💾 Wydania AIS - zapowiedz zmiany

Wydania AIS - zapowiedz zmiany

:floppy_disk:

Nasz obecny kalendarz wydań od lat (czas leci…) był bardzo podporządkowany do wydań Home Assistant. Mieliśmy taką zasadę, że na kanale beta wydawaliśmy wersję, gdy HA wydawało na stabilnym a po miesiącu “kwarantanny na beta”, wydawaliśmy kod na produkcji - tak jak to widać na poniższym rysunku:

Czyli na kanale beta mieliśmy wersję stabilną HA. Łatki, które HA wydawał do bieżącej wersji (na swoim stabilnym kanale), my wydawaliśmy tylko na naszym kanale BETA. Dzięki czemu staraliśmy się mniej “męczyć” użytkowników bramek DEV, którzy bardziej byli zainteresowani ciągłym produkcyjnym działaniem bramki a mniej ciągłymi nowościami.

Jak wiecie, pracujemy z klientem biznesowym nad wdrożeniem systemu z bramką PRO i okazało się, że nasze tempo wydań jest za duże dla produkcyjnego systemu komercyjnego. Zrozumieliśmy, że jest to męczące dla nas i dla użytkowników bramek - “nikt normalny” tak często nie aktualizuje systemu, tylko programiści :wink:

W związku z tym planujemy zmienić kalendarz wydań na kanale stabilnym, a żeby to zrekompensować, to dla pasjonatów automatyki domowej, którzy bawią się bramkami i lubią nowości, udostępnimy nasz wewnętrzny kanał ALFA.

Nowy kalendarz wydań będzie wyglądał tak:

  • na kanale ALFA, będziemy wydawali na bieżąco, jak coś napiszemy albo zintegrujemy z HA, Zigbee2Mqtt itd…
  • na kanale BETA, będziemy wydawali, tak jak teraz na PROD, czyli raz w miesiącu,
  • na kanale PROD, będziemy wydawali początkowo co 3 miesiące a docelowo co 6 miesięcy.

Kody na PROD, będą odpowiednio “wygrzane” na kanałach ALFA i BETA.
Zostawimy sobie możliwość wydania łatki, jeżeli będzie to konieczne - każda bramka codziennie pyta nasz serwis o dostępność nowej wersji, możemy jej wtedy zaproponować krytyczną łatkę.

Oczywiście każdy będzie mógł wybrać sam, jakie tempo aktualizacji mu pasuje.
Będzie można przejść na częstsze wydania w każdej chwili - opiszemy jak to zrobić w panelu integratora. Powrót w drugą stronę będzie wymagał pełnego resetu aplikacji - paczka startowa będzie zawsze zawierała wersję stabilną.

Podsumowując:

W przyszłym tygodniu będzie pierwsze wydanie na nowym kanale ALFA - każdy zainteresowany będzie mógł przełączyć się na ten kanał (opiszemy jak). Za miesiąc, jak zwykle w ostatnią środę miesiąca, będzie wydanie na kanale BETA (a nie na PROD). Jeżeli nic “nie wyskoczy”, to kolejne wydanie na kanale stabilnym / PROD będzie za 3 miesiące - czyli w grudniu a następne w marcu lub czerwcu 2022.

To jeszcze nie jest “wryte w skale” - to wstępna zapowiedz tego, nad czym od jakiegoś czasu myślimy.
Jeżeli macie jakieś wątpliwości to dajcie znać w komentarzach - chętnie poznamy waszą opinię i postaramy się wyjaśnić.

Dzięki. Miłego i :sun_with_face: Weekendu

6 polubień

Proponuję w takim razie nadawać wersjom imiona męskie dla ALFA i BETA a dla PROD imiona żeńskie :wink:

5 polubień

Alfa jest dla twardzieli, co niczego się nie boją :wink: Dobry dowcip :slight_smile:

Był też pomysł, żeby zostawić tak jak jest BETA i PROD a wprowadzić LTS … ale to nie przeszło, bo zostalibyście na wersji nie LTS…

My i tak będziemy na preALFA, więc jutrzejsza ALFA to będzie dzisiejsza BETA. Świat mięknie w oczach :wink:

1 polubienie

Jakiś czas temu jedna z oficjalnych integracji przestała działać, dokładnie GROWATT
Sprawdziłem na github i była zmiana składni logowania od producenta,
napisali jak edytować dwie linijki w plikach:

/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/growattServer/init.py

oraz

/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/growatt_server/sensor.py

Po zmianach w tych plikach integracja była poprawna,
zanim oficjalnie zmienili w integracji błędy, aktualizowałem AIS,
po aktualizacji integracja znowu nie działała,
musiałem ponownie edytować pliki.
Po jakimś czasie naprawili integracje i po kolejnej aktualizacji AIS, integracja growatt działała.

Już mówię do czego zmierzam.

Po tej sytuacji wnioskuje, że podczas aktualizacji AIS, aktualizują się integracje.
Czy tak właśnie jest?

Bo w związku z aktualizacjami co 3 miesiące widze możliwość, że gdy będę w grudniu instalować LEO,
a w listopadzie wyjdzie aktualizacja jakiejś integracji kompatybilna z nowszymi wersjami to przestanie działać.

Dla przykładu z2m


wersja 2021.9.0 była miesiąc temu

więc gdyby ostatnia beta z AIS była w sierpniu jak Jarek 2021.8.0b4
we wrześniu wychodzi z2m albo inna integracja, która działa tylko z wersją 2021.9.0
wtedy ja instaluje stabilną wersję październiku/listopadzie która jest defakto wersją beta z przed 3 miesiecy czyli 2021.9.8, a integracja się aktualizuje do najnowszej i nie działa… Czy tak?

Chyba, że pierwsze moje założenie jest błędne i przy aktualizacji AIS nie aktualizują się integracje.

Realese co 3 miesiące np. Leo to zestaw komponentów w kompatybilnych do siebie wersjach = HA + Zigbee2MQTT + ZWave2MQTT + Android
Więc cały zestaw będzie i jest testowany przez zespół AIS.
BTW Z2M nie jest integracją HA tylko zewnętrznym komponentem.
Growatt jest integracją i tak, aktualizuje się/podmieniają się pliki na te które są w danej wersji HA.

Podsumowując do grudnia na kanale stabilnym nie dostaniesz żadnej zmiany - ani HA, ani Zigbee2MQTT, ani ZWave2MQTT, ani Android.
Jeśli w międzyczasie podmienisz jakąś integrację to instalacja w grudniu nadpisze Ci te zmiany.

1 polubienie

Ok
To wszystko wyjaśnia.
Ale jest jeszcze inna kwestia, mianowicie:
Jak HA wydało aktualizacje z Energy
To po jakichś 2 tygodniach supla nagle bez ostrzeżenia zmieniła konfigurację encji pod to Energy. Korzystałem z AIS supla
Totale się wyłączyły, czyli całe zliczanie itp. szlag trafił…
Po kontakcie z supla dostałem odpowiedź, cytuje:

Ta zmiana jest narzucona przez nową wersję Home Assistant […] Proszę zaktualizować HA do wersji min 2021.8.

Wersja stabilna AIS była wtedy niższą,
Zaktualizowałem do beta, ale jak bym chciał mieć stabilna wersję to 3 miesiące integracja była by bezużyteczna… Potem kolejne 3 miesiące nowa stabilna też. Trochę słabo.
To jest przykład że integracja może być zgodna z wersją HA ale sama w sobie może być przestarzała i nie działać jak powinna.

Nie miałem do czynienia z Supla, ale z tego co czytam tutaj i na innych forach to pasuje mi taki mem:
20211007_184023

Z punktu widzenia klienta to bardzo kiepsko postąpili, powinni być kompatybilni wstecz przez jakiś czas np. pół roku.

1 polubienie