Sterowanie piecem na ekogroszek/pelet

Witam, jakiś czas temu zacząłem przygodę z AIS i HA.
W tej chwili mam testowo oczujnikowaną kotłownię (temperatury)
Brakuje mi funkcjonalności sterowania piecem i pompami (CWU, Podłogówka, Grzejniki) Do tej pory jest to realizowane poprzez sterownik Negros dołączony do pieca.
Mam pomysł na zbudowanie własnego sterownika, konstrukcja byłaby oparta o moduł ESP32, przekaźniki do sterowania pompami czujniki temperatury, wyświetlacz i przyciski do szybkich ustawień.
Mam do Was pytanie czy ktoś z Was już podobne rozwiązanie stosuje, ma doświadczenie w budowaniu ?
Zależałoby mi na funkcjonalności standardowego sterownika, czyli podchodzisz do pieca i ustawiasz odpowiednie parametry, jak np temperatura wody użytkowej, moc dmuchawy i czas podawania. ale też aby można było to zmienić z poziomu AIS czy HA.
Chętnie wysłucham mądrzejszych głów z większym doświadczeniem.

Też tak myślałem ale postanowiłem poszukać sterownika (jestem w trakcie planowania wymiany C.O), który jest otwarty na integracje niż samemu budować wszystko od zera, tym bardziej, że to ogrzewanie domu. Przejrzałem na szybko ten sterownik Negros i widzę, że można zrobić zdalne sterowanie kotłem c.o. (link) za pomocą sterownika (link):

W przypadku braku połączenia z siecią Internet moduł umożliwia sterownie kotłem za pomocą lokalnej strony WWW. Aby z niej skorzystać komputer powinien być zalogowany do tej samej sieci lokalnej, co moduł internetowy. Następnie należy uruchomić przeglądarkę WWW, a w oknie adresu wpisać adres IP modułu w sieci. Adres ten można odczytać z poziomu sterownika kotła

Do weryfikacji czy da się w prosty sposób zintegrować to z HA. Osobiście własnie w takim kierunku chce iść.

Producent Nergosa daje możliwość sterowania i podglądu z poziomu panelu pokojowego, lecz na świat z tym nie wyjdziesz niestety.
Rozmawiałem z właścicielem firmy produkującej ten sterownik i nie udostępni dokumentacji aby stworzyć integrację do HA. Stąd właśnie pomysł na budowę własnego sterownika, samo obsłużenie go przez HA raczej nie sprawi problemu, lecz dla mnie problemem może być stworzenie obsługi przez panel sterownika (klawisze).
Zdaje sobie sprawę że powinno to działać niezawodnie, lecz mój Negros właśnie zaczyna sprawiać problemy i podbija niemiłosiernie temperaturę wody i zaraz będę go wymieniał, dlatego albo kupię jakiś sterownik, albo będę próbował zbudować, obawa jest jedna, brak doświadczenia.

Myślę, że po latach dłubania z własną elektroniką dziś posłuchał bym rady @macek i do ogrzewania zastosował jakieś fabryczne rozwiązanie sterownika (oczywiście w integracji z HA). Są plusy i minusy rozwiązań DIY. Z pewnością jest to subiektywna ocena w/g własnych doświadczeń. Jak już je zdobędziesz to pewnie zdecydujesz o zakupie gotowca. Pewne jest jedno, sterowanie ogrzewaniem to temat rzeka…
Podsyłam materiał znaleziony w sieci:

Własnie doświadczenie (w moim przypadku akurat nie z elektroniką) przemawia za tym aby nie robić czegoś co ktoś robi lepiej od Ciebie (sterowniki pieca), lepiej się skupić na tym jak z tego wycisnąć więcej bo producent nie jest tym zainteresowany, czasami nie ma w tym interesu. Przykładem jest AIS - nie budują systemu automatyki od nowa tylko wyciskają z HA jeszcze więcej w bardziej przyjaznej formie dla użytkownika.

@miastek weź pod uwagę, że własny sterownik będziesz musiał także potem “utrzymywać” (serwisować), ciekawe co zrobisz jak przestanie działać z niewiadomowego powodu po 2 latach - to wg mnie najgorsze co się może przytrafić bo po tak dlugim okresie czasu już nie wiele będzisz pamietał z tego co robiłeś. Lubię DIY ale w rozwiązaniach niekrytycznych. Trzymam kciuki za Twój sterownik bo mina ze zrealizowanego projektu jest bezcenna.

1 polubienie