🗣 AIS - profesjonalny offline TTS

:speaking_head: AIS - profesjonalny offline TTS

image

Żeby wytłumaczyć dlaczego TTS na bramce AIS jest taki super :wink:
wyjaśnimy na początek jak działa TTS w Home Assistant.

Jak działa TTS w Home Assistant

W dokumentacji HA można przeczytać, żę platforma zamiany tekstu na mowę google_translate używa nieoficjalnego mechanizmu zamiany tekstu na mowę Tłumacza Google do odczytywania tekstu.

Czyli działa to tak:

Jak działa TTS w AIS

Używamy offline TTS w systemie Android NIE używamy usługi w chmurze do zamiany tekstu na audio.
To dlatego nasz asystent mówi błyskawicznie i bez przerywania muzyki (tylko ją przyciszając).

Nasze nadaje się do budowania profejonalnych komercyjnych systemów do powiadomień i wielostrefowego audio.

TTS w AIS nowość w nadchodządzej wersji Hugo

W nadchodzącej wersji systemu Hugo idziemy o krok dalej - dodaliśmy nową integrację ais_tts_local
image
która będzie włączona domyślnie na wszystkich bramkach.

Ta integracja zamienia tekst na audio w nazym offline TTS działającym na bramce i wysyła to audio do każdego odtwarzacza audio w systemie.

To kolejny krok rozwijający funkcjonalność wielostrefowego audio w AIS.

6 polubień

@jolka Czy ta integracja będzie działać z

🗣 Status mowy - ulepszenia w Ofline TTS

Oraz czy będzie można wybrać rodzaj głosu
asystenta wysyłanego do głośników np.: przez google cast ?

Edit:
Oraz jak będzie wyglądać sytuacja z zapisywanie plików na bramce które trzeba wysłać do głośnika czy będzie tworzył się nowy folder z plikiem audio i będzie przechowywany x czasu jak w przypadku integracji tts google w ha ?

ta integracja pod spodem korzysta z ais_ai_service

tak, globalnie w systemie, jak tu wybierzesz parametry głosu:

to wg tych parametrów zostanie zamieniony tekst na audio i wysłany do dowolnego odtwarzacza:

Nie, bo nie ma takiej potrzeby, ha robi to po to, żeby Google ich nie odcięło za zbyt częste pytanie serwisu tts o audio (robią taki cache dla komunikatów).
My nie mamy takich ograniczeń (nie ma limitów ais tts) i nie musimy tak “kombinować”. Usuwamy te pliki po wysłaniu do głośnika:

2 polubienia

Czy będzie możliwość zmiany nazwy tej usługi jak w przypadku tts google oraz jaki może być powód nie działa wysyłania wiadomości głosowej przez tunel? W logach mam takie coś przy każdej próbie

Logger: homeassistant.components.cast.media_player
Source: components/cast/media_player.py:316
Integration: Google Cast (documentation, issues)
First occurred: 19:05:35 (1 occurrences)
Last logged: 19:05:35

Failed to cast media http://192.168.1.11:8180/api/tts_proxy/fb6ac27d4da01b5aa03b6a78a654ed30b553559c_pl-pl_-_ais_tts_local.wav from internal_url (http://192.168.1.11:8180). Please make sure the URL is: Reachable from the cast device and either a publicly resolvable hostname or an IP address

Logger: homeassistant.components.tts
Source: components/tts/init.py:515
Integration: Text-to-Speech (TTS) (documentation, issues)
First occurred: 19:05:35 (1 occurrences)
Last logged: 19:05:35

ID3 tag error: Invalid chunk ID ‘\x00\x00\x00\x00’

Dzięki za wyjaśnienie.

A czy np.

“Włącz RMF”, “Graj radio Zet” to działa off-line czy on-line?

Pozdrowienia :slight_smile:

Posiadam głośnik Yamaha MusicCast WX-010 na którym chciałem przetestować ais_tts_local ale niestety w jego właściwościach nie mam opcji “Zamień tekst na mowę”.

1

Pomimo tego, że w usłudze ais_tts_local mogę wybrać z encji ten głośnik, niestety nie jest na nim odtwarzany wpisany przeze mnie tekst.

Dodałem głośnik do Google Home (“Podłączono przez: MusicCast Smart Home”) ale niczego to nie zmieniło. Natomiast TV Sony, który mam w integracji Google Cast (nie ma w niej głośnika Yamaha) działa prawidłowo z ais_tts_local.

3

Czy i w jaki sposób mogę skonfigurować głośnik WX-010 aby działał z ais_tts_local ? Czy konieczne jest dodanie go do Google Home przez MusicCast Smart Home ?
Jeżeli udało Wam się podłączyć głośnik Sonos to może Yamaha też da radę ?