Wersja systemu 0.103 Zigbee · Asystent domowy

Wersja systemu 0.103.x z dnia 15 stycznia 2020 (do potwierdzenia),

Na kanale beta prowadzimy pracę nad wersją 0.103. 🧰 🧩 Wersja ta ukaże się na kanale stabilnym prawdopodobnie dnia 15 stycznia 2020 roku 🧨🧨🧨 🥳.

Społecznościowe forum AI-Speaker!

Na prośbę użytkowników dodajemy możliwość komentarzy pod postami i być może powstanie z tego forum -jeżeli będą chętni, żeby prowadzić na nim dyskusję i pomagać innym użytkownikom. Niebawem zaprosimy wszystkich do dodawania konta i zachęcimy do brania udziału w dyskusjach, już teraz można zapoznać się z zasadami, które zaproponowaliśmy na początek: https://ai-speaker.discourse.group/t/witamy-na-spolecznosciowym-forum-ai-speaker/28

Chcemy pomóc zbudować to miejsce i oddać je społeczności - użytkownicy, którzy zaangażują się i będą publikować, zostaną automatycznie promowani na moderatorów / administratorów.

Jeśli masz projekt związany z Asystentem domowym, który wykonałeś i masz ochotę go opisać dla innych to będziemy bardzo wdzięczni 🥰 Wszystkich którzy mają ochotę opublikować swój projekt zapraszamy do sekcji Projekty https://ai-speaker.discourse.group/c/projekty im więcej ciekawych rzeczy opublikujemy tym większa szansa, że to miejsce będzie żyło i się rozwijało.

![](upload://AwxopbN2wwiMPYDb1zG7cEnGLst.png)

Audio w osobnym panelu

Przenosimy widok audio do osobnego panelu w aplikacji...

TODO - opis do uzupełniania

Home Assistant

Najnowszy (stabilny) Home Assistant 0.103.0

Z ciekawych rzeczy, które bardzo nam się przydadzą, to możliwość definiowania/edycji automatyzacji z aplikacji w formacie YAML. Każdy pojedynczy wyzwalacz, warunek lub akcję można edytować jak YAML. Umożliwia to definiowanie bardzo skomplikowanych automatyzacji w edytorze automatyki i umożliwia szybkie kopiowanie części automatyzacji.

![](upload://ka93wWIXcfzlRwSV4IMh02amWLE.png)

Zapraszamy do aktualizacji i komentowania :) AI-Speaker 01/2020


Ten temat jest powiązany ze źródłową dyskusją: https://sviete.github.io/AIS-docs/blog/2020/01/15/release-notes.html
1 polubienie

Ja już zaktualizowałem i u mnie działa :slight_smile:

Coś nie widac przycisku “Kontynuuj dyskusję”

beta 0.103.5b3 opublikowana :slight_smile:

Zainstalowana beta 0.103.5b3.
Zaczęło działać włączanie i wyłączanie całego ogrzewania głosowo. Pozostałe komendy jak ustawianie temperatury czy wybór trybu (poza domem) dalej nieaktywne. “Nie rozumiem włącz tryb poza domem”, czy “Ogrzewanie na tryb poza domem”.
Cały czas przy każdym restarcie HA instaluje zależności pakietów zeroconf.

Uprościliśmy troszkę komendy do ogrzewania (opis w dokumentacji), bo parsowanie tych wcześniejszych było zbyt złożone - proszę sprawdzić w dokumentacji i spróbować czy będzie ok

Potwierdzam ustawianie temperatury już działa.
Nadal nie działa - Zmiana trybu ogrzewania
Ogrzewanie tryb poza domem
Ogrzewanie tryb w domu

  • Przepraszam ale mam problem ze zrozumienie Ogrzewanie tryb poza domem…

Będzie dzisiaj nowa beta 0.103.6b0, chyba ostatnia beta w 0.103. Teraz będziemy już domykać to co dodaliśmy i szykować się do wydania na kanale stabilnym.

W temacie trybu ogrzewania dodaliśmy komendę bardziej ogólną

Ogrzewanie tryb {nazwa trybu}

Komendy:
“Ogrzewanie tryb poza domem” i “Ogrzewanie tryb w domu” powinny już działać OK.

Inne możliwe tryby (pod warunkiem, że obsługuje je Twoja konfiguracja ogrzewania) to:

  • “eco” - eko, oszczędzanie, oszczędny
  • “boost” - podgrzanie, podgrzewanie
  • “comfort” - komfort, wygoda
  • “sleep” - spanie, noc
  • “activity” - aktywność, ruch

kolejna beta 0.103.6b1 opublikowana
2 poprawki:

  1. mówienie instaluje zeroconf przy każdym uruchomieniu - dzięki @Iron
  2. problem z załadowaniem kart lovelace - dzięki Marcin

Potwierdzam sterowanie ogrzewaniem teraz już działa w całości, zeroconf też już się nie instaluje za każdym razem :slight_smile:

Przymierzam się do integracji panel alarmu (https://www.home-assistant.io/integrations/manual/). Czy w tym zakresie coś już jest jeśli chodzi o sterowanie głosowe czy na razie automatyzacje + sterowanie z tel lub web?

W przypadku świateł jak ktoś mówi:

włącz światło w kuchni

to my wiemy (rozpoznajemy), że taka sentencja oznacza intencje włączenia światła i pod tym uruchamiamy akcje / servis

light.turn_on

(oczywiscie z odpowiednią encją wskazującą na światło w kuchni)
nie ma tu znaczenia czy żarówka jest IKEA czy philips, bo w Asystencie domowym wszystkie żarówki “rozumieją” tą samą akcję (mają to samo api).

Tak samo możemy zrobić z alarmami. Panel kontrolny alarmu (nie ważne jakiego producenta) ma kilka usług które możemy uruchamiać sentencją → intencją

Zgłoś to proszę do pomysłów w osobnym temacie. Opisz jakie miały by być sentencje np. “Alarm uzbrojony” (do wszystkich alarmów) czy z jakimś wskazaniem pomieszczenia…

Postaramy się to dodać do kolejnej wersji

a oczywiście do tego czasu możesz dodać sam do automatyzacji
jeżeli nazwiesz automatyzację uzbrojenie alarmu
to automatycznie zadziała komenda: uruchom uzbrojenie alarmu

https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_app_assistent_commands.html#uruchamianie-automatyzacji

Hej! :slight_smile:

kolejna beta 0.103.6b2, 2 rzeczy poprawiliśmy:

Tak z ciekawosci - jakiego systemu alarmowego uzywasz / planujesz uzyc?

Docelowo Satel Integra ale na razie chcę wykorzystać to co mam do testów czyli Czujki ruchu Sonoff 433MHz, kontaktrony Sonoff 433MHz, kontaktron zwykły + czujki zalania, dymu, czadu, podpięte przez Arduino do bramki.

Aha. Ja wlasnie zaczynam sie zastanawiac nad uzyciem ESP2866/ESP32, roznego zestawu czujnikow, kamerek rtsp, AIS jako ‘centralki’ i do tego wlasnej roboty panel do wprowadzania kodu. I oczywiscie lokalizacja domownikow przy uzyciu telefonu.

Tylko nie wiem czy to nie taki slomiany zapal :slight_smile:

Warto też rozważyć Wemos d1 mini ma spore możliwości ale ja jestem zwolennikiem rozwiązań przewodowych dlatego Arduino i Ethernet Shield. Z lokalizacją cały czas testuję bo nie jest z tym tak różowo… a to się aplikacja GPSLogger nie uruchomi po restarcie telefonu a to dany model telefonu w budynku gubi satelity i lokalizacja wychodzi poza strefę home kilkanaście razy w ciągu doby… na razie widzę że nie jest to pewne rozwiązanie.

Ja znow nie znosze kabli (a konkretnie to moja malzonka :wink: ). Co do lokalizacji - testowales lokalizacje ktora daje klient HA?

Ja jestem zwolennikiem wyłączania WiFi w czasie snu np. od 1-6 rano więc część systemu niestety nie działa. W przypadku Ethernetu nie ma takiego problemu. Testowałem OwnTrack ale nie zdał egzaminu, GPSLogger na razie jest ok jeśli chodzi o mój telefon.

Jakiego softu uzywasz do Arduino i ethernet shield? Jestem zainteresowany. Moze opiszesz co i jak? Leży Arduino i czeka :slight_smile:

wydaliśmy finalną wersję 0.103 na kanale beta (0.103.8), jutro do końca dnia powinna być też wydana na bramki na kanale stabilnym

2 polubienia