Sterowanie Bramą Garażową poprzez moduł SONOFF SV (AI-Speaker - Home Assistant)

Hmm. Sam go musisz zrobić. Najpierw musisz zainstalować Esphome. Na naszej bramce nie próbowałem. Zainstalowałem na innym kompie na linuxie. Tam masz już kreatora, który prowadzi za rękę. Wyjścia gpio itp. musisz wpisać przed kompilacją programu. Jak bardzo chcesz to mogę Ci zrobić soft, który wgrasz z menu tasmoty, ale musisz podać swoją sieć wifi, hasło, IP modułu, IP routera i bramę. To musi być umieszczone w programie. Dodatkowo co będzie na którym gpio. Jeżeli chcesz to pisz na priv.

To jest opis jak zainstalować na windowsie Integracja z ESPHome

Panowie,
@Cino111 i @Tomasz czy naprawdę to musi być takie trudne. Nie da się bardziej po ludzku dla prostego człowieka.

Heh co zrobić :stuck_out_tongue_winking_eye:

Cos masz źle z pliku cover.yaml.
Zrób tak, skopuj dokładnie to co podałem w pierwszym poście i wklej do covers.yaml i zmień tylko uniqueidentforgate_448677_fb resztę zostaw bez zmian. Tak samo skopiuj z pierwszego postu customize.yaml i tam nic nie zmniaj. Musi zadziałać.

@Tomasz
Cos masz źle z pliku cover.yaml.
Zrób tak, skopuj dokładnie to co podałem w pierwszym poście i wklej do covers.yaml i zmień tylko uniqueidentforgate_448677_fb resztę zostaw bez zmian. Tak samo skopiuj z pierwszego postu customize.yaml i tam nic nie zmniaj. Musi zadziałać.

Zrobiłem tak jak napisałeś i przy sprawdzeniu konfiguracji nie ma żadnych błędów. Zrobię restart i zobaczymy co będzie.

Będzie dobrze :+1:
A już miałem Ci wysłać swoje plik na podmianę :slight_smile:

@Tomasz
Bramka wstała bez problemu. Teraz mi powiedz co mam dodać do karty żeby to wygłądało tak jak u Ciebie z pierwszego postu.
A druga sprawa jak mam dodać lub zmienić konfigurację dla trzech bram.

musisz dodać do widoku kartę ENCJE i ustawić tak:

nie do końca rozumiem o co CI chodzi…
dla każdej bramy musisz mieć osobny SONOFF SV

@Tomasz
Witaj.
Nie mam encji cover.brama_garażowa. Mam tylko switch.brama_garazowa_maciej.
Tak to wiem, że muszę mieć trzy sterowniki. I mam trzy, tylko jak dokonać wpisów w plikach.

Coś jest nie tak, taki błąd po dodaniu wpisu cover: !include covers.yaml do pliku configuration.yaml :

Error loading /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/configuration.yaml: while scanning for the next token
found character ‘\t’ that cannot start any token
in “/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/covers.yaml”, line 4, column 62

Moje pliki:

configuration.yaml

frontend:

Enables configuration UI

config:
http:

Track the sun

sun:
climate: !include climate.yaml
group: !include groups.yaml
automation: !include automations.yaml
script: !include scripts.yaml
scene: !include scenes.yaml
light: !include light.yaml
cover: !include covers.yaml

homeassistant:

KAMERY RTSP

stream:
ffmpeg:
camera: !include camera.yaml
system_health:

Example configuration.yaml entry

media_player:

  • platform: enigma2
    host: 192.168.2.11

covers.yaml

cover:

  • platform: mqtt
    name: “brama_garazowa”
    state_topic: “dom-a88d6e20154b9a26_448425_fb/cmnd/POWER2”
    command_topic: “cmnd/dom-a88d6e20154b9a26_448425_fb/POWER”
    payload_open: “ON”
    payload_close: “ON”
    payload_stop: “ON”
    state_open: “ON”
    state_closed: “OFF”
    optimistic: false
    retain: false

customize.yaml

cover.brama_garazowa:
device_class: garage
friendly_name: Brama garażowa Maciej

po takich wpisach mam taki błąd

Invalid config for [cover]: required key not provided @ data[‘platform’]. Got None. (See /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/configuration.yaml, line 13).

A jak wywalę wpis w pliku configuration.yaml cover: !include covers.yaml to nie ma błędów

usuń słowo cover w pierwszej linijce,
covers.yaml ma wyglądać tak:

 -  platform: mqtt
    name: "brama_garazowa"
    state_topic: "dom-a88d6e20154b9a26_448425_fb/cmnd/POWER2"
    command_topic: "cmnd/dom-a88d6e20154b9a26_448425_fb/POWER"
    payload_open: "ON"
    payload_close: "ON"
    payload_stop: "ON"
    state_open: "ON"
    state_closed: "OFF"
    optimistic: false
    retain: false

@Tomasz

To teraz mam taki błąd:

Error loading /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/configuration.yaml: ‘utf-8’ codec can’t decode byte 0x93 in position 30: invalid start byte

Użyj normalnych apostrofów >>>>> ", sprawdź czy nie ma tabulatorów tylko spacje.

Tak jak pisze @Iron na apostrofy trzeba uważać, czasem po skopiowaniu przyjmują jakiś inny format i wtedy wywala błędy. @kindziol poprawiłem je i wklej teraz do covers.yaml:

 -  platform: mqtt
    name: "brama_garazowa"
    state_topic: "dom-a88d6e20154b9a26_448425_fb/cmnd/POWER2"
    command_topic: "cmnd/dom-a88d6e20154b9a26_448425_fb/POWER"
    payload_open: "ON"
    payload_close: "ON"
    payload_stop: "ON"
    state_open: "ON"
    state_closed: "OFF"
    optimistic: false
    retain: false

@Tomasz

Dziękuje. Teraz jest oki.

Dzień Dobry
Zaczynam moją przygodę z HA i szukam jakiegoś rozwiązania na sterowanie:

4 bramy garażowe (sterowanie bez napięcia)
1 brama wjazdowa (sterowanie bez napięcia)
1 furtka

zależy mi na widoczności stanu (otwarta/zamknięta) plus do jednego SV podłączenie czujnika Temperatury.

Pytanie :
Czy zakupić 5 x Sonoff SV (np. taki https://allegro.pl/oferta/sonoff-sv-5-24v-przekaznik-wifi-brama-furtka-9087428294?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NWFkZmY1OTAtZGRkOS00MTMxLWFkMTAtNzc2NzEwZDAzOTI4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=0dc201f0-a630-4712-9137-45b0c188fb3c ),

czy może jest jakiś inne urządzenie które kompleksowo może mieć podłączenie do 4 bram naraz.

4 bramy można byłoby obsłużyć tym:
https://www.itead.cc/wiki/Sonoff_4CH_Pro
ale trzeba byłoby się nagimnastykować z softem.
Na Tasmocie nie wiem czy to jest do ogarnięcia, może @Cino111 na ESPHome by to ogarnął ?
W skrócie jak chcesz szybko i sprawdzone to rób osobno na Sonoff SV, jak chcesz mieć na jednym to będziesz musiał poświęcić trochę czasu i próbować na Sonoff 4CH Pro. Z tego co pamiętam na Supli ktoś to kiedyś ogarnął :wink:

Dzięki za szybka odpowiedz, Sonoff 4CH Pro używam do podlewania ogrodu. Żeby nie kombinować zakupie 5 x sonoff SV plus czujnik temp. Skonfiguruje zgodnie z pierwszym postem i nadam różne nazwy encji aby rozróżnić o którą bramę chodzi. Nie zależy mi na jednym urządzeniu ale na sprawdzonym rozwiązaniu, jeszcze raz dzięki wielkie.

Jakieś wskazówki co do implementacji ?

Bez problemu tasmota ogarnie, ESP home również i tu nadajesz sobie nazwy encji jakie chcesz. Ja sobie zrobiłem coś takiego


Ssr do świateł, a przekaźniki stykowe do bram. Tu dalem Esp32, więc tylko EspHome. Z lewej strony ESP mam jeszcze wejścia na przyciski.
Aaa no i te 3 zaciski po prawej to do podłączenia kilku DS18b20

Wydaje mi się, że wszystko jest w pierwszym poście, jak coś wyjdzie w trakcie to pytaj śmiało, pomożemy :grinning:

Ostrzegam przed Sonoffem 4ch do sterowania bramami, ponieważ jeden kanał u mnie wyzwala się w sposób niekontrolowany. Pytałem tu na forum ale nikt nie odpowiedział czy występują podobne zachowania czy nie. Nie jest to wina bramki a raczej oprogramowania Tasmota i to niezależnie od wersji bo wgrywałem różne nie wiem jak na ESP być może jest to problem
inny ale powtarzalny.