Działanie Zigbee / Hue / Mqtt

Witam,
jako laik w tym temacie mam pytanie o techniczną stronę mojej konfiguracji.

Zanim zakupiłem bramkę AIS, byłem posiadaczem oświetlenia Philips Hue wraz z bramką Hue v2, mam je praktycznie w całym domu.
Zacząłem zabawę z AIS / HA poprzez dodanie integracji z Hue, a następnie poprzez zigbee2mqtt CC2531 dodałem kilka urządzeń Tuya Zigbee oraz głowicę termostatyczną Tuya (Siterwell).

Efekt jest taki, że wszystko działa, ale na mapie połączeń są widoczne tylko te urządzenia dodane bezpośrednio w mqtt (brak Hue).

I tu pojawia się pytanie o zasięg, czy w takim przypadku urządzenia Hue (gdzie bramką, jest bramka Hue, nie CC2531) pełnią rolę wzmacniaczy także dla tych dodanych w mqtt ?

Wydaje mi się że przycisk Zigbee Tuya raczej kiepsko działa gdy jest na drugim końcu domu i może być to problem słabego zasięgu właśnie…

Twoje sieci są rozłączone, więc się nie wzmacniają.
CC2531 generalnie ma słaby zasięg, więc warto go czymś wzmocnić np. ładowarka IKEA, możesz też spróbować dać CC2531 na przedłużce USB, czytałem teorię, że to pomaga :slight_smile:

A co do mapki Zigbee to tak ona pokazuje tylko mapkę urządzeń Zigbee2MQTT.

To trochę tak jakbyś oczekiwał że na mapce zobaczysz urządzenia sąsiada, a na dodatek te jego urządzenia będą wzmacniać Twój sygnał.

No tak też przypuszczałem, ale w końcu po coś jest ta integracja z HUE w HA, więc myślałem, że może i na to jest sposób :wink:

Ps. urządzenia sąsiada nie są “zintegrowane” i nie działają w tej samej sieci lokalnej

To był oczywiście żarcik z tymi urządzeniami sąsiada. :slight_smile:

A Zigbee2MQTT nie obsługuje Twoich urządzeń HUE? Może warto połączyć to w 1 multibramkę?

Podejrzewam, ze obsługuje, ale póki co to mam już poczynione pewne konfiguracje i automatyzacje (robione od kilku lat), ze nie chcę mi się póki co tego przerabiać.
Ekosystem Hue jest zdecydowanie prostszy i póki co pewniejszy w obsłudze dla mnie.

Mam sporo nieużywanych gniazdek Osramu: https://www.zigbee2mqtt.io/devices/AB3257001NJ.html one również powinny zadziałać jako repeatery jeżeli je sparuję z CC2531 ? (Z założenia tak to powinno działać w Zigbee, jako MESH z urządzeń stale zasilanych)

Tak, te gniazdka powinny wzmocnić sygnał - na mapce będziesz widział np. jednocześnie takie połączenia:

  • pilot - gniazdko
  • gniazdko - bramka
  • pilot - bramka
  • pilot - gniazdko2
  • gniazdko2 - bramka
  • gniazdko - gniazdko2

Pytanie jest, czy np bramka ZigBee (Hue, Tuya, Xiaomi) moze sluzyc jako wzmacniacz sygnalu CC2531/Zigbee2MQTT. Tzn w praktyce, zamiast uzywac integracji, czy mozna sparowac bramke (np Xiaomi) z donglem zigbee podpietym pod Jolke :slight_smile:
Jak sie ogarne z tematami pracowymi, to zresetuje swoja bramke Xiaomi i przetestuje.

Nie sądzę, ale jak chce Ci się próbować to śmiało.
Bramki typu CC2531 czy też Xiaomi/Tuya są koordynatorami, a nie urządzeniami klienckimi.
Z drobnym wyjątkiem - do CC2531 można wgrać soft routera i traktować go jako wzmacniacz.

A czy ktoś próbował uruchomić czujkę BW-iS3 na Zigbee ?