Wyjaśnienie jak działa komunikacja urządzeń z bramką. MQTT Explorer - Fajne narzędzie do MQTT

Sprawdź czy masz:
GroupTopic dom
Setoption19 1

Ustaw temat tak jak napisałem a zacznie działać.

@Stravi - kolejność %topic%/%prefix%/ %prefix%/%topic%/ nie ma znaczenia.

Pewnie ma znaczenie Temat dom_ %06X

Ciekawe, bo u mnie właśnie ta zmiana pomagała na tego typu zachowanie.

Już to przerabialiśmy @Stravi:

Stanęło na tym, że:

Podsumowując:
Obowiązkowe dwie komendy, jeśli ktoś nie wgrywa Tasmota od AIS:
Setoption19 1
GroupTopic dom

Dobrze było by przeczytać dokumentację i poznać różnice jakie wprowadza AIS, tak jak zasugerował @Michal.S. Nie wszystko w Asystencie domowym jest przenoszone 1:1 z innych systemów.

Dzięki za pomoc faktycznie po dokonaniu zmian wszystko już działa.
Ale znalazłem jeszcze jeden problem. Na próbę wgrałem AIS Tasmotę i jest spora różnica w działaniu na korzyść AIS. Oryginalna tasmota się gubi jak naciska się przycisk np: 2razy na sekundę, nie wie jaki stan jest obecny. Wgrałbym AIS Tasmotę ale nie mogę przyciskać ESP przy dodawaniu do systemu. Czy jest jakaś wersja już *.bin która dodawała by się do brokera w ten sam sposób co oryginalna Tasmota.

AIS-Tasmota możesz dodać ręcznie konfigurując ustawienia zakładki MQTT. Nie musisz parować przez bramkę z procedurą przyciskania. Zrób tak samo jak byś miał oryginalną Tasmota.

Jak wgrałem firmware i zresetowałem ustawienia to sonoff nie generował swojej sieci, dopiero pojawiła się po przytrzymaniu przycisku.

Możesz po kablu połączyć się z sonoff i ustawić konfigurację sieci przez komendy.

Nie potrafię się dobić do ESP jak skanuję WIFI to nie wykrywa żadnej sieci nawet ukrytej. Szkoda że nie ma żadnej binarki z automatycznym generowaniem otwartej sieci (może spróbuje samemu skompilować).

Chyba po kablu wgrywasz, więc wpisz po TTL jeden wiersz i masz swoje WI-FI.
Możesz użyć Tasmotizer, programu który pozwala na dokładanie ustawień do wgrywanej binarki.

Dobra teraz wiem co miałeś na myśli Ja używam Tasmota-PyFlasher-1.0 i nie mam tej opcji

Chcesz pisać własne binarki, więc pewnie masz jakiś minitor portu szeregowego. Cokolwiek z konsolą do wysłania komend, choćby Ardiuno IDE, Putty…

Mam ale Ja edytuję w Visual Studio Code i platformio

Mam pytanie jeśli mam mostek hue w sieci to mogę gniazdku ustawić emulacje Mosteh Hue Multi urządzenie? i pytanie czy będzie widoczny z kontrolerze hue ? albo bedzie wykorzystywał zigbee z żarówek ?

Zrobiłem Tuya-convert, tasmota wgrala się 9.2.0,
wszytsko ustawiłem jak trzeba i klops, AIS nie wykrywa automatycznie…?
Po godzinnych cudowaniach, rekonfiguracjach, robienia bridgów mqtt zauważyłem w mqtt explorer, że SetOption19 1 nie daje nic w prefixie homeassistant, kliknąłem update tasmoty, wgrało się 9.5.0, zaczęło dobrze nadawać i od razu wykryło.
Piszę bo ktoś moze mieć podobny problem :slight_smile:

2 polubienia

Czy jesteś na Tasmota w oryginale czy wersji od AIS?
Ważny jest jeszcze tamat mqtt - na bramce to “dom”
Więc po wgraniu Tasmota dwie komendy obowiązkowe:
SetOption 19
GroupTopic dom
Tasmota od AIS ma to wystawione w standardzie.

Oczywiście :slight_smile:
Mam wszystko na tasmocie i nigdy nie było problemu.
Mam normalne tasmoty,
Po tuya-convert zainstalowała sie tasmota i ją skonfigujrowałem i ewidentnie było cos z nią nie tak,
w eksplorerze normalnie była, ale w prefiksie homeassistant nic nie nadawała czyli się nie przedstawiała… tylko kliknąłem update automatyczny i od razu wykryło

To sa moje standardowe komendy do nowej tasmoty:

TelePeriod 30
SetOption30 1 - jeśli light
GroupTopic dom 
SetOption19 1 
SetOption65 1 
PowerOnState 0 
1 polubienie

Coś jest nie do końca z tymi binarkami od TuyaConvert w porządku.
Proponuję jeszcze wykonać dla pewności reset2 1 Zalecają na stronie Tasmota reset5, mieliśmy wcześniej problemy ze znikającą konfiguracją wi-fi po zaniku napięcia na gniazdkach SP111…

1 polubienie