­čŚ║ Wersja systemu 0.112.6 Location, Location, Location

Mo┼╝e historia pisze si─Ö na nowo?

Tobie też po aktualizacji znikła historia ?

Jeszcze nie aktualizowa┼éem. Nie robi┼éem r├│wnie┼╝ zapisu historii do zew. bazy. Nie mam potrzeby ┼Ťledzenia zbyt wielu parametr├│w wiec to co zapisuje si─Ö mi─Ödzy restartami bramki wystarcza. Bardziej pogl─ůdowo w┼é─ůczy┼éem zapis, dla informacji o skali poboru energii niekt├│rych odbiornik├│w w domu. Pope┼éniony prze zemnie licznik energii nie zmie┼Ťci┼é si─Ö w mojej rozdzielnicy. Wi─Öc le┼╝y sobie w warsztacie.

to raczej co┼Ť z sieci─ůÔÇŽ python-owe pakiety do HA s─ů dystrybuowane z repozytorium pip
czasami pomimo, ┼╝e wersja jest ju┼╝ w repozytorium pip twierdzi ┼╝e jej nie ma

je┼╝eli dalej jest problem to zr├│b z konsoli

pip install ais-dom

będziesz widział co się dzieje podczas instalacji

Przy┼é─ůczam si─Ö do pytania :wink:

Miałem tak samo, dopiero za drugim razem poszło.

U mnie działa. Może masz ustawiony zbyt krótki czas przechowywania historii?

zerknij do tego w─ůtku :slight_smile:

1 polubienie

Testujemy. Do tej pory u┼╝ywa┼éem GPS Loggera. By┼éem bardzo zadowolony. Od dzisiaj prze┼é─ůczy┼éem na AIS. Zobaczymy jak sobie radzi z geolokalizacj─ů :slight_smile:

Opr├│cz tego mo┼╝na zrobi─ç template i ┼Ťledzi─ç na┼éadowanie baterii w telefonie.
Np. dwie automatyzacja ponżej 14% - Jolka mówi naładuj telefon
druga przy 100% - bateria na┼éadowana, od┼é─ůcz ┼éadowark─Ö.

sensors.yaml

- platform: template
  sensors:
    lenovo_k6_iron_battery:
      value_template: "{{ state_attr('device_tracker.mobile_ais_dom_swojeID', 'battery_level') }}"
      unit_of_measurement: '%'

device_tracker.mobile_ais_dom_swojeID = skopiowane ID aplikacji mobilnej z integracji mobile App.

image

automations.yaml

- id: '1595460425996'
  alias: Telefon Lenovo naładuj baterię
  description: ''
  trigger:
  - entity_id: sensor.lenovo_k6_iron_battery
    platform: state
    to: '16'
    to: '14'
  condition: []
  action:
  - data:
      text: Naładuj telefon masz 16%.
    service: ais_ai_service.say_it

- id: '1595460507836'
  alias: Telefon Lenovo od┼é─ůcz ┼éadowark─Ö
  description: ''
  trigger:
    to: '100'
  condition: []
  action:
  - data:
      text: Od┼é─ůcz ┼éadowark─Ö, telefon na┼éadowany.
    service: ais_ai_service.say_it

Tylko b─Ödzie poprawka do aplikacji mobilnej - GPS Logger aktualizuje na bie┼╝─ůco battery level. Aktualnie mam 55% a w AIS dalej jest 45% - zerknijcie prosz─Ö na to.

image

Aby geolokalizacja dzia┼éa┼éa prawid┼éowo i nie by┼éo fa┼észywych wyj┼Ť─ç z domu :wink: w person nale┼╝y opr├│cz AIS doda─ç ┼Ťledzenie kom├│rki przez router.
Niestety z jednym urz─ůdzeniem ┼Ťledz─ůcym dzia┼éa to w ten spos├│b ┼╝e w domu gdy GPS g┼éupieje zdarza si─Ö, ┼╝e lokalizacja jest podawana kilka metr├│w za stref─ů dom. U mnie skutkuje to wy┼é─ůczeniem wszystkich urz─ůdze┼ä i uzbrojeniem alarmu dlatego nale┼╝y dodatkowo doda─ç drugie urz─ůdzenie ┼Ťledz─ůce najlepiej gdy telefon loguje si─Ö do wifi w domu.

image

Pr├│bowa┼éem kilkukrotnie ponawia─ç aktualizacj─Ö, wykona┼éem kilka restart├│w bramki ale nadal mam ten sam b┼é─ůd. Wyniki z ÔÇťpip install ais-domÔÇŁ pokazuj─ů, ┼╝e niby jest OK ale nie wykonuje si─Ö aktualizacja :frowning:

6

┼╗art na pocz─ůtek :slight_smile:

Zamierzamy doda─ç stan baterii boÔÇŽ bezcenne jest raportowa─ç stan baterii i tym samym j─ů tym raportowaniem roz┼éadowywa─ç :wink:
Dzi─Öki temu raportowaniu wiemy ┼╝e bateria si─Ö roz┼éadowuje bo mamy tak─ů informacj─Ö raportowan─ů (a raportowanie j─ů roz┼éadowuje), taki paradoks dzia┼éania aplikacji :wink:

A teraz ju┼╝ serio - wi─Öksze wprowadzenie w ten temat

1. Dodamy info o stanie baterii - mamy to w planie

2. Roz┼éadowywanie baterii przy w┼é─ůczonym raportowaniu lokalizacji

:warning: Roz┼éadowanie baterii to mo┼╝e by─ç najwi─Ökszy problem z funkcjonalno┼Ťci─ů raportowania lokalizacji. Oczywi┼Ťcie b─Ödziemy ten serwis ulepsza─ç, wprowadzimy parametry cz─Östotliwo┼Ť─ç raportowania (czas i zmiana odleg┼éo┼Ťci). Poka┼╝emy te┼╝ w kolejnym po┼Ťcie jak z bramki zautomatyzowa─ç w┼é─ůczanie lokalizacji telefonu na jaki┼Ť czas / co jaki┼Ť czas.

1. Jak to działa technicznie

:information_source: Istotne jest to, ┼╝e my bierzemy lokalizacj─Ö bezpo┼Ťrednio z czujnika GPS :artificial_satellite: w telefonie lub z sieci (BTS-y operator├│w GSM :tokyo_tower: , WiFi itdÔÇŽ). Home Assistant w swojej oficjalnej aplikacji bierze dane z Serwis├│w Google. R├│┼╝nica jest taka, ┼╝e u nas zadzia┼éa na ka┼╝dym telefonie a w HA na telefonach kt├│re maj─ů Serwisy Google w┼é─ůczone (Google na bie┼╝─ůco zbiera dane o lokalizacji telefon├│w i udost─Öpnia je innym aplikacj─ů).

1. Plany w tym temacie

Chcemy mie─ç dobrze dzia┼éaj─ůc─ů i ┼éatwo konfigurowaln─ů telemetrie w Asystencie domowym.
Dotychczas pr├│bowali┼Ťmy z OwnTracks

ale w OwnTracks to by┼éo trudno konfigurowalne i nie dzia┼éa┼éo idealnie - ma┼éo komu uda┼éo si─Ö to doprowadzi─ç do u┼╝ywalno┼Ťci.
Teraz b─Ödziemy pr├│bowali doda─ç to do naszej aplikacji, ┼╝eby by┼éo pro┼Ťciej i lepiej. Na t─ů chwil─Ö mamy plan taki ┼╝eby zoptymalizowa─ç dzia┼éanie naszego mechanizmu i robi─ç to niezale┼╝n─ů do dodatkowych serwis├│w.
Oczywi┼Ťcie je┼╝eli to nie zadzia┼éa dobrze to by─ç mo┼╝e prze┼é─ůczymy tak jak apka HA na Serwisy Google - wa┼╝ne jest ┼╝eby dzia┼éa┼éo dobrze.

To wszystko wymaga─ç b─Ödzie czasu, efekt nie b─Ödzie natychmiastowy ale uruchomili┼Ťmy t─ů funkcjonalno┼Ť─ç i b─Ödziemy j─ů poprawia─ç / rozwija─ç a┼╝ doprowadzimy do pe┼énej u┼╝ywalno┼Ťci i przeniesiemy j─ů z funkcji eksperymentalnych do normalnych lub usuniemy ca┼ékowicie i przejdziemy na inne rozwi─ůzanie :wink: na tym etapie rozwoju naszego projektu (DEV) wszystko jest mo┼╝liwe.

:information_source: Trackery dla dzieci czy os├│b starszych (z detekcj─ů upadku, mierzeniem parametr├│w ┼╝yciowych) to jest co┼Ť co nas osobi┼Ťcie interesuje. Je┼╝eli znajdziemy lepsze rozwi─ůzanie ni┼╝ to co dzia┼éa w naszej aplikacji to zintegrujemy i pozwolimy komu┼Ť innemu to dostarczy─ç :slight_smile: Jeste┼Ťmy otwarci na sugestie gdyby kto┼Ť zna┼é jakie┼Ť fajne rozwi─ůzanie?

1. Kody

Gdyby kto┼Ť chcia┼é zobaczy─ç jak dzia┼éa serwis lokalizacji w aplikacji mobilnej AIS, to ca┼éy kod jest w Github. Jeste┼Ťmy otwarci na zmiany i poprawki w kodzie - wystarczy nam wys┼éa─ç rz─ůdanie pobrania porawionego kodu (pull request) w Github. Tu wida─ç jak nas┼éuchujemy zmian lokalizacji na telefonie:

A tu s─ů parametry cz─Östotliwo┼Ťci sprawdzania i minimalnej odleg┼éo┼Ťci jaka si─Ö musi zmieni─ç ┼╝eby wys┼éa─ç lokalizacj─Ö do bramki (┼╝eby nie spamowa─ç bramki za mocno):

1 polubienie

pierwsza linijka wskazuje na to, ┼╝e pip my┼Ťli ┼╝e pakiet ais-dom jest zainstalowany w najnowszej wersji 0.111.6 - nie widzi, ┼╝e jest dost─Öpna nowsza wersja. Tak si─Ö mo┼╝e dzia─ç je┼╝eli system nie spe┼énia wymaga┼ä do zainstalowania nowej wersjiÔÇŽ

zr├│b prosz─Ö tak:

pip install ais-dom==0.112.6 -U

wyja┼Ťnienie:

• ==0.112.6 - wymusza konkretn─ů wersj─Ö
  • -U - m├│w pip-owi ┼╝eby zrobi┼é update nawet jak ju┼╝ ma zainstalowane

daj zna─ç jaki jest efekt?

-* dlaczego system mo┼╝e nie spe┼énia─ç wymaga─ç - boÔÇŽ np. wersja pythona jest nie wystarczaj─ůca
co zwraca taka komenda?

python --version

image

oczywi┼Ťcie nie mart si─Ö, zawsze mo┼╝emy zrobi─ç:

1. kopie konfiguracji
    http://ai-speaker.com/docs/ais_bramka_configuration_software#kopia-zapasowa-konfiguracji

2. reset
    http://ai-speaker.com/docs/ais_bramka_reset_ais_step_by_step

1 polubienie

Od wczoraj testuje raportowanie lokalizacji w oparciu o aplikacje AIS i tak:

• wczoraj dosy─ç dok┼éadnie zmienia┼éa lokalizacje, zw┼éoka kilka minut a dzisiaj zmiana nast─ůpi┼éa po oko┼éo 22 minutach, by┼éem strefie o 7:20 a na wykresie historii pokazuje 7:42, o oko┼éo 7:30 w┼é─ůczy┼éem aplikacje AIS i mimo tego lokalizacja zaktualizowa┼éa si─Ö dopiero o 7:42
  • niedaleko strefy o kt├│rej mowa wy┼╝ej (jakie┼Ť 320m) mam kolejn─ů stref─Ö i co jaki┼Ť czas, pokazuje ┼╝e przebywam w tej drugiej strefie (na aplikacji Home Assistance tak si─Ö nie robi┼éo).

Po wykonaniu ÔÇťpip install ais-dom==0.112.6 -UÔÇŁ zainstalowa┼éa si─Ö nowa wersja :+1:. Przy okazji usun─Ö┼éo mi dodan─ů bramk─Ö ÔÇťXiaomi Gateway 2ÔÇŁ przez co nie by┼éy aktywne ┼╝adne z do┼é─ůczonych wcze┼Ťniej urz─ůdze┼ä korzystaj─ůcych z Zigbee. Po dodaniu jej przez wbudowan─ů integracj─Ö " Xiaomi Gateway (Aqara)" wszystko wr├│ci┼éo do normy.
Histori─Ö danych na wykresach sprzed aktualizacji mam dost─Öpn─ů zgodnie z ilo┼Ťci─ů dni, kt├│r─ů wcze┼Ťniej ustawi┼éem :+1:.
Poni┼╝ej jeszcze kilka zrzut├│w z procesu instalacji.
Dzi─Öki za pomoc.

8

9

10

12

1 polubienie

zastanawiaj─ůce s─ů te podw├│jne kropki

jest to na tyle regularne, ┼╝e chyba nie jest to przypadekÔÇŽ trzeba b─Ödzie sprawdzi─ç

Jak macie to skonfigurowane, ┼╝e zostawia na mapie ┼Ťlad gdzie u┼╝ytkownik by┼é? Przyda┼éo by mi si─Ö co┼Ť takiegoÔÇŽ :wink:

1 polubienie

Taki przyk┼éad :slight_smile: wisi sobie tablet na ┼Ťcianie, wiadomo ┼╝e pod┼é─ůczenie go na sta┼ée do zasilania, raczej pr─Ödzej ni┼╝ p├│┼║niej roz┼éo┼╝y bateri─Ö na ┼éopatki :wink: za pomoc─ů automatyzacji za┼é─ůczam zasilanie w gniazdku, gdy poziom na┼éadowania spadnie poni┼╝ej 15%, a od┼é─ůczam zasilanie gdy bateria osi─ůgnie 90%. A je┼Ťli ju┼╝ przy temacie tabletu jestem, polecam na androida appk─Ö WallPanel - mistrzostwo! :slight_smile:

2 polubienia

U┼╝ywam GPSLoggera wi─Öc i tak bateria si─Ö roz┼éadowuje szybciej. Dzi─Öki dodaniu do AIS notify ju┼╝ pozby┼éem si─Ö jednej aplikacji pracuj─ůcej w tle Pushsafer, teraz czas na kolejn─ů gdy lokalizacja b─Ödzie dzia┼éa┼éa bez problemu.

Na t─ů chwil─Ö mam problem na Lenovo K6 Note. Nowa wersja apki zamyka si─Ö i lokalizacja przestaje dzia┼éa─ç. Gdy mia┼éem w┼é─ůczon─ů opcj─Ö player to wydaje mi si─Ö ┼╝e na pasku by┼éa ca┼éy czas ikona AIS. Teraz po w┼é─ůczeniu lokalizacji po czasie znikaÔÇŽ
Podczas crasha apki wys┼éa┼éem raport wi─Öc mo┼╝ecie zerkn─ů─ç w logach.

Oczywi┼Ťcie wszelkie optymalizacje baterii, uprawnienia, zezwolenia itp. mam ustawione prawid┼éowo ┼╝eby nie ubija┼éy AIS.

Pr├│bowa┼éem kilkakrotnie zainstalowa─ç now─ů wersj─Ö ale niestety pojawia si─Ö b┼é─ůd

prosi o pomoc

Na pocz─ůtek sprawd┼║ ilo┼Ť─ç wolnego miejsca:

Niestety czyszczenie rm -rf /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/tmp/* nic nie dało . Nadal nie mogę zainstalować aktualizacji