Głośnik mini home google lub inny

Witam,
Chciałbym wydawać komendy i otrzymywać komunikaty (Jolka) przez głośniki google. Mam ich 2 w domu (docelowo powinno byc ich 5-7, po jednym na pomieszczenie) Nie umiem zmusić Jolki by wykorzystywała do komunikacji te głosniki google. Z tego co czytalem to sie nieda tak zrobić. Bardzo ubolewam nad tym, choć mysle że może sie kiedyś da to zrobić. A może dało by sie podłączyć jakiś inne głośniki po WiFi albo bluetooch by osiągnąć zamierzony cel? Reasmując: co można wykorzystać do sterowania głosem i odsłuchem komunikatów w siedmiu niezależnych pomieszczeniach w jednym mieszkaniu?
Pozdrawiam
Robert

@RobertSmis

Cześć, Witamy na forum

możemy wysyłać z bramki AIS dom polecenia do Google Home:

Ale z tego co rozumiem Ty chcesz zrobić komunikację w drugą stronę -> przesłać komedę z Google Home do bramki AIS dom.

Możesz wystawić bramkę na zwenątrz

i dodać w Google Actions taki interfejs https://console.actions.google.com


PS

W sumie to jest ciekawy pomysł - żeby każdy mógł powiedzieć do Google Asystenta coś w stylu “Przełącz na Jolkę” i potem rozmawiać z bramką AIS dom. Chyba dodamy w przyszłości taką funkcjonalność.

Dodane do TODO.
To nie stanie się w ciągu 2-3 wersji bo tam już mamy sporo rzeczy, ale docelowo będzie :slight_smile:

2 polubienia

Według mojej prywatnej teorii SmartDom ma się z 2 powodów: wygody (lenistwa) lub dla szpanu. Ja jestem w tej pierwszej grupie (dokładnie: lenistwo) i chciałbym bym osiągnąć coś takiego:
Założenie:
mam Pokój_Wiktorii a w nim LampaSufitowa, LampaBiurko, Mikrofon-Głośnik, CzujnikTemperatury,TV.
mam Pokój_Oskara a w nim LampaSufitowa, LampaBiurko, Mikrofon-Głośnik, CzujnikTemperatury,TV
mam Pokój_Sypalnia a w nim LampaSufitowa, LampaBiurko, Mikrofon-Głośnik, CzujnikTemperatury,TV.

mikrofon głośnik to “jakieś urządzenie” głośnikowo - mikrofonowe. Może to być głośnik mini google lub np takie coś: https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/glosnik-przenosny-lexibook-bt010fz-kraina-lodu (tani głośnik bluetooch z mikrofonem ) albo wprost zestaw głośnomówiący do samochodu.

  1. Będąc w pokoju Wiktorii gdy powiem: Jolu, włącz lampę sufitową - wlącza się Lampa sufitowa w pokoju Wiktorii.
  2. Będąc w pokoju Wiktorii gdy powiem: Jolu, włącz Oskara lampę sufitową - włącza się lampa sufitowa w pokoju Oskara.
  3. Będąc w pokoju Wiktorii gdy powiem: Jolu, Jaka jest temperatura - otrzymam odpowiedź temperatury w pokoju Wiktorii
  4. Będąc w pokoju Wiktorii gdy powiem: Jolu, Jaka jest temperatura w pokoju Oskara - otrzymam odpowiedź temperatury w pokoju Oskara
  5. Będąc w pokoju Wiktorii gdy powiem: Jolu, Jaka jest temperatura na zewnątrz - otrzymam odpowiedź temperatury ze stacji pogodowej lub z internetu
  6. Jeżeli kurier na korytarzu zadzwoni do smart drzwi to we wszystkich pokojach w głośnikach będzie słychać cichy dzwonek lub słowa “Dzwonek u drzwi, mamy gościa” a w włączonym TV Sypialni, przełączy się na kanał z kamery dzwonka u drzwi bym widział kto stoi u mych drzwi.

Jolka wykonywała by polecenia domyślnie z “pomieszczenia” z którego jest sygnał z głośnika. a dopiero jak jest wyróżnik nazwy pokoju z danego pokoju.

Znając technologie jaka jest w świecie powyższe jest możliwe i zmierzam w tym kierunku by to mieć. I będę to miał wcześniej czy później, choć wiem że jestem na początkowym etapie. Kilka dni dopiero mam bramkę, a teraz pisząc te słowa otworzyłem przesyłkę z modułem USB ZigBee… Czyli malutki krok w kierunku celu już zrobiony

jolka cytat:
Ale z tego co rozumiem Ty chcesz zrobić komunikację w drugą stronę -> przesłać komedę z Google Home do bramki AIS dom.

Tak naprawdę to nie interesuje mnie Google home jako urządzenie z oprogramowaniem google. NIe zależy mi na powiedzeniu “OK, Google” i wysyłanie komend do AIS. Chce wykorzystać wyłącznie mikrofon i głośnik do komunikacji dwustronnej z Jolką. Wszystko co mi jest potrzebne obsłuży mi jolka - włączy / wyłączy / przełączy jakiekolwiek urządzenia, posłucham radia, podpowie z wikipedii itp. Gdyby tak było to od razu bym przeprogramował Głośnik Google (mam ich 2 sztuki) na inne oprogramowanie by obsługiwał bezpośrednio i dwustronnie jolkę. Wolę polska, WASZĄ Jolkę niż angielski OK, Google. W sumie robicie już to - przeprogramujecie obce urządzenia by otrzymać “swoje” właściwości. A jeśli głośnika google nie można “ruszyć” to lepiej i łatwiej byłoby wykorzystać głośniki bluetooch do 35 zł można wybrać z kilkunastu modeli. Nawet sieć blutooch można by rozłożyć z kilku nadajników w domciu (bo mały zasięg do około 10m)

jolka cytat:
W sumie to jest ciekawy pomysł - żeby każdy mógł powiedzieć do Google Asystenta coś w stylu “Przełącz na Jolkę” i potem rozmawiać z bramką AIS dom. Chyba dodamy w przyszłości taką funkcjonalność.

Żeby było to wygodne to powinno przełączać się raz a dobrze :slight_smile: Czyli żeby nie było:

  • Ok, Google - by uruchomić google
  • Przełącz na jolkę - by uruchomić Jolkę
  • Jaka jest temperatura. - komenda jolki
    I by po tych komendach słuchał głośnik poleceń jolki…
    Według mnie, za każdym razem powtarzanie 2 komend by uzyskać dostęp do trzeciej to przerost formy nad treścią - o ile dobrze zrozumiałem

albo…

Według mnie (lenistwo) najlepiej gdyby było to rozwiązane ustawieniami w konfiguracji:
Traktuj
Głośnik Home Google: tryb stały jako głośnik AIS
LUB
Głośnik Home Google: tryb wywoływania OK, Google / Jolka (działa jako 2 w jednym. W zależności od słowa wywoływanego głośnik wykonuje polecenie Google lub Jolki )
Lub
Głośnik Home Google: i gdzieś kwadracik z zaznaczeniem V (klikany ptaszek) - wykorzystuj Głośnik Google do komunikatów słownych Jolki. Tą opcje wykorzystywałby głośnik google gdyby ktoś chciał mieć OK, Google i tylko słyszeć jolkę przez głośnik google.

I na koniec prośba :slight_smile:

Gdzie mógłbym się zapoznać z TODO? Bardzo ciekaw jestem zawartości tego dokumentu, tym bardziej że mam kilka pomysłów i nie wiem czy się nie będę powtarzał. Czy jest procedura dodawania pomysłów do ToDo?
Pozdrawiam
Robert

ps. Jestem na etapie chłonięcia wiedzy z Waszych stron (również i innych), a ponieważ robię to w miarę wolnego czasu mogę coś pominąć i się powtarzać. Nie chcąc zaśmiecać niepotrzebnie fora proszę o wyrozumiałość i zrozumienie postawy starszego człowieka który wdraża się w dziedzinie która dla niego jest obca. A dokładniej: była kilka tygodnie temu, bo teraz zrobiłem mały kroczek naprzód…

Sama komunikacja z Jolka poprzez glosnik Google powinna byc mozliwa. Wystarczy chyba podpiecie dongla BT (gdzies na forum byl opis jak to zrobic). Wiekszym wyzwaniem bedzie skonfigurowanie Jolki aby wykonywala akcje dla innego urzadzenia w zaleznosci od tego, z ktorego glosnika/mikrofonu przyjdzie polecenie.
Glosniki Amazona maja taka funkcje. Wystarczy przypisac Echo do konkretnego urzadzenia, wtedy polecenie bez nazwy pomieszczenia dziala na rzecz urzadzen w domyslnym pokoju dla danego urzadzenia.

Nie mamy jakiegoś “wyretego w skale planu” ale wydamy wersję 1.0 a następnie głośnik, jak:

  1. Home Assistant wyda wersję 1.0 Home Assistant 1.0 · GitHub
  2. dorobimy kilka funckcjonalności opisanych w TODO AI-Speaker 1.0 · GitHub
  3. poprawimy błędy

Mamy na forum kategorie pomysły i tam można dodawać własne pomysły:

Oczywiście nie gwarantujemy, że będziemy to realizować. Bo to niestety nie jest tak, że mamy nieograniczone zasoby i tylko czekamy na pomysły :wink:

Oczywiście jak ktoś potrafi kodować i chce dostarczyć jakąś funkcjonalność, to jesteśmy otwarci - wystarczy wysłać nam pull request do jednego z repozytoriów kodów na github:

albo dostarczyć tą funkcjonalność do projektu Home Assistant, Tasmota lub Zigbee2Mqtt (w ten sposób też trafi ona na naszą bramkę) :wave:

Dziękuje za odpowiedź. Widzę że oprócz “rozgryzienia” AIS będę musiał po drodze poznać jeszcze taki stwór jak GitHub :wink:

Ale nic to, wszystko przede mną…

Pozdrawiam
Robert

Dzięki za kierunek poszukiwań, odnalazłem i tam jednak nie wyszło. Ale zamówiłem dongla BT i sie pobawię w wolnej chwili.
Pozdrawiam
Robert

Jestem ciekaw rezultatow, daj znac jak bedziesz mial jakies przemyslenia / doswiadczenia :slight_smile:

Oczywiście, jak tylko coś ustalę to się pochwalę…
Pozdrawiam
Robert

Czy mógłbym prosić o pomoc jak zrobić komunikację dwustronna (gh<>Ais)? Bo w domumentacji nie widziałem o tym wpisu oraz czy jest możliwość dodania scen z gh do interfejsu graficznego w formie guzika np.: guzik wykonujące akcje typu “google włącz scenę xyz”

Czy mogę prosić o info n/t wdrażania projektu głośnik google home jako narzędzie do komunikacji z Jolką? Chodzi mi o to, jak są zaawansowane prace, jeśli w ogóle.
Dodam od siebie, że kupiłem AI-Speaker w zasadzie tylko z myślą o komunikacji głosowej i sterowania głosem plus ciekawość użytkowania HA ( mam inny system automatyki jako podstawowy ). W zasadzie RobertSims opisał w 100% moje oczekiwania.

Jak wyglądają postępy odnośnie

A konkretniej komunikacji dwustronnej z asystentem google ?

To rozumiem trzyma się wersji 1.0 HA która już nadchodzi, chyba 13 grudnia ma być ogłoszona. Także głośnik na święta? :slight_smile:
Jakie jeszcze TODOs w kolejce?

Niestety nie daliśmy rady :slight_smile: dowieźć pod :christmas_tree:
Wielkiego ogłoszenia z :tada: i z :clinking_glasses: nie będzie jeszcze… ale coś mamy nadzieje będzie :slight_smile:
Przesuwamy wydanie na stabilnym na środę 9 grudnia. Jak HA ogłosi wersję 1.0 na stabilnym to my też ogłosimy nasze plany i podamy jakieś terminy :date:

Witam,
RobertSmis - trafiłeś w samo sedno realizacji SmartHome. Poszukuję głośnika z mikrofonem tylko do komunikacji z Jolka. Niestety nie znalazłem jeszcze odpowiedniego urządzenia, aby działało w sieci Wifi (bez dostępu do Internetu) . Kombinuje coś z Moduł WiFi ESP8266 + NodeMCU v3 ale problem z pojemnością przechowywanego dźwięku i pomysł padł. Idealnym rozwiązaniem był by GA3A00417A14 ( Inteligentny Głośnik Google Home) ale chciałbym wgrać tam swoje oprogramowanie.

@jolka
Może jakiś inny pomysł? Widziałem że wydalicie głośnik AI-SPEAKER DEV KIT 1, ale bez mikrofonu i musi być podłączony przewodowo do bramki więc nie ma możliwości posiadania kilku takich w każdym pomieszczeniu osobno. Jakaś podpowiedź w jaką stronę kombinować ?

A ja mam 2 drogi poszukiwań…

  1. wykorzystanie np “2 in 1 USB bluetooth adapter transmiter & Recelver” w połączeniu z tanim głośnikiem z mikrofonem blutooth umieszczonych w pokojach.
  2. Użycie starego telefonu. Mam kilka i teraz wykorzystuje je jako zegarki w pomieszczeniach, ale zainstalowalem tam aplikacje AIS i może coś z tego będzie…
    Teraz jednak jestem w trakcie remontu mieszkania i troszkę odpuściłem prace nad Jolką.
    Pozdrawiam
    Robert

Odświeżam temat. Ktoś zintegrował np. Głośnik google nest z AIS?

Wszystko skonfigurowane poprawnie, ale głośnik (Google Nest Audio) nie reaguje.

Jakieś sugestie?

Brak ciągłego nasłuchu to w zasadzie jedyna rzecz która powstrzymuje mnie przed przesiadką na AIS z HA. Czy coś się udało z tym zrobić? Mam Google Home mini 2 (nest) i chętnie bym to wykorzystał w pełni, ale może być też totalnie inne urządzenie. Bez tysiąca reguł w IFTTT, rutyn czy skrótów w Google Home czy innych skomplikowanych integracji przez Rhasspy.