🆕 Upgrade do nowej wersji bramki - jak łatwo przenieść konfiguracje

Upgrade do nowej wersji bramki - jak łatwo przenieść konfiguracje

Gratuluje :tada: bo skoro czytasz ten post, to pewnie zdecydowałeś się na aktualizację sprzętu i teraz zastanawiasz się jak przenieść całą konfigurację systemu do nowszej i szybszej bramki AIS dom.

To naprawdę proste - już wyjaśniam to wszystko krok po kroku :wink:

Krok 1.

Na starej bramce wykonujemy kopię konfiguracji.

trwa to minutkę

Krok 2.

uruchmiamy nową bramkę (podłączamy do prądu) i w pierwszym kroku konfiguratora którym mamy po uruchomieniu, zamiast zakładać nowe konto, logujemy się do portalu integratora żeby przywrócić konfigurację z kopii innej naszej bramki

teraz obaczymy listę bramek które mamy przypisane do naszego konta, wybieramy bramkę z którj chcemy pobrać konfigurację

podajemy hasło do rozszyfrowania kopii

Krok 3

po ponownym uruchomieniu nowej bramki nie mamy już konfiguratora - możemy zalogować się na to samo konto co na starej bramce

i wszystko jest jak było tylko szybciej i więcej miejsca do instalowania Nextcloud :slight_smile:

3 polubienia

A jak jest z indywidualnym identyfikatorem nowej bramki i URL do zdalnego dostępu przez tunel? Czy coś w tej kwestii użytkownik musi zrobić?

identyfikator będzie nowy

bo nie może być tak, że 2 bramki mają ten sam identyfikator, to będzie powodowało problem z tunelem itd…
(zakładamy, że stara bramka będzie dalej do czegoś używana lub odsprzedana/podarowana)

Oczywiście jak ktoś bardzo chce to może zmienić identyfikator (np. na stary) - wystarczy podmienić go w ukrytym pliku na bramce i po ponownym uruchomieniu nowa bramka będzie miała stary identyfikator… ale ze względu na powyższe nie zalecamy :wink:

1 polubienie

W moim przypadku przy przejściu z DEV1 na DEV3 napotkałem jeden problem w powiązaniu z AIS Tasmota. W niektórych modułach skonfigurowanego miałem (zgodnie z faq w temacie od @Celina) klienta MQTT zawierającego indywidualny identyfikator bramki.

Problem polegał na tym, że zanim zaktualizowałem DEV3 i ustawiłem bramce stałe IP (odziedziczone po DEV1) uruchomił się broker MQTT na DEV3 i oprogramowanie AIS Tasmota automatycznie, na modułach z wpisanym identyfikatorem DEV1, nadpisało adres IP serwera MQTT w modułach ESP, na przyznany na krótko przez DHCDP, losowy z puli LAN dla DEV3. Mechanizm zadziała prawidłowo dla kogoś kto powierza adresację IP swojemu routerowi. Dla mnie wprowadził chwilę frustracji zanim odkryłem powód niedostępności niektórych urządzeń w asystencie domowym, po przejściu na DEV3.

1 polubienie

A jak wygląda to w przypadku Node-RED? Czy wykonując przywrócenie konfiguracji na nowej bramce zostanie zainstalowany automatycznie?

Jeśli nie to co z utworzonym stałym tokenem, wymaga usunięcia i ponownego utworzenia?
Na chwile obecną na tyle wszystko u mnie działa bezproblemowo, że nie musiałem nigdy odzyskiwać starej konfiguracji i resetować urządzenia.

A jak zmienic identyfikator przypisany do taga NFC w bramce lub w jaki sposób wy zapisujcie identyfikator aby móc identyczna metoda nadpisać go?

Proces migracji z kopi Dev1 z czasów szwankującego termuxa do Dev3 też zresztą na termuxie przeszedł o dziwo bez problemowo nawet na najnowszą wersję systemu