaźnika od termostatu:

1 polubienie

Więc to przekaźnik Ci dogrzewa sprzęt, ale sam MCU też masz w “górnej strefie stanów średnich”.
Wygląda na to, że Tasmota też filtruje błędne odczyty.

1 polubienie