Armbian/Ubuntu na bramce AIS dom

Dzięki bardzo za informację !!
Po wgraniu obrazu : Armbian_23.02.0_amlogic_s905x3_bullseye_5.15.86_server_2023.01.04.img system wystartował, co prawda ethernet nie działa (nie wiedzieć czemu), ale WiFi działa.
Dam znać co uda mi się zdziałać, w pierwszej kolejności: HA i uruchomienie Zigbee na CC2652P

Z githuba, z którego podesłałeś informację o wersji bazującej na Ubuntu.
Link : https://github.com/ophub/amlogic-s9xxx-armbian/releases/tag/Armbian_bullseye_01.04.2129

P.S. Ciekawostka, system startuje na domyślnym pliku uEnv.txt po zmianie na proponowany w pierwszym poście system się nie uruchamia.

Ja swoje doświadczenia robiłem na bardzo podobnym pudełku do DEV3. Jest to H96 Max X3 z identyczną ilością RAM i ROM.

W instrukcji do instalacji Armbian jest taka wzmianka o edycji zapisów w pliku uEnv.txt

Dobranie odpowiedniego .dtb będzie kluczowe dla uruchomienia wszystkich peryferii. Trzeba by poszukać jaka dokładnie jest w DEV3 karta sieciowa i dobrać odpowiedni .dtb.

Powodzenia…

2 polubienia

Może nie pisałem wcześniej ale to już mam sprawdzone na moim TV Box.
Sonoff SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus-P jest rozpoznawany bez problemu w HA Core.

Sprawdź może na początek ustawienia w menu armbian-config

Przed rozpoczęciem zabawy z armbianem przeniosłem się produkcyjnie na malinkę. Tam Sonoff działa super.

Co do ethernetu to plan jest zabawy w armbian-config, niestety choruje obecnie na natłok spraw domowych a zabawa z armbianem spadła na koniec listy. Dam znać jak zrobię jakieś kroki w temacie.

1 polubienie

A tak z ciekawości jak wygląda powrót do AIS na dev1 jeżeli armbian poszedł do pamięci dev1, a nie na usb/sd?

Pewnie na te pytanie zna odpowiedź tylko zespół AIS. Programowanie bramki odpowiednim obrazem Android, który nie jest ogólnie dostępny. O takiej usłudze była kilkuktotnie mowa na forum. Może @Celina coś podpowie?

no to jestem ciekaw również, a to nie jest to:

U mnie nie chciało działać za żadne skarby (DEV2), natomiast połączenie przez ADB i wydanie komendy
adb reboot update
poszło od strzała.

I jeszcze jedna sprawa, mimo że prawidłowym obrazem DTB jest meson-gxl-s905w-p281.dts, musiałem ręcznie zmienić prędkość wbudowanego MMC na 50000000 według tego posta:

Co prawda wifi nie działa, ale poza tym jest ok - gdyby komuś się udało ogarnąć wifi na DEV2 to proszę o info jak :slight_smile:

Ale DEV2 ma procek s905, natomiast DEV1 ma s905w. Moin zdaniem wybrałeś błędnie obraz.

Z tego co pamiętam obrazy z jądrem skompilowanym pod overclocking miały też jakiś dopiesek w nazwie. Nie mam tego teraz jak sprawdzić.

A to ciekawe, wybralem ten bo na plytce znalazlem oznaczenia:


To rzeczywiście ciekawe. Oznacza, że DEV2 były różne.

Wydaje mi się, że w każdym linuxopochodnym systemie powinno zadziałać
cat /proc/cpuinfo chociaż wynik może być trudny do zinterpretowania, np.

ja na dev1 instalowalem armbiana do s905w i wifi także nie działa

Aktualizując wątek swoich poczynań z DEV3.
Z obrazu Armbiana, który znajduje się w wątku: Coreelec i Armbian z pendrive na bramce DEV3 wyciągnąłem plik meson-sm1-sei610-2.dtb (meson-sm1-sei610-2.dtb (46,2 KB)), następnie edytowałem plik uEnv.txt, który znajduje się na partycji boot podmieniając linijkę na

FDT=/dtb/amlogic/meson-sm1-sei610-2.dtb

Obecnie zarówno ethernet jak WiFi działają.

P.s.
po wpisaniu komendy cat /proc/device-tree/model upewniłem się, że system załadował odpowiedni plik dtb

1 polubienie

Kolejne kroki za mną:

  1. Próbowałem zainstalować dockera i HA przy pomocy armbian-config. Nie udało się :frowning: ,
  2. W między czasie zorientowałem się, że niecała przestrzeń dyskowa jest dostępna dla systemu, możliwe że przez to się nie zainstalował docker i HA, ale nie weryfikowałem tego. W necie znalazłem informację, że przy pierwszym bootowaniu armbian powinien zrobić resize partycji ale w moim przypadku tak się nie stało. Możliwe, że przez instalację na SSD a nie na karcie SD. Podpiąłem dysk do komputera z Ubuntu przy użyciu narzędzia GParted rozszerzyłem partycję do pełnej wielkości dysku.
  3. Z poziomu linii komend zainstalowałem dockera i HA w wersji Supervisor . Uruchomił się, z błędami:
    HA

Kolejne kroki:

  1. eliminacja błędów - Nieaktualne
  2. Uruchomienie Zigbee,
  3. Przeniesienie konfiguracji z malinki
    CDN…

Ad.1 błąd z wersja CGroup - dodałem do pliku /boot/uEnv.txt parametr systemd.unified_cgroup_hierarchy=0
błąd AppArmor - (już miałem zainstalowany). Do wspomnianego wcześniej pliku dodałem parametry apparmor=1 security=apparmor i reboot urządzenia załatwiło sprawę.
Mój cały plik uEnv.txt obecnie wygląda następująco:

LINUX=/zImage
INITRD=/uInitrd
FDT=/dtb/amlogic/meson-sm1-sei610-2.dtb
APPEND=root=UUID=37b394b9-a461-4ae8-909f-119b1c419b05 rootflags=data=writeback rw rootfstype=ext4 console=ttyAML0,115200n8 console=tty0 no_console_suspend consoleblank=0 fsck.fix=yes fsck.repair=yes net.ifnames=0 cgroup_enable=cpuset  cgroup_memory=1 cgroup_enable=memory systemd.unified_cgroup_hierarchy=0 swapaccount=1 apparmor=1 security=apparmor
1 polubienie

Super informacje i fajnie, że dzielisz się swoim doświadczeniem.
A dlaczego zdecydowałeś się na wersję z Supervisor?

Głównie dodatki m.in.: Google Drive Backup, ESPHome, Signal Messenger, AppDaemon, które wykorzystuje/będę wykorzystywał do niektórych integracji

2 polubienia

Ja doszedłem do wniosku, że przy niewspieranej przez twórców HA metodzie instalacji z Supervisor, jakim jest każdy Linux za wyjątkiem Debian 11, nie będę ryzykował potencjalnych problemów. Miałem taki na testowej instancji pod Linux Mint, gdzie po aktualizacji okazało się, że mój HA nie daje się już aktualizować, podobnie jak pozostałe dodatki. Krzyczy i straszy problemami z systemem hosta. Okazało się, że są pewne kontenery spoza instalowanych przez HA, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę systemu. Do nich zaliczono Portainer. Nie było łatwo odnaleźć informację z czarną listą tych kontenerów. Supervisor często stara się udowodnić użytkownikowi, że wie lepiej.
Wcześnie był problem z dodatkiem NodeRed, którego twórca wywalił sporą część nodów, bo wydawało mu się, że są niepotrzebne. Dlatego ja nie widzę przewagi tego rodzaju instalacji. Moim zdaniem lepiej dodatki mieć jako własne kontenery. W końcu w HA są to, przecież też, tylko kontenery.

Czy metoda wykałaczki zadziałała? Robię próbę i nie mogę za bootować DEV1.
Jaki obraz iso pobrałeś?

Tak, wykałaczka działała.
Ten obraz: https://github.com/ophub/amlogic-s9xxx-armbian/releases/download/Armbian_jammy_01.16.0126/Armbian_23.02.0_amlogic_s905w_jammy_5.15.88_server_2023.01.16.img.gz

1 polubienie