Historia z czujników na SD

Cześć,

Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na temat zapisu historii do pliku na karcie SD.

W bramce DEV3 w Konfiguracji zapisu zdarzeń systemu mam tak ustawione:

Przez kilka dni mogłem podglądać historię (temperatury i ciśnienia), ale nagle jakby się wyzerowała i podgląd zaczął się od zera. Plik ais.db na karcie SD teraz ma rozmiar zerowy.

Jak poprawnie ustawić w DEV3 aby można było przeglądać dane z czujników z całego roku?

Pozdrawiam.

1 polubienie

Jednak już nie wiem gdzie ma byc

Memory brzmi jak pamięć systemu i pewnie robiłeś restart więc dane zniknęły. Poszukaj w dokumentacji, kojarzę że było to opisane.
Edit, jednak sam szybko poszukałem:

@Darek77 - Musisz rozróżnić wie kwestie. Czy innym jest zapis logów systemu i czym innym jest zapis zdarzeń, który jest historią np odczytów czujników itp. To są dwie różne bazy pod dwa różne rodzaje danych. Logi dotyczą działania systemu, a dane są statystyczne dla urządzeń.

Czytałem, ale jest tam bardzo mało informacji o " Zapis logów systemu do pliku".
W systemie mam informację, że bramka działa już od miesiąca bez restartu, więc to raczej nie spowodowało wyzerowanie pliku bazy.

Tak, ale odczyty z czujników kojarzy mi się z logami, a zdarzenia z uruchomieniami. Właśnie z tymi dwoma opcjami miałem problem z ich rozróżnianiem.

W " Baza danych do zapisu zdarzeń" wcześniej ustawiałem SQLite (file), ale pojawiły się errory w powiadomieniach.


PS:
Teraz ponownie ustawiłem w obydwu miejscach w “Konfiguracja zapisu zdarzeń systemu” zapis na kartę SD i pojawiły się takie errory:
AIS-powiadomienia

Setup failed for recorder: Integration failed to initialize.
22:21:31 – (ERROR) setup.py - message first occurred at 22:21:31 and shows up 3 times
Unable to set up dependencies of history. Setup failed for dependencies: recorder
22:21:31 – (ERROR) setup.py - message first occurred at 22:21:31 and shows up 2 times
Error during connection setup: [Errno 22] Invalid argument: '///data/data/pl.sviete.dom/files/home/dom/dyski-wymienne/dysk_7B9F-489F/ais.db' -> '///data/data/pl.sviete.dom/files/home/dom/dyski-wymienne/dysk_7B9F-489F/ais.db.corrupt.2022-12-05T21:21:16.049914+00:00' (retrying in 3 seconds)
22:21:28 – (ERROR) Recorder - message first occurred at 22:21:00 and shows up 10 times
The system will rename the corrupt database file ///data/data/pl.sviete.dom/files/home/dom/dyski-wymienne/dysk_7B9F-489F/ais.db to ///data/data/pl.sviete.dom/files/home/dom/dyski-wymienne/dysk_7B9F-489F/ais.db.corrupt.2022-12-05T21:21:16.049914+00:00 in order to allow startup to proceed
22:21:28 – (ERROR) Recorder - message first occurred at 22:21:00 and shows up 10 times
The database at ///data/data/pl.sviete.dom/files/home/dom/dyski-wymienne/dysk_7B9F-489F/ais.db is corrupt or malformed
22:21:28 – (ERROR) Recorder - message first occurred at 22:21:00 and shows up 10 times
Platform met does not generate unique IDs. ID home already exists - ignoring weather.dom
22:21:14 – (ERROR) Weather

System może tak, ale proces AIS już pewnie nie, ale mniejsza z tym.
Usuń plik bazy danych z karty SD i uruchom ponownie usługę zapisu do bazy plikowej.

Czołem. Zerowej wielkości plik bazy danych? To chyba wciąż ten sam błąd, który pojawił się w marcu, i pomimo zgłaszania wciąż nie został naprawiony:

Baza danych na SD i PEN to świadome proszenie się o kłopoty.
Na DEV3 i PRO1 tylko postgresql lokalnie w eMMC, na pozostałych zewnętrzna baza danych.

2 polubienia

Czy mówisz o eMMC na płycie głównej DEV3? Jeśli tak, to częste zapisy na nią skazane są na zabicie całej DEV3.

SD zawsze można wymienić na nowy. Przy okresowym backupie jest to najprostszy i najtańszy system magazynowania.

1 polubienie

Tak, pisałem o tej wbudowanej na płycie i raczej jej trwałością bym się nie przejmował, ale oczywiście każdy ma swoje przemyślenia i wolny wybór - ja tylko opisałem sprawdzone i działające rozwiązania.

@SebiCo Więc już wiemy od kogo nie kupować używanej bramki :stuck_out_tongue_winking_eye:
Sądzę, że wybór autorów był świadomy i celowo AIS domyślnie nie zapisuje w eMMC.
Sam robiłem eksperymenty związane z pomiarem ilości zapisów na HAOS-generic (po doświadczeniach z kilkoma całkowicie zużytymi kartami TF na platformie RPi).

16GB to naprawdę niewiele - jedna z moich eksperymentalnych instalacji pracowała na ssd 16GB

HAOS (przynajmniej generic x86-64 i zapewne wydanie dla HA Yellow, a być może wszystkie inne też?) ma możliwość monitorowania stanu eMMC, w linku poniżej obrazek jak to wygląda

Niestety kontrolery eMMC są zwykle uproszczone względem tego co się spotyka w dyskach ssd, no ale to przecież kompromis między ceną a jakością.
Wiele NUC’o-podobnych konstrukcji ma eMMC na pokładzie i jakoś ludzie na tym pracują po parę lat.

No i pozamiatane, skoro nie mam szans na sprzedaż bramki to poświęcę ją w imię nauki :wink:
Jak na razie bazę na bramce mam od 11 miesięcy, dam znać jak coś się będzie działo z eMMC.
Dla uściślenia, jest to PRO1 i kupiłem używaną :smiley:

2 polubienia

A masz w AIS odpowiednik tego co jest w HAOS-generic zainstalowanym na eMMC?
Ustawienia → System → Pamięć masowa

Niestety nie ma, tutaj pamięć jest dzielona z zasobami androida.
Musze sprawdzić może na androida jest program do testowania pamięci.

1 polubienie

Nie ma chyba tutaj czegoś takiego

No ja nie znam, jeśli znajdziesz to się pochwal, generalnie z narzędziami czytającymi stan eMMC jest słabo (więc tym bardziej jestem zaskoczony tym co jest dostępne w HAOS, choć i tak w dość okrojonej wersji - szkoda, że jeśli na eMMC jest tylko system, to HA nie pokazuje już stanu).

Po pierwszych poszukiwaniach muszę stwierdzić, że praktycznie aplikacji android-owych dla diagnostyki pamięci brak.
Natomiast w dokumentacji taka ciekawostka:

https://source.android.com/docs/core/perf/flash-wear

Idąc za tropem:

https://source.android.com/docs/core/tests/debug/storaged

Znacie sposób na automatyczny, co pewien okres, backup na zewnętrzny serwer?

Zrobiłem z aplikacjąSyncthing na androidzie bramki.

Zobacz też taką aplikację na Androida, ma imponujące możliwości:

www.lonelycatgames.com/docs/xplore

1 polubienie

Ten X-plore File Manager epszy od androidowego Total Commander?