Zigbee2mqtt i żarówki Philips Hue

Cześć wszystkim,
przepraszam że tak wczoraj męczyłem głowę z Hue ale po pół nocy zabawy udało się odpalić zigbee moje spostrzeżenia może komuś przydadzą się w walce z tematem żeby nie marnował swojego czasu bo chyba od tego jest to forum.

W końcu zaczynam wykorzystywać zalety cc2531 i AIS . Jeśli coś powiem źle to poprawcie ale wrzucam podpowiedzi które mi zabrały troche czasu a może komuś pomogą.

  1. Jeśli macie problemy jak ja z usb mqtt zróbcie jolce twardy reset wstała jak nowa zigbee samo sie zainstalowało i działa. Jak wchodziłem (KONFIGURACJA -> KONFIGURACJA URZĄDZEŃ ZIGBEE -> cały czas miałem BAD GATEWAY
  2. Dodając przyciski Hue pamietajcie ze podczas wykrywania ich w zigbee2mqtt -> należy powciskać wszystkie przyciski up, down +dimmer, -dimmer (i uwaga bo tego nie wiedziałem up przytrzymac 3sek, down przytrzymac 3sek. Łącznie 4 przyciski to 8 stanów.

Mam też uwagi do tego co było:
W bramce hue były takie coś można to zrobić na AIS?:

  1. jak przytrzymałeś przycisk dimmer+ to światło w sposób łagodny zwiększało barwę (tutaj też to mogę zrobić ale jest stopniowo jakby przeskakiwało)
  2. jak przycisniej guzik on (I) to włączasz ale na hue było też tak że mogłeś skorzystać ze sceny np - jasne 100%, drugie przycisniecie on(I) 50% oraz 3 przycisniecie (wieczór, 20% lampy)

1 polubienie

Czy macie jakiś sprawdzony patent bo mam 4 żarówki które widzi mostek hue (wiem ze nie moze być tu i tu “zalogowany” wiec usuwam i dodaje do AIS nie wykrywa urządzenia)

robiliście żarówkom reset twardy bez przycisku , próbuje 6 razy on off ale nic to nie daje.

Jest kilka sposób resetu do ustawień fabrycznych (factory reset), na przykladzie żarówki Philips Hue jaką mam - Philips 9290018216 control via MQTT | Zigbee2MQTT - użyłem Touchlink, zadziało za pierwszym razem.

Ma ktoś pojęcie gdzie to umieścić ? i jak to przerobić skoro moje YAML wygląda tak:

jak to na tym przykładzie powinno wyglądać ? pomoże ktoś ?

alias: Kuchnia włącz
description: ‘’
trigger:

  • platform: device
    domain: mqtt
    device_id: 64850c54f96c67c0b54264b04293df92
    type: action
    subtype: on-press
    discovery_id: 0x00178801080a1b19 action_on-press
    condition: []
    action:
  • type: turn_on
    device_id: 682b3329bd6bb3718fca1d59214be351
    entity_id: light.kuchnia_zarowka
    domain: light
    mode: single

Mógłbyś napisać krok po kroku

Wiecie co udało się zrobić tak:
-> konfiguracja -> schematy -> importuj schemat

alias: MQTT - Kuchnia Dimmer
description: ‘’
use_blueprint:
path: yvolchkov/mqtt-philips-hue-dimmer.yaml
input:
lowest_brightness: ‘3’
dimmer: sensor.kuchnia_przycisk_action
light: light.kuchnia_zarowka
step: ‘20’

1 polubienie