Odtwarzanie radia na Google Home

Witam,
mam problem natury raczkującego użytkownika.
Mam głośnik Google Home, ze zrobioną integracją Google Cast.
Chciałbym zrobić automatyzację aby po naciśnięciu przycisku (Tuya) asystent włączył radio np. rmf fm (skrypt opisany na forum przetestowałem) i zaczął je odtwarzać właśnie na głośniku GH.
Samą automatyzację już zrobiłem, ale nie umiem ustawić aby dźwięk automatycznie przekierował się na GH i je uruchomił.

Domyślnie głośnik GH samoczynnie? się wyłącza/odłącza CAST i ręcznie muszę kliknąć przycisk power w sterowaniu mediami.

Do bramki DEV1 nie mam podpiętego żadnego zestawu audio po złączu Jack, jedynie tv po HDMI, ale nie korzystam z niej w ten sposób i tak.

Z góry dzięki

ok, dodajmy to:

  1. automatyzacja

  2. wyzwalacz / wyzwalacze

  3. akcja do wykonania

kod w YAML

service: media_player.play_media
data:
  entity_id: media_player.living_room_chromecast
  media_content_id: 'http://31.192.216.8:80/rmf_fm'
  media_content_type: music

po zapisie uruchom akcje ręcznie żeby sprawdzić czy działa OK

jeżeli działa ok to możesz ją już uruchamiać głosowo czy tagiem nfc :wink:
mówisz uruchom + nazwa automatyzacji:
uruchom Odtwarzanie radia RMF FM na Google Home

Dodatkowe info

Każdą akcje możesz sprawdzić* w narzędzia deweloperskie → usługi

* zobaczyć jakie przyjmuje parametry i wywołać żeby zobaczyć/usłyszeć jak działa

adres url do audio możesz sprawdzić w narzędzia deweloperskie → stany

mówsz Jolce → Włącz radio RMF
a potem przechodzisz do stanów, wybierasz encje media_player.wbudowany_glosnik i kopiujesz adres media_content_id

Czy nie można prościej ?

Można :slight_smile: i będzie w niedalekiej przyszłości:

  1. dodamy komendę głosową Graj xxx na/w yyy
  2. dodamy przekierowanie na stałe do wybranego głośnika
6 polubień

Wow, długo się wahałem czy napisać tego posta, bo wydawało mi się to takie proste, ale z tego co widzę, to bym sam do tego nie doszedł, przynajmniej nie na tym etapie na którym jestem :wink:

Dziękuję za tę poradę i kilka cennych wskazówek.

2 polubienia

Szkoda, że ze Spotify się nie da tak zrobić.
A może jest jakiś inny sposób jak zrobić automatyzacje która np. po otwarciu drzwi włączy ulubioną muzykę ze Spotify ?

to wszystko działa w ten sam sposób

jeżeli jesteś w stanie zrobić wyzwalacz “otwarcie drzwi” (zmiana statusu sensora binarnego) i wywołać akcję “włącz ulubioną muzykę ze Spotify” to jak połączysz te 2 rzeczy w automatyzacji to będziesz miał dokładnie taki efekt jak chcesz

Z wyzwalczem nie mam problemu oczywiście.
Tylko co wpisać w Akcji żeby grało Spotify?

@Tomasz podobnie jak powyżej musisz stworzyć sobie skrypt, dane pobierasz stąd:

1 polubienie

Dzięki @Stravi.
Coś mi nie wychodziło z automatyzacją więc zacząłem się bawić przekierowaniem dźwięku.
Mam dwa urządzenia cast, głośnik google i amplituner.

  1. Przekierowanie radia na głośnik google i amplituner idzie bez problemu.
  2. Przekierowanie muzyki z YouTube na głośnik google idzie bez problemu a na amplitunerze muzyka nie gra (nic nie słychać) mimo że amplituner jakby startował, bo zmienia się ikonka na //
    1
  3. Przekierowanie muzyki z Spotify na Głośnik Google i Amplituner nie działa. Oba urządzenia nie startują:
    2
    3

Prośba o sprawdzenie jak to wygląda u Was.
W czym może być problem ?

Właśnie miałem podobny objaw na nowym tablecie (Android 9). Komendy głosowe odtwarzane bez problemu. Brak możliwości odtwarzania audio z radia, YT, Spotify. Pomógł restart samego tabletu.
Coś blokuje wywołanie usługi przesłania audio.

Sprawdź czy możesz przekierować coś z Spotify na jakiekolwiek urządzenie Cast.

Żeby było łatwiej, w kolejnej wersji dodajemy możliwość podejrzenia adresu URL do mediów w bibliotece

Cast działa na zasadzie wysyłania linków do zasobów (to nie jest wysyłanie audio tylko adresu aduio). Jeżeli jakiś odtwarzacz nie potrafi odtwarzać danego zasobu (bo nie rozumie danego formatu URL albo nie ma do tego klienta) to go nie odtworzy.

Na bramce mamy:

  • odtwarzacz mediów ExoPlayer (ten sam co używa Google w YouTube) oraz oficjalne API YouTube
  • odtwarzacz Spotify i oficjalne API do Spotify

To znaczy że można przeglądać api tych serwisów i odtwarzać z nich muzykę na bramce, możemy też znając URL odtwarzanych multimediów wysłać go do dowolnego odtwarzacza sieciowego.
Ale nie znaczy to, że inny odtwarzać to zrozumie - bo inny odtwarzacz może nie rozumieć formatu Spotify czy YouTube.

Podsumowując to co działa na AI-Speaker (na bramce a docelowo głośniku) możesz wysłać do innego odtwarzacza ale nie ma gwarancji że on to zrozumie. Jak wyślesz to do drugiego głośnika AI-Speaker to wtedy co innego :wink:

2 polubienia

Przydało by się sterowanie głosowe poziomem głośności. Idealnym byłoby sterowanie typu komendy “ciszej o 20“ podobnie jak mile widziane dla encji cover " zamknij do połowy” czy “o 50 %”

2 polubienia

Spotify obecnie nie słychać pomimo, że licznik czasu bije i linijka buforu rośnie. Brak dźwięku. Pozostałe źródła typu radio czy YT działają bez problemu.
Nie jestem na kanale beta.

Przywróciłem swój amplituner do ustawień fabrycznych, usnąłem integracje Cast i dodałem od nowa i dalej nie mogę przekierować, czyli dalej mam tak:

co do poniższego

Wszystko jasne, tylko czym się kierować kupując np. amplituner, Cast to Cast i zawsze powienien rozumieć link z adresem URL audio.

Myślę że Spotify nie da się w taki sposób przekierować.
Tu media_content_id nie ma formatu adresu https://…

Ten adresy to odwołania do oficjalnego API Spotify:

jak otworzysz to w apce open spotify to zauważ, że to się zgadza

tak samo jest z utworami, czy albumami itd…

Może skopiuj z Open Spotify łącze do jakiegoś utworu:

i wyślij do swojego urządzenia.
Jeżeli to zrozumie to znaczy, że potrafi odtworzyć spotify i może trzeba mu tylko doklejać początek URLa, robić coś takiego:

https://open.spotify.com/track/ + 7aE5WXu5sFeNRh3Z05wwu4

Zrobiłem automatyzacje gdzie w akcji:

service: media_player.play_media
data:
  media_content_id: https://open.spotify.com/track/2jaN6NgXflZTj2z9CWcqaP
  media_content_type: music
entity_id: media_player.glosnik_lazienka

ale, tak też nie przekierowuje

post do kasacji,poniewaz problem udalo sie zlikwidowac

A ja się podepnę do własnego posta, bo mam problem z ustawieniem głośności w automatyzacji za google home.

Mam automatyzację, która w dni robocze o 6 rano odpala radio na głośniku Google Home i to działa, lecz domyślnie dźwięk jest ustawiony dość głośno.

Próbowałem odczytać stan usługi i dodałem parametr volume z odczytana wartością głośności, no i teraz automatyzacja nie działa. Po usunięciu linijki z volume znowu działa.

Pomóżcie laikowi
Akcja wygląda tak:

sprawdz
volume_level: 20
lub
volume_level: 0.2
może samo volume?
W node redzie mam tylko volume 30

Testowałem najpierw volume: 0.2 lub 20, potem szukałem w dokumentacji HA i zauważyłem właśnie volume_level ale też nie działało z 0.2/20, następnie odczyt stanu i tam już był ten długi ciąg cyfr więc go skopiowałem, ale dalej nie reaguje