­čĺż Wydania AIS - zapowiedz zmiany

Wydania AIS - zapowiedz zmiany

:floppy_disk:

Nasz obecny kalendarz wyda┼ä od lat (czas leciÔÇŽ) by┼é bardzo podporz─ůdkowany do wyda┼ä Home Assistant. Mieli┼Ťmy tak─ů zasad─Ö, ┼╝e na kanale beta wydawali┼Ťmy wersj─Ö, gdy HA wydawa┼éo na stabilnym a po miesi─ůcu ÔÇťkwarantanny na betaÔÇŁ, wydawali┼Ťmy kod na produkcji - tak jak to wida─ç na poni┼╝szym rysunku:

Czyli na kanale beta mieli┼Ťmy wersj─Ö stabiln─ů HA. ┼üatki, kt├│re HA wydawa┼é do bie┼╝─ůcej wersji (na swoim stabilnym kanale), my wydawali┼Ťmy tylko na naszym kanale BETA. Dzi─Öki czemu starali┼Ťmy si─Ö mniej ÔÇťm─Öczy─çÔÇŁ u┼╝ytkownik├│w bramek DEV, kt├│rzy bardziej byli zainteresowani ci─ůg┼éym produkcyjnym dzia┼éaniem bramki a mniej ci─ůg┼éymi nowo┼Ťciami.

Jak wiecie, pracujemy z klientem biznesowym nad wdro┼╝eniem systemu z bramk─ů PRO i okaza┼éo si─Ö, ┼╝e nasze tempo wyda┼ä jest za du┼╝e dla produkcyjnego systemu komercyjnego. Zrozumieli┼Ťmy, ┼╝e jest to m─Öcz─ůce dla nas i dla u┼╝ytkownik├│w bramek - ÔÇťnikt normalnyÔÇŁ tak cz─Östo nie aktualizuje systemu, tylko programi┼Ťci :wink:

W zwi─ůzku z tym planujemy zmieni─ç kalendarz wyda┼ä na kanale stabilnym, a ┼╝eby to zrekompensowa─ç, to dla pasjonat├│w automatyki domowej, kt├│rzy bawi─ů si─Ö bramkami i lubi─ů nowo┼Ťci, udost─Öpnimy nasz wewn─Ötrzny kana┼é ALFA.

Nowy kalendarz wyda┼ä b─Ödzie wygl─ůda┼é tak:

• na kanale ALFA, b─Ödziemy wydawali na bie┼╝─ůco, jak co┼Ť napiszemy albo zintegrujemy z HA, Zigbee2Mqtt itdÔÇŽ
  • na kanale BETA, b─Ödziemy wydawali, tak jak teraz na PROD, czyli raz w miesi─ůcu,
  • na kanale PROD, b─Ödziemy wydawali pocz─ůtkowo co 3 miesi─ůce a docelowo co 6 miesi─Öcy.

Kody na PROD, b─Öd─ů odpowiednio ÔÇťwygrzaneÔÇŁ na kana┼éach ALFA i BETA.
Zostawimy sobie mo┼╝liwo┼Ť─ç wydania ┼éatki, je┼╝eli b─Ödzie to konieczne - ka┼╝da bramka codziennie pyta nasz serwis o dost─Öpno┼Ť─ç nowej wersji, mo┼╝emy jej wtedy zaproponowa─ç krytyczn─ů ┼éatk─Ö.

Oczywi┼Ťcie ka┼╝dy b─Ödzie m├│g┼é wybra─ç sam, jakie tempo aktualizacji mu pasuje.
B─Ödzie mo┼╝na przej┼Ť─ç na cz─Östsze wydania w ka┼╝dej chwili - opiszemy jak to zrobi─ç w panelu integratora. Powr├│t w drug─ů stron─Ö b─Ödzie wymaga┼é pe┼énego resetu aplikacji - paczka startowa b─Ödzie zawsze zawiera┼éa wersj─Ö stabiln─ů.

Podsumowuj─ůc:

W przysz┼éym tygodniu b─Ödzie pierwsze wydanie na nowym kanale ALFA - ka┼╝dy zainteresowany b─Ödzie m├│g┼é prze┼é─ůczy─ç si─Ö na ten kana┼é (opiszemy jak). Za miesi─ůc, jak zwykle w ostatni─ů ┼Ťrod─Ö miesi─ůca, b─Ödzie wydanie na kanale BETA (a nie na PROD). Je┼╝eli nic ÔÇťnie wyskoczyÔÇŁ, to kolejne wydanie na kanale stabilnym / PROD b─Ödzie za 3 miesi─ůce - czyli w grudniu a nast─Öpne w marcu lub czerwcu 2022.

To jeszcze nie jest ÔÇťwryte w skaleÔÇŁ - to wst─Öpna zapowiedz tego, nad czym od jakiego┼Ť czasu my┼Ťlimy.
Je┼╝eli macie jakie┼Ť w─ůtpliwo┼Ťci to dajcie zna─ç w komentarzach - ch─Ötnie poznamy wasz─ů opini─Ö i postaramy si─Ö wyja┼Ťni─ç.

Dzięki. Miłego i :sun_with_face: Weekendu

6 polubień

Proponuję w takim razie nadawać wersjom imiona męskie dla ALFA i BETA a dla PROD imiona żeńskie :wink:

5 polubień

Alfa jest dla twardzieli, co niczego si─Ö nie boj─ů :wink: Dobry dowcip :slight_smile:

By┼é te┼╝ pomys┼é, ┼╝eby zostawi─ç tak jak jest BETA i PROD a wprowadzi─ç LTS ÔÇŽ ale to nie przesz┼éo, bo zostaliby┼Ťcie na wersji nie LTSÔÇŽ

My i tak będziemy na preALFA, więc jutrzejsza ALFA to będzie dzisiejsza BETA. Świat mięknie w oczach :wink:

1 polubienie

Jaki┼Ť czas temu jedna z oficjalnych integracji przesta┼éa dzia┼éa─ç, dok┼éadnie GROWATT
Sprawdziłem na github i była zmiana składni logowania od producenta,
napisali jak edytowa─ç dwie linijki w plikach:

/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/growattServer/init.py

oraz

/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/growatt_server/sensor.py

Po zmianach w tych plikach integracja była poprawna,
zanim oficjalnie zmienili w integracji błędy, aktualizowałem AIS,
po aktualizacji integracja znowu nie działała,
musiałem ponownie edytować pliki.
Po jakim┼Ť czasie naprawili integracje i po kolejnej aktualizacji AIS, integracja growatt dzia┼éa┼éa.

Ju┼╝ m├│wi─Ö do czego zmierzam.

Po tej sytuacji wnioskuje, ┼╝e podczas aktualizacji AIS, aktualizuj─ů si─Ö integracje.
Czy tak w┼éa┼Ťnie jest?

Bo w zwi─ůzku z aktualizacjami co 3 miesi─ůce widze mo┼╝liwo┼Ť─ç, ┼╝e gdy b─Öd─Ö w grudniu instalowa─ç LEO,
a w listopadzie wyjdzie aktualizacja jakiej┼Ť integracji kompatybilna z nowszymi wersjami to przestanie dzia┼éa─ç.

Dla przykładu z2m

wersja 2021.9.0 by┼éa miesi─ůc temu

więc gdyby ostatnia beta z AIS była w sierpniu jak Jarek 2021.8.0b4
we wrze┼Ťniu wychodzi z2m albo inna integracja, kt├│ra dzia┼éa tylko z wersj─ů 2021.9.0
wtedy ja instaluje stabiln─ů wersj─Ö pa┼║dzierniku/listopadzie kt├│ra jest defakto wersj─ů beta z przed 3 miesiecy czyli 2021.9.8, a integracja si─Ö aktualizuje do najnowszej i nie dzia┼éaÔÇŽ Czy tak?

Chyba, ┼╝e pierwsze moje za┼éo┼╝enie jest b┼é─Ödne i przy aktualizacji AIS nie aktualizuj─ů si─Ö integracje.

Realese co 3 miesi─ůce np. Leo to zestaw komponent├│w w kompatybilnych do siebie wersjach = HA + Zigbee2MQTT + ZWave2MQTT + Android
Więc cały zestaw będzie i jest testowany przez zespół AIS.
BTW Z2M nie jest integracj─ů HA tylko zewn─Ötrznym komponentem.
Growatt jest integracj─ů i tak, aktualizuje si─Ö/podmieniaj─ů si─Ö pliki na te kt├│re s─ů w danej wersji HA.

Podsumowuj─ůc do grudnia na kanale stabilnym nie dostaniesz ┼╝adnej zmiany - ani HA, ani Zigbee2MQTT, ani ZWave2MQTT, ani Android.
Je┼Ťli w mi─Ödzyczasie podmienisz jak─ů┼Ť integracj─Ö to instalacja w grudniu nadpisze Ci te zmiany.

1 polubienie

Ok
To wszystko wyja┼Ťnia.
Ale jest jeszcze inna kwestia, mianowicie:
Jak HA wydało aktualizacje z Energy
To po jakich┼Ť 2 tygodniach supla nagle bez ostrze┼╝enia zmieni┼éa konfiguracj─Ö encji pod to Energy. Korzysta┼éem z AIS supla
Totale si─Ö wy┼é─ůczy┼éy, czyli ca┼ée zliczanie itp. szlag trafi┼éÔÇŽ
Po kontakcie z supla dostałem odpowiedź, cytuje:

Ta zmiana jest narzucona przez now─ů wersj─Ö Home Assistant [ÔÇŽ] Prosz─Ö zaktualizowa─ç HA do wersji min 2021.8.

Wersja stabilna AIS by┼éa wtedy ni┼╝sz─ů,
Zaktualizowa┼éem do beta, ale jak bym chcia┼é mie─ç stabilna wersj─Ö to 3 miesi─ůce integracja by┼éa by bezu┼╝ytecznaÔÇŽ Potem kolejne 3 miesi─ůce nowa stabilna te┼╝. Troch─Ö s┼éabo.
To jest przyk┼éad ┼╝e integracja mo┼╝e by─ç zgodna z wersj─ů HA ale sama w sobie mo┼╝e by─ç przestarza┼éa i nie dzia┼éa─ç jak powinna.

Nie miałem do czynienia z Supla, ale z tego co czytam tutaj i na innych forach to pasuje mi taki mem:
20211007_184023

Z punktu widzenia klienta to bardzo kiepsko post─ůpili, powinni by─ç kompatybilni wstecz przez jaki┼Ť czas np. p├│┼é roku.

1 polubienie