Powiadomienia audio przez Google Cast

Witam. Zachciało mi się powiadomień głosowych (np. o tym, że ktoś dzwoni do bramki, czy w przyszłości, że wyprało się pranie ) przez głośniki. Poprzez integrację google cast


pojawiły mi się głośniki z castem jakie mam w domu:

próbowałem jakoś wysyłać powiadomienia przez usługę Jolki “ais_ai_service.say_it”, ale mi się nie udało. Jak by ktoś znał sposób to bardzo proszę o info jak tego dokonać. Jolka ma o wiele lepszy głos (bardziej przypominający człowieka) niż to co opisze poniżej.
Dopóki tego nie umiem to zrobimy poprzez google translatora, a robimy to następująco:
w pliku configuration.yaml wpisujemy
image
gdzie base_url to zewnętrzny adres naszej bramki
restartujemy serwer i w usługach pojawia nam się tts.google_translate_say
image
po wpisaniu
message:
można wpisywać tekst, który ma być zamieniony na mowę.
Możemy tę usługę już wykorzystywać w automatyzacjach, a w samych urządzeniach z google cast pojawia się pole do wpisania tekstu

Jeszcze raz prośba do zespołu Jolki o instrukcję jak wykorzystać usługę “ais_ai_service.say_it” do przekierowania na głośniki cast

1 polubienie

jak wykorzystać usługę “ais_ai_service.say_it” do przekierowania na głośniki cast

to nie zadziała, bo inne odtwarzacze (np. cast) potrafią odtwarzać tylko audio (nie mają mechanizmu tts)
a my usługą ais_ai_service.say_it wysyłamy do bramki tekst i tam go czytamy (przerabiamy na mowę/audio)
dlatego działa to szybko (proszę wpisać cos w to pole w odtwarzaczu - tak jak na rysunku 1. i wysyłać szybko wiele razy)
i dlatego jednocześnie możemy słuchać muzyki i mówić (można uruchomić radio i jednocześnie wysyłać powiadomienia / czytać wiadomości)

Podsumowując gdy wysyłamy do innych odtwarzaczy tekst do przeczytania to działa to tak, że:

  1. tekst jest wysyłany do usługi zewnętrznej (np. google translate) i tam zamieniany na audio
  2. audio wysyłane jest do odtwarzacza audio

W przypadku naszego odtwarzacza i udługi “ais_ai_service.say_it” wysyłamy tekst bezpośrednio do bramki (bez żadnych serwisów) i tam go “czytamy”.

Czyli dla głośników nie połączonych kablem z bramką zostajemy przy powiadomieniach z google translator z godnie z moim opisem.

Tym bardziej czekamy na oficjalny głośnik od Jolki :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Jeśli już jesteśmy przy temacie przesyłania dźwięku to ja dołożę jeszcze obraz. :slight_smile:

Czy nie będzie problemu z przesyłaniem przez bramkę obrazu i dźwięku z Youtube na urządzenie GOOGLE Chromecast 3 SMART TV podłączone do starszego telewizora który nie posiada Google Chromecast https://www.mediaexpert.pl/odtwarzacze-multimedialne/transmiter-tv-google-chromecast-3-0-czarny,id-1310316 oczywiście chodzi także o sterowanie głosowe “następny, itp.” według listy wyszukanych przez Jolkę materiałów video z YouTube.

Wszystko, co my wysyłamy z naszego wbudowanego playera do innych odtwarzaczy to link do multimediów
image

w przypadku YT ten link to jest video, ChromeCast to rozumie i potrafi wyświetlić wideo.

To żeby wysyłać następny, poprzedni to już by wymagało “stałego przekierowania” z naszego playera na inny wybrany player. Można pomyśleć o takiej funkcjonalności.

A można pomyśleć, aby wdzięk wysyłany przez HDMI można było wysłać do Google Cast?

Ew mozna sprobowac sparowac AIS z Google Home (albo innym glosnikiem) uzywajac bluetooth. Z tego co kojarze AIS nie ma wbudowanego BT ale zakladam ze mozna kupic BT dongle na USB

Tylko obawiam się, że to nie będzie działać , bo czym bluetooth różni się od cast?

Z tego co ja zrozumialem sa dwie opcje

  1. Google cast - Jolka wysyla tekst to tlumacza, ktory zamienia to na audio i audio jest przesylane do zewnetrznego urzadzenia
  2. ais_ai_service.say_it - tutaj tekst jest czytany bezposrednio przez Jolke, na glosniku podpietym do bramki.
    Wiec jesli odpowiednio skonfigurujesz BT to glosnik BT bedzie widziany przez bramke w taki sam sposob, jak glosnik podlaczony do bramki poprzez mini jacka

Płynie bluetooth to sprawdzę, ale nie ukrywam, że idealnie było by zintegrowac głośnik google tak aby na nim były wszelkie komunikaty i z niego mówić do Jolki. To już by była rewelacja.

1 polubienie

Glosnik Google Home moze pracowac tez jako glosnik BT. Ale z tego co kojarze, jedna z idei, ktora przyswiecala tworca AIS jest brak ciaglego nasluchiwania - aby wydac polecenie, trzeba jawnie poinformowac bramke zeby zaczela nasluchiwanie. W przeciwnym razie przynajmniej w teorii sparowanie glosnika Google Home po BT z bramka AIS zalatwiloby sprawe.

Mam i ja :slight_smile:

Google Chromecast https://www.mediaexpert.pl/odtwarzacze-multimedialne/transmiter-tv-google-chromecast-3-0-czarny,id-1310316

Wyszukiwanie filmików działa głosowo odtwarzanie na wbudowanym głośniku także. Jeśli chcemy odtwarzać film na urządzeniu google Chromecast trzeba ręcznie wybrać w odtwarzaczu (docelowe urządzenie np. Chromecast Salon) i zatrzymać odtwarzanie na wbudowany głośnik.

Pomysł na wykorzystanie Jolki żeby głosowo można wybrać docelowe urządzenie do odtwarzania a następnie komendy następny, poprzedni dotyczyły by odtwarzania na wybranym urządzeniu. Przydało by się jeszcze odtwarzanie w pętli wtedy już moja córka była by w siódmym niebie :slight_smile:

Kolejny pomysł to możliwość wysyłania dźwięku ze Spotify, Radia, itp na Google Chromecast podłączone np. do Kina Domowego. Wszędzie wysyłane są linki więc może da się to też zintegrować?

1 polubienie

Cast to przeglądarka chrome zainstalowana na urządzeniu, wysyłasz do niej linka po wifi i ona odtwarza media, które są pod tym linkiem.
Istotne jest to, że bramka nie musi być z nią połączona cały czas, wysyła tylko link a cast już sobie radzi - streamuje media z podanego źródła sam.

Bluetooth to inna bajka, tu bramka musi nawiązać połączenie z odbiornikiem (głośnikiem) i sama stremować media i wysyłać cały czas do głośnika.

Nasz odtwarzacz radzi sobie z wieloma treściami z wielu źródeł. To podstawa, bo budujemy głośnik inteligentny :slight_smile: To co pokazał @Iron to przesłanie linka do mediów media_content_id z naszego odtwarzacza do innego (każdego którego da się podłączyć do Home Assistenta). Jeżeli odtwarzacz radzi sobie z linkami (Cast, Sonos itd…) to powinno zadziałać.

Tak to dobry pomysł, taki w sumie jest plan żeby dodać różne odtwarzacze mediów które się ma w domu i żeby można było powiedzieć do Asystenta domowego: Włącz radio Zet na głośniku w kuchni

Robiąc to przekierowanie audio był taki pomysł, żeby przekierować na stałe i automatycznie wyłączyć odtwarzanie na bramce. To ma sens i tak zrobimy. Będziemy pierwsi którzy zaoferują YT bez reklam :wink:

1 polubienie

@jolka podsumowując- da się wyslać głos Jolki na google casta, czy nie? Pomyślcie proszę nad możliwością połączenia głośnika google home z bramką. Jest mikrofon i glosnik i to bez kabla. Jeżeli glosnik by reagował np. na hej Jolka i mozna by bylo podawać komendy to mogę nawet stracic wbudowane funcjonalności google. Przeprogramujmy go na “Jolka home” a nie google home :slight_smile:

2 polubienia

Same bardzo dobre pomysły :+1:

Jestem za! To byłoby super rozwiązanie

wysłać możesz ale google cast tego nie zrozumie bo nie ma wbudowanego tts (text to speech)
przeczytaj jescze raz

Prędzej Jolka zareaguje na Alexa :slight_smile: niż głośnik Google na Hej Jolka.
Taki żarcik :wink: z ziarenkiem prawdy - szczegóły za jakiś czas :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Czekam z niecierpliwością.

1 polubienie