🐣 Ewa wydana na kanale stabilnym

:hatching_chick: Ewa wydana na kanale stabilnym

Czas pędzi nieubłaganie… i kalendarz pokazuje, że czas na wydanie!
Ale mi się pięknie zrymowało :slight_smile:

Kolejna wersja wydana - wszystko ładnie podsumowane na blogu z odnośnikami do dokumentacji:

Korzystając z okazji

3 polubienia

Czy to normalne że tak od godziny mam cały czas?


chyba znów czas na zapuszczenie skryptu auto aktualizującego

:thinking: :hammer_and_pick:

próbowałem ręcznie zainstalować najnowszą wersję ha komendą pip install ais-dom==2021.3.6 -U ale otrzymuje taki komunikat

No command pip found, did you mean:
 Command php in package php
 Command pup in package pup
 Command ip in package termux-tools
 Command zip in package zip

a po uruchomieniu skryptu zaktualizował mi się android po którym trzeba odłączyć bramkę od prądu i podłączyć ponownie a komenda do aktualizowania linuxa skutkuje czymś takim image
I dalej jest poprzednia wersja nawet restarty bramki nie pomagają i ponowne pobranie aktualizacji

jaka jest szansa wrócić do Darka ??

Bo musisz najpierw reinstalować pythona tak jak to opisano tutaj:

1 polubienie

Dzięki pomogło z pythonem (aktualizacja ruszyła) i na potwierdzenie że działa możecie zerknąć klikając na ten guzik > Open your Home Assistant instance and show your Home Assistant version information.. W konsoli użyj komendy pip install ais-dom==2021.2.4 -U aby zainstalować starszą wersję ha (Darka)

U mnie aktualizacja poszła gładko ale niestety zapytanie “pogoda+miasto” nie działa ?
Ktoś wie gdzie szukać przyczyny ?

Gdybyś zerknął w tym czasie w logi albo sprawdził htop, to zobaczyłbyś, co dokładnie w danym momencie się dzieje podczas aktualizacji.
Mogłeś poczekać i dać szansę systemowi się zaktualizować (wystarczyło zerknąć wtedy w logi). Prawdopodobnie przerwałeś instalację, która była w trakcie.

Jak już przerwałeś - trudno, zdarza się. Ale chyba nie przeczytałeś wpisu na blogu, gdzie jest podane najprostsze rozwiązanie, czyli pełny reset aplikacji, już nie wspomnę o “ABC bezproblemowej aktualizacji”, które ZAWSZE pojawia się na początku każdego wpisu z informacją o nowej wersji.

PS. Ta aktualizacja może potrwać dłużej. Albo trochę poczekajcie cierpliwie, albo jeśli się niecierpliwicie to zerkajcie w logi, albo jak coś NAPRAWDĘ się komuś wykrzaczy to macie wyżej dwa screeny :wink:
Jeśli jednak nic już nie pomoże, to jutro ogarniemy.
Apelujemy o spokój i cierpliwość :wink:

1 polubienie

Oczywiście, że można :slight_smile:
@Akszyn ma rację- możesz użyć tej komendy

pip install ais-dom==2021.2.4 -U

i wrócić do Darka.

Tu są wszystkie wersje, które możesz zainstalować

Jak klikniesz w numer wersji, to dostaniesz komendę

PS. Zauważyliście może taką zależność, że teraz wszyscy chcą Darka a jak Darek wyszedł, to chcieli Celinę, a jak Celina wyszła, to chcieli Bartka, a jak Bartek wyszedł, to chcieli Asię… ? :wink:
Zgodnie z zasadą, że kiedyś to było jakoś lepiej :wink:

3 polubienia

Pisałem już dzisiaj o tym - nie działa od wczoraj lub przedwczoraj; w ogóle nie można wywołać pogody a większość zapytań Jolka albo nie rozumie albo kwituje, iż nie rozpoznaje radia pogoda miasto. (mówię o Darku bo Ewy jeszcze nie mam)

Nie było z tym wcześniej problemów. Proszę o sugestie. Dziękuję :slight_smile:

1 polubienie

U mnie niestety przestał działać zapis do zewnętrznej bazy danych (postgres na localhscie czy mariaDB na NASie efekt ten sam), test połączenia przechodzi poprawnie jednak zapis jest do RAMu (bramka DEV3, ale to chyba nie ma znaczenia). Po powrocie do 2021.3.4 wszystko jest ok.

Tak u mnie też … Sprawdzamy i damy znać

Napisz proszę także, dlaczego te zwrotne komunikaty głosowe Jolki działają tak losowo. Dziękuję.

@SebiCo

dzięki za info - testujemy poprawkę na to, jak będzie OK to wypuścimy ją jeszcze dzisiaj dla wszystkich
Widzę, że potrafisz instalować pip-em więc jak chcesz to możesz sprawdzić czy jest OK:

pip install ais-dom==2021.3.7b0

image

@sdsi

Pewnie wydaje ci się, że Jolka czyta w Twoich myślach… ale to jeszcze nie jest tak zaawansowane :wink:
Jak coś nie działa to pierwszym krokiem do sukcesu jest umiejętność odpisania problemu, najlepiej z przykładem. Wtedy będziemy w stanie zrozumieć co to są “te zwrotne komunikaty głosowe” i co może być nie tak… Dzięki.

1 polubienie

@jolka dziękuję za komentarz, doceniam :wink:

Podobnie było, że Spotify - wpierw to my źle konfigurowaliśmy, niezgodnie z dokumentacją >>> a tymczasem problem był po prostu gdzie indziej… Nie gniewam się, oczywiście.

Co do pogody - opisałem to już; tutaj >>> i tutaj >>>. Polecam lekturę :wink:

Ale niech będzie - dokumentacja, dokumentacja, dokumentacja >>>. Tak więc “Jolka nie czyta w moich myślach” ale dokumentacji również nie przestrzega, bowiem to co tam jest podane po prostu nie działa (działać przestało; w kwestii pogody).

Dzięki za Twój czas. Pozdrowienia.

1 polubienie

Wygląda na to, że teraz działa testowane na postgres/localhost. Później sprawdzę mariaDB. Dzięki :slight_smile: :metal:

EDIT
MariaDB też jest ok :slight_smile:

3 polubienia

możesz to zrobić lepiej :slight_smile: proszę tu masz opis, krok po kroku:

wszystkie kody masz też w Github, będziemy wdzięczni i chętnie przyjmiemy poprawkę do kodu :+1:

Mała aktualizacja na kanale stabilnym

  • poprawka problemu zapisu zdarzeń do zewnętrznej bazy (nie w pamięci)

:tipping_hand_woman: Normalnie nie wydajemy na kanale stabilnym tak często, ale pojawiła się regresja po zmianach na stronie z “Konfiguracją zapisu zdarzeń systemu”. To poprawka na jeden błąd w tym obszarze.

Po tej aktualizacji ta funkcjonalność będzie już działać zgodnie z założeniami:

O co chodzi z tym zapisem zdarzeń - dlaczego nie włączymy tego domyślnie tak jak HA?

Stałe zapisywanie zdarzeń może wpływać na czas reakcji systemu oraz na żywotność nośnika pamięci. Staramy się ograniczyć możliwe problemy z tak zwanym “sztormem zdarzeń w systemie” poprzez odpowiednie ustawienie częstotliwości zapisu (commit_interval na wyższą wartość) oraz poprzez uniemożliwienie zapisu bezpośrednio na dysku w urządzeniu.

Zdajemy sobie sprawę, że baza w pliku zapisywana na karcie SD lub na urządzeniu USB też nie jest idealnym rozwiązaniem i łatwo może ulec uszkodzeniu. Jest to dość znany problem w systemie Home Assistant (który jest podstawą platformy automatyzacji w naszym systemie).

Dlatego, jeżeli ktoś generuje dużo zdarzeń w systemie i chce je rejestrować, to zalecamy zapisywać dane w innym miejscu (np. w bazie danych działającej na innej maszynie). Po to właśnie jest ta funkcjonalność - żeby można było skonfigurować zapis zdarzeń z bramki w zdalnej bazie.

Pamiętajcie, że aktualizacja może trwać długo

nie ma powodu żeby ją przerywać… to nie pomaga. Podczas aktualizacji system działa, radio gra, zwykle wystarczy nie przerywać a wszystko będzie dobrze :wink:

image

Czekam Cierpliwie od 50 minut :slight_smile: niestety system nie działa bo HA jeszcze nie wstał ;-(

Chyba coś się zapętliło u mnie:
Zigbee2MQTT:info - żyje bo eventy schodzą ale co chwilę jak poniżej:
[homeassistant.bootstrap] Waiting on integrations to complete setup: recorder

do teraz HA jeszcze nie uruchomił się.
U mnie recorder w związku z bugiem dot. zapisu do zewnętrznej bazy był skonfigurowany w configuration.yaml może to przyczyna… poczekam jeszcze i pokombinuję :wink: