Zmiana pliku konfiguracyjnego

Cześć wszystkim :slight_smile:

Mam pytanko. Na ten moment wróciłem znowu do hass.io ze względu na to że brakowało mi kilku integracji :slight_smile:

Jako że wiele się od tego czasu zmieniło to z miła chęcią bym wrócił … ale …

Brakuje mi tak naprawdę tylko jednego :

Edytowanie plików konfiguracyjnych (.yaml) z poziomu HA . Muszę przyznać że edytowanie z poziomu SSH i programów trzecich jest dosyć uciążliwe.

Jest możliwość doinstalowania jakiegoś edytora bezpośrednio do bramki ?

Ps. Jeżeli mimo mojego szukania jest takie rozwiązanie to prosiłbym o info na priv a temat usunąć żeby nie zaśmiecać.

Pozdrawiam

Witamy :wave:

Nie planujemy dodawać webowych edytorów plików, domyślnie wszystko ma być edytowalne z interfejsu, bez potrzeby dotykania plików.

Jak ktoś nie lubi edytorów konsolowych typu Nano, Vim Emacs (te są dostępne w konsoli po ssh) i jednocześnie ma potrzebę ręcznej edycji plików konfiguracyjnych, to najłatwiej (bez doinstalowywania narzędzi na bramce) połączyć się z nią edytorem (za pomocą protokołu SFTP) na naszym kompie.

Połączenie się z bramką po SFTP na przykładzie Visual Studio:

instalujemy plugin do SFTP w VS

klikamy w ikonkę dodatków po lewej stronie i spisujemy sftp:

wybieramy pierwszy (albo inny jeżeli chcemy)

instalujemy, pojawia nam się nowa ikonka na pasku po lewej stronie na dole:

Definiowanie połączenia z bramką

klikamy F1 i wpisujemy: SFTP: config

image

wypełniamy plik z konfiguracją połączenia:

:warning: Jeżeli nasz system operacyjny nie rozumie loklanych nazw hostów (mDNS) to zamiast host: ais-dom.local podajemy adres IP w lokalnej seici

{
    "name": "Bramka AIS dom",
    "host": "ip-bramki-w-naszej-lokalnej-sieci",
    "protocol": "sftp",
    "port": 22,
    "username": "jolka",
    "remotePath": "/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS",
    "uploadOnSave": true
}

Łączenie z bramką po SFTP

  • klikamy na ikonkę SFTP po lewej stronie,
  • wybieramy zdefiniowane połączenie,
  • wpisujemy nasze hasło ssh (domyślnie dom jeżeli nie zmienialiśmy)
  • Enter

Edycja konfiguracji “like a PRO”

  • klikamy na plik który chcemy edytować.
  • klikamy prawym w oknie edycji i wybieramy Edit in Local pobranie pliku i edycje na naszym komputerze (nie bezpośrednio na działającej bramce)

  • zmieniamy dodajemy co chcemy,
  • dla pewności przed wysłaniem na bramkę możemy sprawdzić jakie dodaliśmy zmiany (klik prawym i Diff with remote)

  • jak wszystko OK, to możemy już wysłać zmiany na bramkę - klikamy prawym i wybieramy Upload

PS

Jest też plugin Home Assistant Config Helper
image

Można mieć podpowiadanie składni konfiguracji:

Wyjaśnienie

Ja tam nic nie mam przeciwko konsoli :slight_smile: - ten sposób i opis nie jest żadnym zaleceniem dla klientów. Dążymy do tego żeby konfiguracja była tylko w aplikacji. Opis powstał tylko żeby odpowiedzieć na pytanie i zaprezentować możliwość edycji plików bez konsoli. Dalej już proponuje samemu :wink: zgłębiać możliwości SFTP i innych plug-inów w VS (do formatowania kodu yaml, json do podpowiadania składni itd.) W razie dodatkowych pytań o te funkcjonalności niestety nie odpowiem/nie pomogę, bo ja tego nie osobiście nie używam :wave:

5 polubień

Dzięki za jak zawsze szczegółowy opis. Kolorowanie składni, wcięcia i podpowiadanie składni bardzo się przydaje dla nowicjuszy w temacie :wink:

2 polubienia

Z tego co kojarze to ten wbudowany edytor jest dostepny tylko jesli flaszowales karte gotowym obrazem Hassio. Jesli masz zainstalowanego HA na Rasbianie, Linuxie czy w jakikolwiek inny sposob, to nie ma mozliwosci uzycia wbudowanego edytora.

Zgadzam sie ze jest on przydatny. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie laczenia sie po ssh czy sftp, kolorowanie skladni etc. Ale np wbudowany edytor HA mial wbudowane podpowiadanie encji z uwzglednieniem zarowno nazwy ‘zwyklej’ jak i ‘user friendly’. I to bylo na pewno mega wygodne. Do tego zintegrowany mechanizm weryfikowania plikow .yaml, bez potrzeby przelaczania sie na inna zakladke/okienko.

Ale tak to właśnie działa w Visual Studio Code po skonfigurowaniu według powyższego opisu @jolka w VSC mamy kolorowanie składni, wcięcia i dodatkowo po zainstalowaniu HA Config Helper podpowiedzi składni.

1 polubienie

Aaa, to sorry :slight_smile:

Czy ktoś kto korzysta z rozszerzenia VS Home Assistant Config Helper może mi powiedzieć jak dodać katalog AIS?

ais-dom.local//data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS

Token dodany ale dopiero zaczynam przygodę z VSC i nie wiem jak dodać interesujący mnie katalog do zasobów. Innymi słowy dostosować drzewo po lewej.