Armbian/Ubuntu na bramce AIS dom

Możesz opisać jak zainstalować AppArmor lub wskazać jakiś opis?

Czy taka odpowiedź w konsoli oznacza, że tylko wystarczy zmienić opcję boot w pliku uEnv.txt?

root@armbian:~# aa-status
apparmor module is loaded.
apparmor filesystem is not mounted.
root@armbian:~# 
  1. Supervisor faktycznie wspiera 2 systemy m.in. właśnie Debiana 11 na którym bazuje Armbian bullseye. Dlatego, wybrałem ten obraz. Wiem, że część addonów istnieje jako kontenery, ale wcześniej się nie zastanawiałem nad takim wyjściem jak wspomniałeś. Poszukam jutro informacji i podejmę decyzję czy zostaje na supervisor czy zmienię na inną.
  2. Ja u siebie sprawdzałem AppArmor poleceniem
service apparmor status

Zwróciło mi komunikat w którym padało zdanie

ConditionSecurity=apparmor was not met

Dla pewności możesz wykonać taką procedurę

apt install apparmor

Zmiana w pliku Env.txt (ja użyłem nano z linii komend)
Później

update-initramfs -u
reboot
1 polubienie

Dzięki za swoją opinię. Ja już wstępnie po instalowałem kontenery i nawet zrobiłem tunel CloudFlare pod Armbiana. Działa jako kontener oczywiście.

Wciąż testuję parę rzeczy, ale generalnie pudełko w rezerwie już jest ze zdalnym dostępem, webSSH,
Cloud Commander.
BTW
Nie mam jeszcze pomysłu na przeniesienie ewentualnie Frigate, bo mam Google Coral TPU Accelerator pod Mini PCIe działające na NAS. Może przeniosę tę funkcjonalność do wirtualnej maszyny na Oracle Cloud Free Tier, podobno się da.

Dobry opis dlaczego HA w kontenerze i inne dodatki:

Dzięki. Sprawdziłem parę dodatków i faktycznie udało by się je uruchomić jako osobne kontenery.
Zapisze sobie na przyszłość analizę wszystkich dodatków, z których korzystam i przejście z HA + dodatki na kontenery. Na razie zostaje tak jest. Na dniach będę testował przeniesienie Zigbee na Sonoffa i dam znać :smiley:

Czy dałoby się lub ktoś próbował zainstalować na starszej bramce ais np dev1 lub tej nowszej zainstalować własny serwer supli?

1 polubienie

O, świetne pytanie :slightly_smiling_face:

No ja bym proponował popytać na forum Supli o instalację supla-cloud na Armbianie (niezależnie od użytego sprzętu to powinno wyglądać jednakowo, w sensie dla Armbiana), z tego co widzę gotowy obraz systemu jest tylko dla RPi2/RPi3.

Natomiast na inne platformy jest wersja dockerowa w tym np. dla arm32v7 który na oko powinien chyba odpalić na tym procku (jakaś kompatybilność wsteczna raczej jest zachowana, proc się będzie trochę marnował z softem32-bitowym, ale to raczej bez znaczenia):

Wydaje mi się że chyba prościej byłoby do testów zainstalować wersję Dev bo nie ma ponoć potrzeby dockera a tylko kilka komend w konsoli aby to uruchomić

@Akszyn
Nie wgryzałem się w ten projekt jakoś głęboko (zanim zauroczyło mnie ESPHome Supla była jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, więc przesiadka była oczywistym krokiem), ale wydaje mi się, że to co podlinkowałeś robi z RPi urządzenie wykonawcze Supli, a nie serwer supla-cloud.

Zresztą zajrzyj tu (tym razem jest już oczywiste co do czego służy - każdy dział jest w innym kolorze), podlinkowałeś do supla-dev
https://www.supla.org/pl/download

Czyli zamiast instalować Suplę w wersji dev lepiej się chyba zainteresować rozwiązaniem opartym na Filesensor lub nowszej wersji na zasadzie Virtualdevice bo ma obsługę mqtt i pozwala wrzucać dane z innych stron do supli

W Supli "dev"oznacza coś innego (device) niż tutaj (development).
Moim zdaniem sens używania maliny tylko na 3 przekaźniki + 3 przyciski jest znikomy (szczególnie, że trzeba dorobić elektronikę, nie wiem jak byście chcieli to wykorzystać z tvboxami odzyskanymi z bramek - są dostępne GPIO?), urządzenia wykonawcze mają znacznie większy sens na bazie ESP.

Nie mam bladego pojęcia, każdy orze jak może, mi ledwo czasu starcza na jakiekolwiek skupienie się na HA + ESPHome więc zainteresowanie innymi zbliżonymi projektami z konieczności zredukowałem do minimum (gdybym był uczniem lub studentem i miał nieskończenie wiele wolnego czasu pewnie eksperymentowałbym z czym się da, ale życie jest za krótkie jak się pracuje zawodowo w zupełnie innej dziedzinie).

@Akszyn czy też @Szamotuly2004 kolego z rozdwojeniem jaźni, co chcesz osiągnąć, bo serwer Supla można zainstalować na dev1 pod Docker. Czyli z pewnością nie pod natywnym Termux jako, że ten nie obsługuje docker. Można to wykonać prawdopodobnie tak jak wskazuje to @szopen pod Armbianem. Lecz wówczas żegnaj Androidzie i Termux.

Pierw zastanawiałem się czy ze starej dev1 nie zrobić poligonu testowego na jakimś systemie z USB ale potem przypomniało mi się że można do supli dodać wirtualne uprzedzenia do których można przekazać dowolne dane które będą wyświetlane w tamtejszym widoku więc wydaje mi się że takie zastosowanie starej bramki będzie bardziej wydajne niż jakieś emulacja dockera czy innych odmian kodi

Mam wrażenie, że zupełnie nie wiesz o czym piszesz, ale cokolwiek byś nie zrobił, będzie to miało walory edukacyjne.

  1. Procek w tv-boxie którym jest sprzętowo bramka DEV1 (sprzętowo tv-boxami są też DEV2, DEV3 czy nawet PROD) jest naprawdę całkiem wydajny (na podobnych istnieją standardowe SBC).

  2. Nikt tu nie mówi o emulacji, musisz mieć fizycznie inny system niż Android (sugerowałem Armbian opisywany w tym wątku), tak samo Docker ma na nim być normalnie zainstalowany, to owszem jest odmiana wirtualizacji, ale nie emulacja, link poniżej, tytuł jest mylący, chodzi o linuxową instalację konkretnie pod Armbianem - tam po prostu takiego tv-boxa jak bramki AIS nazwano “Android tv-box”:
    Install Docker On Android TV Box Running Armbian

  3. supla-cloud w wersji nie na peceta jest tylko na 32-bitowe procki arm, więc nie masz wyjścia na 64-bitowym procku będzie i tak pracować tylko w trybie 32-bitowym, chyba że jesteś programistą na poziomie przynajmniej autorów Supli i sobie ogarniesz te kwestie samodzielnie

PS widziałem pytanie w innym wątku proot-distro po pierwsze nie instaluje prawdziwego systemu (to możesz potraktować właśnie jako emulator - jądro pod spodem zostaje androidowe), po drugie tamta metoda raczej nie poleci na DEV1

Czemu po prostu nie zainstalujesz Armbiana “po bożemu”? (skoro i tak starą bramkę chcesz poświęcić na eksperymenty)

Czy udało się rozwiązać problem z brakiem możliwości korzystania z modułu WiFi na dev1? bo aktualnie nie posiadam wolnych portów Ethernetowych w routerze więc tylko przez WiFi mogę się łączyć z bramka

Na takie bolączki jak brak wolnego portu lan są switche. Niektóre maleńkie i względnie tanie - ok 35PLN.