­čŽ┤ BoneIO - sterowanie przewodowe - pod┼é─ůczenie i prierwsze uruchomienie w HA

:bone: BoneIO - sterowanie przewodowe - pod┼é─ůczenie i prierwsze uruchomienie w HA

ÔÇťboneIOÔÇŁ to nazwa projektu, kt├│ry jest rozwijany przez spo┼éeczno┼Ť─ç open-source. Projekt ten skupia si─Ö na stworzeniu sterownika, kt├│ry pozwoli na przewodowe sterowanie urz─ůdzeniami elektrycznymi w domu. Najnowszy sterownik boneIO oparty jest na ESP32, a jego oprogramowanie to skompilowany projekt ESPHome.

Współpraca z boneIO

Jeste┼Ťmy dumni, ┼╝e mo┼╝emy og┼éosi─ç, ┼╝e ÔÇťboneIOÔÇŁ b─Ödzie wkr├│tce dost─Öpny w sprzeda┼╝y na get-iot.com . Wraz z wprowadzeniem ÔÇťboneIOÔÇŁ do naszej oferty, rozszerzamy nasz─ů ofert─Ö o rozwi─ůzanie przewodowe - w tym temacie b─Ödziemy mieli niebawem co┼Ť jeszcze do zaoferowania :slight_smile:

Pod┼é─ůczenie modu┼éu do zasilania i sieci LAN

Ca┼éo┼Ť─ç sprowadza si─Ö do pod┼é─ůczenia zasilacza 24V do sterownika boneIO zgodnie z polaryzacj─ů przewod├│w. Oraz do pod┼é─ůczenia kabla ethernet do modu┼éy boneIO i do naszego routera.

Pierwsze uruchomienie z Homce Assistant

Gdy sterownik jest w tej samej sieci co Home Assistant to automatycznie jest on wykrywany i ca┼éa konfiguracja sprowadza si─Ö do naci┼Ťni─Öcia ÔÇťKonfigurujÔÇŁ i ÔÇťZatwierd┼║ÔÇŁ

automatycznie mamy dodane 32 prze┼é─ůczniki i 35 wej┼Ť─ç cyfrowych reprezentowanych w systemie Home Assistant jako sensory.

Wi─Öcej o boneIO mo┼╝na przeczyta─ç na oficjalnej stronie:

Jak si─Ö chwile pobawimy urz─ůdzeniem, to w kolejnych wpisach o boneIO opiszemy jak edytowa─ç konfiguracj─Ö w ESPHome.

7 polubień

Również cieszymy się z rozpoczętej współpracy z wami :slight_smile:
Z naszej strony zach─Öcamy z zapoznaniem si─Ö z mo┼╝liwo┼Ťciami sterownika ESP jak i wersji Black.
boneio.eu
Posiadamy również kanał Discord gdzie posiadamy support oraz udzielamy wiele cennych porad.
Discord
W razie pomocy s┼éu┼╝─Ö pomoc─ů.

2 polubienia

Jest ta┼äsza alternatywa dla tego projektu, r├│wnie┼╝ wspomagana przez ESP Home i to 2 razy wi─Öksza - posiada 64 wej┼Ťcia i 64 wyj┼Ťcia. Dodatkowo bez problemu obs┼éugiwana przez HA:

1 polubienie

Troch─Ö ┼║le por├│wnujesz urz─ůdzenia, BoneIO ma wyj┼Ťcia przeka┼║nikowe, przytoczona przez Ciebie wersja modu┼éu KC868-A (modu┼éy na ESP32) posiada wyj┼Ťcia typu Mosfet, do kt├│rych musisz pod┼é─ůczy─ç przeka┼║niki do sterowania ┼Ťwiat┼éami. Dok┼éadaj─ůc przeka┼║niki cena si─Ö zwi─Öksza, miejsce w rozdzielnicy sie zmniejsza, lepszym por├│wnaniem b─Öd─ů sterowniki z 32 I/O kt├│re Kincony te┼╝ ma w ofercie, poszukaj i wtedy por├│wnanie b─Ödzie bardziej prawdziwe.

Zar├│wno BoneIO jak i sterowniki Kincony s─ů urz─ůdzeniami raczej dedykowanymi do bardzo du┼╝ych rozdzielnic np. typu szafa stoj─ůca bo po zamontowaniu na szynie DIN, miejsca na szyn─Ö przed i po mo┼╝na wykorzysta─ç tylko na prowadzenie kabli. Mi z trudno┼Ťci─ů uda┼éo sie upakowa─ç dwa KC868-A8 jeden po drugim na szynach DIN w rozdzielnicy. Wgrany ESPHome daje praktyczne nieograniczone mo┼╝liwo┼Ťci sterowania w┼é─ůczaj─ůc to mo┼╝liwo┼Ť─ç sterowania wyj┼Ťcia z sterownika nr2 wej┼Ťciami sterownika nr1. Dla test├│w zacz─ů┼éem od po┼é─ůczenia Wi-Fi mi─Ödzy wszystkimi ESPHome w domu i jako┼Ť tak zosta┼éo, dzia┼éa bezproblemowo od ponad roku :slight_smile:.

2 polubienia

Potwierdzam, mam KC868-A64 zainstalowany w HA i dzia┼éa rewelacyjnie (s─ů te┼╝ wersje 128 i 256).
Tylko ręcznie trzeba wpisać kod do configuration.yaml (a w zasadzie zrobić Ctr C Ctr V z przykładu opublikowanego na stronie KINCONY i zmodyfikować nazwy pod siebie)

Hejka
Ja bym poprosił o więcej info czym się różni zwykła wersja od wersji do rolet,
co tam jest dodatkowego, rozumiem ┼╝e zwyk┼é─ů nie da si─Ö sterowa─ç roletami ?
No i poprosz─Ö o fajn─ů promocj─Ö na zakup, potrzebuj─Ö wysterowa─ç rolety i zebra─ç info z kontaktron├│w.

Faktycznie opis oferty jest mocno kulawy, ale czytaj─ůc ÔÇťmi─Ödzy wierszamiÔÇŁ mo┼╝na znale┼║─ç co nieco, podkre┼Ťlenie moje.

edit - nie mia┼éem czasu na przekopanie ca┼éej dokumentacji, ale to chyba wprowadzenie w b┼é─ůd, bo widz─Ö, ┼╝e interlock jest realizowany programowo, wi─Öc ch─Ötnie zobacz─Ö na jakie┼Ť wskazanie do takich fragment├│w dokumentacji, kt├│ra by mnie wyprowadzi┼éa z b┼é─Ödu, je┼Ťli si─Ö myl─ÖÔÇŽ

Sprz─Ötowy na przeka┼║nikach z pojedynczym stykiem prze┼é─ůczaj─ůcym jest raczej niemo┼╝liwy do wykonaniaÔÇŽ

edit - wyja┼Ťnienie jest w postach poni┼╝ej - nie dokopa┼éem si─Ö do w┼éa┼Ťciwego miejsca w dokumentacji projektu, a rozwi─ůzanie sprz─Ötowe bardzo mi si─Ö podoba.

Witam,
Wersje r├│┼╝ni─ů si─Ö od siebie tylko zabezpieczeniem hardwareowym dla rolet. Przy standardowej wersji 32x10A jest mo┼╝liwo┼Ť─ç sterowania roletami ale tylko z zabezpieczeniem softwarowym.

Hej,
Nie masz racji, przy sterowniku roletowym jest wykonane zabezpieczenie hardwarowe przeka┼║nik├│w dla sterowania roletami. Tak jak napisa┼ée┼Ť nie doczyta┼ée┼Ť dokumentacji a tam jest to opisane.

1 polubienie

A mo┼╝esz wskaza─ç jakie┼Ť konkrety (link/rozdzia┼é).
Sp─Ödzi┼éem z godzin─Ö nad do┼Ť─ç prozrzucan─ů dokumentacj─ů by doj┼Ť─ç do wniosku, ┼╝e nie ma sprz─Ötowego interlocka w systemie, kt├│rego nie planuj─Ö u┼╝ywa─ç, wi─Öc ju┼╝ szkoda mi wi─Öcej czasu na kopanieÔÇŽ

Mo┼╝e gdzie┼Ť s─ů schematy, ale nie znalaz┼éemÔÇŽ wi─Öc opar┼éem stwierdzenie na znalezionym YAMLu, kt├│ry zapewnia interlock jedynie programowo!

Na samym dole dokumentacji. https://boneio.eu/docs/hardware/RelayBoard32x10A/v04

1 polubienie

a co daje taki interlock i dlaczego nie jest montowany we wszystkich sterownikach ?
mog─Ö wykorzysta─ç wej┼Ťcia kt├│re mi zostan─ů na inne zadania a nie rolety ?

gdzie┼Ť mi ┼Ťmign─Ö┼éo ┼╝e jest opcja po┼é─ůczenia tego z pompami ciep┼éa, rekuperacj─ů i fotowoltaika ?
s─ů jakie┼Ť specjalne wymagania do tego, jest jaki┼Ť wsp├│lny protok├│┼é czy jakie┼Ť konkretne modele s─ů wspierane ?

1 polubienie

Sterowanie rolet─ů wymaga dw├│ch przeka┼║nik├│w. Jeden dla ruchu g├│ra i drugi dla ruchu d├│┼é. Mo┼╝esz sobie wyobrazi─ç co stanie si─Ö z silnikiem rolety jak podasz napi─Öcie na oba przewody (g├│ra/d├│┼é) jednocze┼Ťnie?

2 polubienia

W┼éa┼Ťnie testuje Boneio Black v0.7 i mam problemy z r─Öczn─ů instalacj─ů.
Jak na razie to utkn─ů┼éem na tym.

Pomocy akurat do tej wersji boneIO raczej szukaj na Discord boneIO. Jakby to byla wersja ESP to pomoc gwarantowa tutaj.