Automatyczny update bramki

Hej,

Wie ktoś jak to możliwe, że bramka się sama zaktualizowała mimo, że miałem wyłączony auto update.
Od kilku dni przestał działać influx. Dzisiaj zauważyłem, że bramka jest w najnowszej dostępnej wersji…
W logu dostaję:
ERROR (influxdb) [root] Uncaught thread exception

Szczerze mówiąc nie planowałem update bramki bo nie mam czasu, a tutaj wywałka ważnego dla mnie komponentu…

Jaka to wersja? Są trzy kanały wydań…

U mnie bramka przeszła aktualizację gdy zainstalowałem nową aplikację AIS serwer Termux

To nie jest raczej aktualna wersja. Obecnie na kanale PROD jest wydanie HA z maja. Ty masz sprzed roku.

Przy takich różnicach wydań nie bardzo wiem jak Ci pomóc.

Ale miałem starszą bo od dawna komunikat był o nowej wersji :slight_smile:

Boję się update, ale chyba tylko to zostaje. Jak zmienić kanał?

Poczekaj z aktualizacją, bo sporo przy takiej różnicy wydań się zmieniało. W samym HA było parę przełomowych. Obecnie zapowiadane są następne i update trzeba przemyśleć w kontekście Twojej konfiguracji, przeglądając zmiany w integracjach jakie masz.

Należało by prześledzić zmiany w wersji HA, która się u Ciebie zainstalowała i poszukać powiązań z problemem. I tak przed każdym update - czytać, czytać i czytać ze zrozumieniem.

Nawet nie wiem jaką miałem wcześniej, bo po jednym z update rozjechało mi się wszystko z modbus, innym razem z restfull commands że odpuściłem update na zawsze :slight_smile: Wyglada na jakieś zależności. Jeszcze będę grzebał w samym influxdb cliencie.

Dzięki!

Mam ustawiony kanał prod, ale na nim żadnych nowych aktualizacji. To samo na beta, to samo na alfa - robie synca z portalem, sprawdzam aktualizacje i nic.

To niestety niesie ze sobą ciągły, szybki rozwój HA. Trzeba być na bieżąco, nie wiem czy odpuszczenie sobie całkowicie update jest dobre. Na Twoim przykładzie widać, że raczej im dłużej, tym gorzej przejść do teraźniejszości. Po takim czasie jest to bardzo problematyczne. Czytam na bieżąco zapowiedzi zmian i dokładnie blog Home Assistant aby wiedzieć co mnie czeka. Aktualizację robię odczekując pewien czas potrzebny na poprawki twórców. Dodatkowo jako użytkownicy bramki mamy parę dodatkowych miejsc gdzie system różni się u podstaw.
Czekają nas kolejne zapowiadane zmiany w HA. Przejście na repozytoria Termux nie są bez powodu, wyjaśniła je @jolka :upside_down_face:

Są osoby, które od systemu sterowania domem wymagają niezawodności. Jak działa, to nie ruszam…
Z własnego doświadczenia wiem, że HA nie jest takim systemem. Jesteśmy w dużej mierze zależni od tego w jakim kierunku i jak bardzo zmienia się jego koncepcja w czasie. Nawet nie ruszając systemu jest on zależny od zmieniającego się świata oprogramowania wszelakich firm i producentów. HA jako hub palety tych wszystkich rozwiązań, musi biec z rozwojem.

1 polubienie

Ale dlaczego na żadnym kanale nie widzę nowszej wersji? Może tutaj jednak jest jakiś problem i update wcale nie poszedł, a na tym influxdb jest inny problem…
Widzę, że na prod już było sporo nowych wydań.

Chyba już mam przyczynę czemu nie widzę update-ów:
8|tunnel | 2022-08-30T08:27:22Z ERR update check failed error=“no release found”
8|tunnel | 2022-08-30T08:27:23Z INF Connection 3c07e9be-f920-412c-80bd-5f6304d93478 registered connIndex=0 location=WAW
8|tunnel | 2022-08-30T08:27:24Z INF Connection 9c93673e-d817-412f-a70e-02351e2a9c23 registered connIndex=1 location=FRA
8|tunnel | 2022-08-30T08:27:24Z INF Connection e4e61ca4-36db-403c-9883-94ef40430b9e registered connIndex=2 location=WAW
8|tunnel | 2022-08-30T08:27:26Z INF Connection a17e3747-ef06-4668-a7ef-f7ab6210cd84 registered connIndex=3 location=FRA
8|tunnel | 2022-08-30T08:30:10Z ERR error=“Unable to reach the origin service. The service may be down or it may not be responding to traffic from cloudflared: context canceled” cfRay=742c2978bdfab7bb-AMS ingressRule=0 originService=http://localhost:8180

Jestem mocno nie na czasie :slight_smile:

mam 2021.12.9
i też myślałem ze poszedł update bo przestało wyskakiwać ze dostępna aktualizacja i pokazało że mam aktualną, ale nie, ktoś odciął chyba przez tą zmianę na termux aktualizacje
U mnie influx działa bez żadnych awarii
Może influx aktualizowałeś?

Rzeczywiście brak widocznych aktualizacji może mieć związek z termux.
Nic nie ruszałem od dawna. Działało sobie.
Widzę, w logu, że 25tego przestało nagle działać:
2022-08-25 09:47:37 ERROR (influxdb) [root] Uncaught thread exception
Traceback (most recent call last):
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/threading.py”, line 973, in _bootstrap_inner
self.run()
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/influxdb/init.py”, line 580, in run
count, json = self.get_events_json()
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/influxdb/init.py”, line 543, in get_events_json
event_json = self.event_to_json(event)
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/influxdb/init.py”, line 296, in event_to_json
json[INFLUX_CONF_FIELDS][key] = float(value)
OverflowError: int too large to convert to float

Zastanawiam się nad upgrade influxdb, ale nie sądzę by to miało związek.

u mnie jest influx 1.8.6

U mnie identyczna wersja.

A może trafiłem na dziwną wartość, którą HA chce zapisać do bazy. Jeszcze rzuce okiem do bazy, czy są tam jakieś widoczne błędy.

chyba masz racje, to tak wygląda:

Tak tylko zapytam,
restartowałeś?

Tak - kilka razy. Podbijalem tez dependency i podnioslem komponent influxdb do 5.3.0.

Restartowałem też bazę. Teraz próbuję odpalić influxdb na bramce i przekierować dane do niej.

Okazało się, że jakiś sensor podawał dziwne wartości do bazy. Niestety logi nawet w debug nie pokazały o jaki sensor chodzi.

600 sensorów metoda eliminacji udało się przefiltrować i działa. Dzięki wszystkim za wskazówki.