Integracje Exta Life

Pokazujemy jak dodać niestandardowy komponent Exta Life do bramki.

Exta Life to fajny Polski produkt :tada:

:warning: Pokażemy tylko jak zrobić integracje - nie wspieramy niestandardowych komponentów, nie jesteśmy autorami tego rozwiązania - ten wpis ma charakter edukacyjny :man_teacher:

Całość integracji, sprowadza się do następujących kroków:

  1. logujemy się do bramki po ssh
  2. przechodzimy do konfiguracji
  3. klonujemy projekt extalife_custom_component do folderu custom_components
  4. dodajemy konfigurację
  5. restartujemy usługę ais na bramce

Całość prezentujemy na wideo:

asciicast

:tipping_hand_man: Klonowanie repozytorium git to najbardziej zaawansowana komenda którą należy wykonać. To co robimy to klonujemy repozytorium z kodem extalife_custom_component na bramkę. Dzięki takiemu podejściu (klonowanie z repozytorium kodu git) będzie można kody odświeżać/pobierać jedną komendą git pull (jak autor tego rozwiązania doda nową wersję):

git clone --depth=1 https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component.git custom_components

parametr --depth=1 oznacza, że chcemy tylko najnowszą wersję kodu (bez historii)

Oczywiście to tylko propozycja, można w inny sposób dostarczyć kod integracji na bramkę:

  • wget, curl
  • przez FTP lub SFTP:
1 polubienie

Jako autor tej integracji dodam tylko tyle, że parametr “controller_ip” oraz “poll_interval” są opcjonalne. Kontroler Exta Life (EFC-01) zostanie wykryty automatycznie podczas startu integracji.
pol_intervall decyduje o tym jak często integracja ma odświeżać stan urządzeń Exta Life.

Miło, że AIS nie zmodyfikował Home Assistant’a za bardzo i tym sposobem jest kompatybilność z komponentami, które działają w oficjalnym Home Assistant :slight_smile:

Aby podyskutować o tej integracji, zgłaszać do niej uwagi itp został założony wątek na forum Exta Life:
https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,311.0.html

4 polubienia

@rocko i @Vallhalen widzieliście już tą integrację? Wspominaliście o Exta Life w poprzednim wątku, jestem ciakawa, czy korzystacie już z tego na bramce?

Pozdrawiam :slight_smile:

Witam Wszystkich po raz pierwszy na forum. Mam bramkę od paru dni. W drugim dniu zabawy z bramką, integracja z Exta Life odpalona od pierwszego strzału. Wszystko działa bez problemu. Moja instalacja otworzyła się na świat IoT.

1 polubienie

Cześć @Cezary.K :wave: :wave: Witamy na forum AI-Speaker :blush:

Cieszymy się, że integracja się udała :slight_smile:

Jeśli masz jakieś fajne projekty, którymi będziesz się chciał podzielić z innymi to zapraszamy do założenia wątku w sekcji “Projekty” lub “inspiracje” :man_technologist:

Pozdrawiam :slight_smile:

Oho! Nie mam jeszcze u sobie ale będę spinał !

1 polubienie

Pomimo małego problemu - udało się za pierwszym razem :slight_smile:

Ctrl(Control) + O
Ctrl + X

1 polubienie

Dzieki już się dokształciłem :slight_smile: i zadziałało!

wiki Nano/Basics Guide

Witam kolegę z towarzystwa użytkowników Exta Life.

Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.0

https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,350.msg2649/topicseen.html?PHPSESSID=a67b7f5a07239d17d15f0d5398959659#

dgtal1 - dziękuję !!! Wielka praca…

2 polubienia

dzięki @Cezary.K za info na forum :slight_smile:

Dołączamy się do gratulacji dla @dgtal1 :wave:

:1st_place_medal:

Dodaliśmy też pytanie o możliwość dołączenia tej integracji tak, żeby działała na bramce “z pudełka” jako standardowy komponent.

2 polubienia

Kolega na urlopie, pewnie się ucieszy z perspektywy rozwoju platformy rodzimej.
Żeby jeszcze Zamel wsparł integrację, to byłby fajny system dla wielu domów. Tym bardziej, że rodzina Exta Life powiększyła się właśnie o fajne produkty:
https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-life-inteligentny-dom
Są czujniki i fajny pomysł z podstawką do nich. Będzie smart gniazdko i odbiornik bramowy.
W żadnym innym systemie nie ma nadajników zasilanych z baterii do puszki podtynkowej - czyli bez N.

cześć wszystkim,
@jolka - zdecydowałem, że zmienię licencję na Apache, więc bierzcie i klonujcie z tego wszyscy, że tak sparafrazuję :wink: Jeśli chcecie to włączyć jako standardowy komponent do AIS i wspierać to sami w przyszłości to super. Może będzie dzięki temu trochę łatwiej zadbać o działanie integracji gdyby producent sprzętu (Zamel) robił jakieś zmiany w protokole komunikacji. Dodatkowa para rąk do pracy zawsze się przyda, bo obecnie w zasadzie jestem z tym sam.

3 polubienia

Super, dzięki! :+1:
zintegrujemy i wydamy jako wbudowaną integrację, żeby każdy mógł łatwo dodać klikając z interfejsu

PS
Zobaczymy jak to zrobić, żeby było łatwe w utrzymaniu, ale chyba podlinkujemy folder do Twojego projektu w Github z naszego repo w Github.
Damy Ci też dostęp (write) do naszego repozytorium i zaprosimy do organizacji AI-Speaker na Github, jak będziesz chciał to możesz dołączyć i dodawać/zmieniać u nas bezpośrednio.

PS2
jeżeli chcesz bramkę “do zabawy” to wyślij nam adres albo namiar na paczkomat na: info@sviete.pl @Celina :santa: chętnie zajmie się wysyłką

Pozdrowienia ze Środy Śląskiej :slight_smile:

3 polubienia

Oooo, cóż za miła propozycja! :slight_smile: Oczywiście, że chętnie pobawiłbym się taką zabawką. Dzięki :slight_smile:
Mam Google Home Mini, ale wiadomo - polskiego w nim brak. A z Jolką z tego co wiem od kolegi @Cezary.K można po polsku pogaworzyć :wink: Dam namiary na tego maila

PS. Widzę, że Dolny Śląsk prężnie działa w temacie Smart Home. Pozdrowienia spod Wrocławia :slight_smile:

2 polubienia

Witam wszystkich Jolkowiczów
Dzisiaj udostępniłem kolejną wersję integracji z kilkoma poprawkami oraz dodanym wsparciem dla obsługi urządzeń z serii Exta Free, tych, które oficjalnie wspiera oprogramowanie kontrolera EFC-01.
Jeśli ktoś nie może się doczekać to może oczywiście zainstalować ją jako custom_component (do pobrania tradycyjnie z github), albo poczekać aż zespół AIS oficjalnie włączy nową wersję do kolejnego wydania Asystenta.

CHANGELOG:
Nowości:

  • dodano wsparcie dla klocków Exta Free obsługiwanych przez kontroler EFC-01. Są to: ROP-01, ROP-02, ROM-01, ROM-10, ROP-05, ROP-06, ROP-07, ROB-01, SRP-02, RDP-01, RDP-02, RDP-11, SRP-03.
    Elementy te z racji jednokierunkowej transmisji reprezentowane są w GUI przez 2 przyciski do włączania i wyłączania osobno i działają w oparciu o stan tzw assumed state czyli założoną wartość stanu elementu. Po włączeniu w GUI stan zmienia się zawsze na włączony, a po wyłączeniu na zawsze na wyłączony. Kontroler nie jest w stanie sprawdzić prawdziwego stanu elementu.
    UWAGA: Kontroler oferuje sterowanie jedynie na zasadzie włącz/wyłącz nawet dla ściemniacza RDP-11 mimo, że w aplikacji da się wybierać kolor, to aplikacja i tak wysyła jedynie komendy załączania i wyłączania. Tak samo robi ta integracja.

Poprawki:

  • naprawiony błąd podczas usuwania integracji z HA
  • timeout odczytu stanu odbiorników przywrócony na 15 sekund. To naprawi niektórym problem z brakującymi w HA odbiornikami. Dla tych, u których odczyt stanu odbiorników trwa jeszcze dłużej polecam manualną zmianę w pliku źródłowym, ale przede wszystkim próbę poprawienia zasięgu odbiorników gdyż prawie na pewno jest z tym problem. Odczyt nie powinien trwać aż tak długo nawet dla dużych instalacji.
  • poprawki dla czujników zalania, ruchu i kontaktronu. Stany były niepoprawnie raportowane
3 polubienia

super - dzięki za info :slight_smile:

Dołączymy do wersji 0.113.3b0 którą testujemy wewnętrznie i która będzie dostępna (chyba) jutro na kanale beta.

:wave:

Wydałem kolejną wersję integracji z Exta Life - 2.1.1. Zalecam upgrade, gdyż naprawia ona poważny błąd, który skutkuje bardzo dużym zużyciem zasobów serwera Home Assistant (maksymalne obciążenie rdzenia CPU, na którym działa HA + duże zużycie RAM) oraz skutkuje zawieszeniem się kontrolera Exta Life EFC-01.
Błąd występował w przypadku, gdy HA utracił łączność z kontrolerem i integracja próbowała ponawiać połączenie, tyle że zamiast odczekać 30 sekund tak jak to miało działać to ponawianie było wykonywane nieustannie z maksymalną możliwą prędkością sprzętu na którym działa HA.
Błąd już nie powinien występować (przetestowane). Teraz po utracie połączenia integracja prawidłowo odczeka 30 sekund i dopiero po tym czasie spróbuję ponownie. Jeśli się nie uda to znowu 30 sekund itd.
Można ściągnąć z: https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/releases/tag/2.1.1 ew użytkownicy Jolki poczekają na najbliższą aktualizację Asystenta.

2 polubienia

dzięki za info - wydamy w kolejnej aktualizacji

PS
rozważ proszę ten temat z black

jak mówią “Once you go black you never go back” :wink: taki żarcik z seriali

1 polubienie