Zapis zdarzeń do zewnętrznej bazy danych

Upss, doszła mała poprawka w komendzie do pobierania pliku, bo wcześniej coś się źle przekleiło.

Czyli poprawnie punkt 1.

  1. Pobieramy plik
curl -o "/data/data/pl.sviete.dom/.ais/platform.xml" -L  https://raw.githubusercontent.com/sviete/AIS-utils/master/patches/platform.xml

zauważyłem tego chochlika :slight_smile:

zrobiłem, teraz jest prawidłowo:

ale niestety dalej nie widzi ani karty ani pendrive

Droga Jolu, :wink:
Nie moglem się doczekać i sprawidziłem patch-a
[fix in recorder import ]
(fix in recorder import · sviete/AIS-home-assistant@62e947f · GitHub)

i chyba cos nie tak bo teraz plik ais.db na karcie SD ma długość 0 a wcześniej to chociaż miał 4096 :slight_smile:

Nie wiem czy dobrze znalazłem plik do zmiany?
Zamienilem linie 161 w pliku
/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/recorder/init.py

z

with open(ais_global.G_DB_SETTINGS_INFO_FILE) as json_file:

na

with open(ais_files.G_DB_SETTINGS_INFO_FILE) as json_file:

Dobrze zrobiłem?
Bo baza dalej sie nie zapisuje na karcie SD.

Zanim będziemy szukać dalej na bramce to sprawdź proszę czy ten pendrive i karta są poprawnie sformatowane do FAT32. Sformatuj jeszcze raz kontrolnie i daj znać czy to pomogło?

Dobrze kombinujesz :wink: o to właśnie chodziło.

Wiemy na 100% że to tu był błąd, mamy potwierdzenie od kogoś kto też ręcznie poprawił i teraz mu działa, patrz też debuger poniżej.

Może coś nie tak wkleiłeś, jedna spacja w Python może spowodować, że będzie błąd.

Możesz dodać logi i zobaczyć co się dziej, tak jak tu:

Albo poczekać na wersję 0.108.8b która wyjdzie dzissiaj z tą poprawką :slight_smile:

PS
na wszelki wypadek, sprawdziliśmy jeszcze raz:

Debuger:

Baza na dysku:

Wszystko na FAT32 i bramka dalej nie widziała…
dopóki nie zmieniłem zasilania bramki na oryginalne zasilanie z okrągłego gniazda (2.1 x 5.5 mm barrel jack)
W związku z tym, że w mojej bramce te okrągłe zasilanie samo wypada (jest dość luźne) w pewnym momencie a dokładnie po poście tutaj zmieniłem na zasilanie przez USB z zasilacza od mojego Raspberry pi 3b

Teraz jest OK widzi i kartę i USB

super - dzięki za info

PS
dzisiaj wyjdzie poprawka do zapisu bazy na dyski / karcie sd (bo tu jest jeszcze błąd)

1 polubienie

Po aktualizacji działa baza ais.db na karcie SD !!! :slight_smile:
Chyba musiałem gdzieś wpisac za dużo albo za mało spacji/tabów przy recznym patchowaniu pliku.

Dzieki za nową wersję.

Dopiero teraz zrobiłem zapis zdarzeń na kartę SD.
Jak macie rozwiązaną konfigurację elementu history?
Czy dodawać białe i czarne listy?
Czy na coś powinienem zwrócić uwagę?
Coś wyłączyć od razy?
Ile pamięci dla zapisu np. xdni potrzeba przy załużmy średniej wielkości instalacji?
Proszę o sugestie i podzielenie się (w/g własnych doświadczeń) swoimi spostrzeżeniami.

Mam zapis historii ustawiony na 31 dni do bazy SQL Lite na pendrive. Dla 28 encji baza zajmuje ok. 160 MB.

Konfigurację mam taką:

recorder:
include:
entities:
(wykaz encji)

history:
use_include_order: true
include:
entities:
(wykaz encji)

1 polubienie

Czy zapis w pliku konfiguracji pozycji recorder jest konieczny?
Wydaje mi się, że na bramce robi za nas tę robotę moduł konfiguracji zapisu do bazy danych.

U mnie baza SQL Lite na dysk SSD, zapisuje wszystko jak leci czyli:

history:
recorder:

Mam problem, że po aktualizacji systemu tu i tu zapis bazy danych, przestaje działać i znika wszystko co było wcześniej zapisane i przestaje rejestrować. Format dysku dopiero rozwiązuje problem.
Na razie nie znalazłem przyczyny.

Ja zrobiłem bez wpisu recorder (chyba się zapisuje się na karcie SD).
Zobaczę wieczorem jak po restarcie bramki będzie. Czy historia nie będzie pisana od nowa.

Może wpis recorder jest powodem tego problemu? Nadal nie wiem czy jest potrzebny.

OK, daj znać.
Wywaliłem teraz też Recorder, zobaczę co będzie.

Ja mam “recorder” i nie mam problemu po akualizacjach. Przy czym baza jest na pendrive a nie na SSD.

Po restarcie bramki historia zachowała ciągłość i HA pompuje aktualne dane do bazy.
Jest ok bez wpisu recorder. Pozostaje zrobić czarne lub białe listy dla większej czytelności historii.
Obecnie mam tak:
obraz

1 polubienie

Po wczorajszej aktualizacji oprogramowania bramki do 1.14.4 historia stracona.
Zapis mam od nowa. Danych sprzed aktualizacji nie widzę w historii.

Może spróbuj dodać “recorder” i zobaczysz przy następnej aktualizacji jak będzie.

U mnie ciągle problemy z zapisem.
Podejrzewałem że może problemem jest zapis na dysk SSD dlatego zmieniłem zapis na Pendrive, sformatowałem go na FAT32. Wczoraj zaktualizowałem AIS do najnowszej wersji i historia się zachowała.
Dzisiaj zrobiłem restart bramki i historia jedzie od zera :frowning:
Dzieje się to losowo, czyli co któryś restart bramka kasuje historie.

Baza danych zajmuje 0 KB
1
Ustawienia zapisu zdarzeń systemu tu wydaje się być OK

Logi zapisuje się bez problemu.

Zapis “recorder” nic nie zmienia.
Podobnie jak Tomasz uważam, że problem jest prawdopodobnie na styku HA bramka sprzętowo. Gdzieś siedzi pewnie :bug: