Synchrnizacja folerów, plików miedzy urządzeniami - automatyczne kopie dzięki Syncthing

Ciekawi mnie czy ktoś z użytkowników bramek zastanawiał się nad funkjonalnością synchronizacji, wykonywania kopi plików między domowymi urządzeniami. Czy ktoś ma zainstalowane programowanie typu np Syncthing lub podobne rozwiązanie?

https://syncthing.net/

Automatycznego synchronizowania wybranych katalogów z telefonu od jakiegoś czasu wykonuję na stacjonarny komputer i działa to zaskakująco dobrze. Czyli niezauważalnie, w wybranych porach bez zbędnego obciążania urządzeń i sieci.
Zapraszam do podzielanie się swoimi doświadczeniami w oczekiwaniu na bramkę PRO…

https://docs.syncthing.net/users/contrib.html

Faktem jest że automatyczna kopia danych jest wygodna.
Ja zastanawialem się jak zrobić aby bramka co tydzień robiła kopie konfiguracji i ustawień.
I zachowywać kopie przez miesiąc.
W przypadku awarii przywracamy kopie i można działać dalej :slightly_smiling_face:

Syncthing ma aplikację na Android.

Więc teoretycznie załatwi sprawę kopi zapasowej bramki.
Jest o tyle fajny, że każda zmiana w katalogu wybranym do synchronizacji jest na bieżąco dopisywana do kopi.

Jest oficjalny dodatek dla migawek automatycznych w HA na dysku Google.

Nie znajduję instrukcji dla ręcznej jego instalacji.
Nie wszyscy chcą wysyłać swoje kopie tej korporacji…

Wystarczył by zrzut na kartę sd lub FTP :slightly_smiling_face:
Dzięki poczytam :slightly_smiling_face:

Osobiście nie widzę w tym problemu jeżeli kopia jest zaszyfrowana, używam tego dodatku na HA od kilkunastu miesięcy i jestem zadowolony.

Ja również, ale nie mam takiego dodatku na bramce AIS…

@jolka - czy możemy zautomatyzować te dwa kroki?

  1. Sprawdzenie konfiguracji
    obraz

  2. Wykonaj kopię konfiguracji
    obraz

Zainstalowałem aplikację po ściągnięciu ze strony projektu Syncthing na bramce DEV1 wprost z AIS Explorer i w paru krokach uruchamiamy usługę…

Oprogramowanie jest wieloplatformowe więc odpowiednio zainstalowałem wcześniej Syncthing na moim komputerze stacjonarnym. Konfiguracja wymiany plików a raczej synchronizacji katalogów między urządzeniami jest prosta. Sprowadza się do paru kolejnych kroków w webowym GUI.

Na początek włączymy uprawnienia Superuser dla aplikacji w Android, tak aby można było mieć dostęp do plików systemowych czyli naszego katalogu AIS.


UWAGA - musimy mieć świadomość co robimy decydując się na ten krok…

W następnych czynnościach dodałem katalogi do współdzielenia z moim linuksowym PC, gdzie będzie przechowywana moja kopia katalogów z bramki DEV. Program pozwala na wiele szczegółowych konfiguracji. Jedną z najważniejszych będzie określenie, że pliki mogą być tylko wysyłane. Więc zmiany dokonane po stronie PC nie zmienią plików na bramce.

W kolejnym kroku przełączamy się z GUI aplikacji Android na interfejs webowy…

Jest on wspólny dla wszystkich platform i łatwiej z niego wskażemy interesujące nas katalogi.
Odnajdujemy przycisk dodaj folder i wpisujemy ścieżkę do niego.

Konicznie w zakładce zaawansowane wybieramy opcję “tylko wyślij”.

1 polubienie

Każdy klient Syncthing czyli w domyśle urządzenie ma swój unikalny ID

Urządzenia w sieci lokalnej odnajdują się automatycznie. Klikamy dodaj urządzenie i wybieramy wg ID lub dodajemy ręcznie łącząc w ten sposób klientów Syncthing.

Folder współdzielimy między wybranych klientów czyli zaznaczamy wcześniej dodane urządzenie dla współdzielenia danego folderu:

Po stronie komputera PC w takim samym GUI dodałem bramkę AIS. Pojawił się automatycznie komunikat, że urządzenie AI-Speaker.com chce mi udostępnić katalog.

Wskazuję ścieżkę na moim PC i w tym miejscu będzie folder z kopią plików z bramki.

1 polubienie

Możliwości są większe, a oprogramowanie posiada API oraz pełną konfigurowalność limitów okresów i wiele, wiele więcej. Najlepsze, że wszystko dzieje się w tle :grinning:
Może ktoś się skusi na implementację i zrobi sensory w HA?