Zigbee nie działa po aktualizacji do Jarka

F5 w przeglądarce pewnie pomoże

http://ip-bramki:8099

ta procedura była automatycznie wykonywana podczas isntalacji
dodatkowo po wyjąciu dongla i włożeniu ponownie też wykonaywana jest właśnie ta procedura (po wyjęciu Jolka usuwa serwis zigbee a następnie dodaje)

Przy każdej aktualizacji inforumijemy, że jeżeli komuś coś nie działa i użytkonik nie radzi sobie z tym żeby przywrócić działanie (np. nie może wyciągnąć i włożyć dongla), to może wykonać pełen reset aplikacji:

Ciężko by nam było pojechać do każdego, wyciągnąć donkgla i włożyć czy wcisnąć F5 w przeglądarce… postarajcie sobie jakoś poradzić z tym :wink:

Zapewniamy, że zigbee działa po aktualizacji - róbcie to co opisujemy w aktualizacji i dokumentacji “małpie ruchy” opisywane na forum z cofaniem wersji to nie jest najlepszy pomysł.

Ton Twojej odpowiedzi sugeruje, że nadal mamy coś debugować, naprawiać samemu. W podlinkowanym przez Marco temacie napisałaś, że podczas aktualizacji przez aplikację wszystko dzieje się automatycznie i powinno działać, jest naprawione, itp. Natomiast ja tutaj napisałem, że tak się właśnie nie wydarzyło i musiałem to naprawić poleceniami (lub jak teraz sugerujesz wyciągnięciem dongle’a). Musisz się zdecydować czy mamy resetować bramki, wypinać im prąd jak leci, bo coś nie działa, czy jednak rozwiązywać problemy tak jak należy czyli adekwatnie do problemu. Dodatkowo zwracanie uwagi na to , że jednak coś nie działa też jest “be”?
Rozwiązuję masę rożnych problemów sam, staram się w miarę możliwości wspierać forumowiczów, ale jeśli widzę, że piszesz ,że coś ma śmigać od strzała samo, a widzę, że tak nie jest to to zgłaszam, tak jak tutaj.
Podsumowując: ja sobie radę dam, ale “witki mi opadły”

4 polubienia

@Stravi :hugs: :hugs: :hugs: (przytułki od Jolki)

Podsumowując, jeżeli “Zigbee nie działa po aktualizacji do Jarka” to:

  1. wyciągnij adapter zigbee - poczekaj, aż Jolka powie, że usunęła serwis Zigbee
  2. włóż adapter Zigbee, poczekaj, aż Jolka powie, że uruchomiła sewis Zigbee
  3. odśwież aplikację w przeglądarce (bo może tam jest problem a nie w aktualizacji do Jarka)

Jeżeli to wszytko nie pomaga to… nie pozostaje nic innego jak postępować zgodnie z instrukcją, którą publikujemy przy każdej aktualizacji:

Jeżeli postępowałeś zgodznie z instrukcją i nadal “nie działa” to śmiało pisz na forum.

PS
Ta wersja zigbee2mqtt działała miesiąc na kanale beta przed wydaniem na kanale stabilnym - zapewniamy, że działa.
Dzisiaj pojawi się pewnie kolejna wersja zigbee2mqtt która będzie wydana na BETA i będzie działała przez miesiąc aż wydamy na stabilnym, itd…

Wydaje mi się, że tutaj nie chodzi o problem z działaniem usługi zigbee2mqtt jako takiej tylko z tym, że nie chce ona u niektórych ludków wystartować jak należy po aktualizacji do nowego imienia. Ja miałem problemy z 1.19 na 1.20 i robiłem to z konsoli na piechotę, ale potem z 1.20 do 1.21 poszło z “przycisku w panelu” :wink:
A rozwiązanie typu zamorduj bramkę a potem przywróć ją do życia jest ciut odpychające, zwłaszcza dla mniej niż średnio zaawansowanych znawców komponentów, na których działa bramka AIS :wink:
Ja od nowości ani na DEV1 ani na DEV3 nie wykonywałem pełnego restartu aplikacji (odpukać).
Jednak jak bym w końcu kupił AIS PRO i dostał komunikat, żebym sobie zrobił taki restart to pewnie przejechałbym się do Środy, w sumie mam niedaleko :smiley:

1 polubienie

U mnie po aktualizacji na DEV3 wystarczyło wyjąć, włożyć dongle od Zigbee i przewinąć serwer HA.

1 polubienie

Jak wykonać aktualizację tylko usługi zigbee do najnowszej wersji beta?
Jak zaktualizować system do wersji beta?

Ręczna aktualizacja Zigbee: Link do dokumentacji
Aktualizacja ręczna systemu: Link do dokumentacji

Przepraszam że poza tematem lecz mam problem co zrobić aby urządzenie końcowe (czujka zamknięca sonoff zigbee) łączyła się przez router a nie bezpośrednio do koordynatora ?

U mnie znowu zigbee świruje… miesiąc było ok i znowu działa jak kierunkowskaz w maluchu… trzeba jednak przejść na kabel bo takie awaryjne rozwiązanie nie jest do przyjęcia.

A co się dzieje?
Masz conbee?

Nie i nie mam zamiaru kupować. Co kilka miesięcy, ostatnio coraz częściej zigbee świruje od początku mam cc2531 i długo nie było żadnego problemu, niestety ostatnio coraz częściej nic nie działa stabilnie. Nie mam już cierpliwości na wyjmowanie co chwilę dongla USB. Nie chce mi się go flashowac bo jeśli przez kilka lat dzislal to niby dlaczego mam coś zmieniać.

Może trzeba by zaktualizować mu soft poprostu.

Bo może nowe firmware eliminuje problemy, które pojawiają się u Ciebie. Jeżeli coś działa OK od kilku lat to po co robisz aktualizacje HA, Z2M? Każda zmiana może a mogę zagwarantować, że napewno, powoduje inne problemy. Wiem, że stosujesz rozwiązania kablowe dlatego masz taki a nie inny stosunek do Zigbee :wink:, akurat nic w tym dziwnego, trudno walczyć z przyzwyczajeniami :laughing:.

No tak dlatego czysto testowo kupiłem kilka urządzeń zigbee i nie zdało to egzaminu… Bo jeśli przez kilka miesięcy działa bez problemu a po aktualizacji już nie to trochę słabo… ja sobie poradzę żeby to działało ale system który będzie sterował domem nie może być aż tak niestabilny.

Raczej nie jeśli po aktualizacji Zigbee do wersji 1.21.2 i Jolki do wersji Leon (kanał aktualizacji BETA). znowu wszystko działa :slight_smile:

1 polubienie