Bramka Dev--Pro

mnie nie stać na płacenie za komercyjną chmurę za tyle GB ile mam swoich plików .

Moje typy odnośnie wersji PRO1:

Oczywiście, że nie bo to nie funkcjonalność bramki do sterowania domem.

Będzie tak jak zostało to opisane tu:

To będzie.

Czołem koledzy, a ja się bawię najnowszą wersję dev… i podoba mi się. To jest bardzo OK sprzęt (ja wyrwałem poprawioną bramkę z nowym dekielkiem jak tylko wyszła).

Zasobów jest sporo, mqtt chodzi, muza gra, bramka zimna… nic się nie dzieje… a na DEV1 było już podkurek…

sprawdziłem co potrafi s905x3 który jest na tej bramce, ten układ ma procesor graficzny Mali-G31
Okazuje się, że ten procesor nic nie robi na bramce AIS, a powinien bez wg mnie odtwarzać 4K.

Zainstalowałem apkę popcorntime komendą w konsoli:

curl https://dl.getpopcorntime.is/popcorntime.apk -o /sdcard/popcorntime.apk
su - c "pm install /sdcard/popcorntime.apk"

a potem uruchomiłem (po 30 minutach szukania w Google jak to zrobić)

 su -c "monkey -p dp.ws.popcorntime -c android.intent.category.LAUNCHER 1"

zrzuty ekranu robie tak:

su -c "screencap -p /sdcard/dom/img/popcorn1.png"

filmy pobieram na dysk w najlepszej rozdzielczości (bo te ponad 100 giga nie może się marnować)

to w między czasie żeby nie musieć pamiętać tych komend w konsoli zaczynam tworzyć pilot (pod przyciskami będą komendy które wpisywałem w konsoli)

wg mnie tym też AIS powinna się chwalić bo to jest fajne, ja mogę opisać jak to wszystko zrobić, ale nie wiem też na ine to jest legalne… na tym popcorn time jest chyba wszystko :slight_smile:

Nie wiem, co może być w PRO więcej… ale też czekam i na spokojnie przeanalizuje. Myślałem, że DEV1 to jest max co można wycinąć ze sprzętu w tej cenie. DEV2 gdzieś nie zauważyłem… może wyszedłem na zakupy, to był moment… DEV3 mnie właśnie zaskoczylo, to niby ta sama Jolka a jednak nie martwię się, że może nie powinienem włączać filmu jak gra radio bo zrestuje się serwer i rozłączy mqtt

Tylko co jeszcze mogę na takiej kolejnej bramce robić? Dobra zaskoczcie mnie i bieżcie moje pieniądze… hehe.

Żeby nie było, to ja nikogo nie posądzam o zarabianie kokosów na mnie. Wręcz przeciwnie, staram się coś opisać/wnieść i mam tylko nadzieję, że ten projekt będzie się rozwijał i nie pryśnie jak jakaś startupowa bańka mydlana.

5 polubień

@ziom fajny opis, pisz więcej bo piszesz ciekawie. Dzięki :slightly_smiling_face:

A jakie jeszcze programy instalujesz?

Dziękuję. W kwestii dystrybucji miałem na myśli gdzie Pro można będzie kupić - bezpośrednio (Allegro , Botland) czy tylko u dystrybutorów?

Poza tym wszystko jasne…:wink:

@ziom super rozkmina :slight_smile:
może przenieś ten popkorntime do jakiegoś osobnego tematu, proszę…

oczywiście my się pod tym nie podpisujemy bo też nie wiem czy coś takiego jest legalne, ale multimedia to część AIS więc w sumie pasuje do projektu

@Cezary.K @sdsi @Iron @Cino111

W temacie dysków i ich wbudowywania oraz zapisywania na nich wszystkiego jak leci…to my jesteśmy delikatnie mówiąc… ostrożni, bo jak wbudowana pamięć eMMC zawiedzie system może stać się bezużyteczny. Nie chcemy tego problemu dlatego nie pozwalamy HA pisać na bramkach. Zapis na zewnętrznych lub zdalnych nośnikach robimy co 60 sekund, żeby nie niszczyć też waszych zewnętrznych dysków, powoduje to pewne opóźnienie w wyświetlaniu danych w historii… ale nikt nawet nie zauważył :wink:
Staramy się realizować wytyczne Android odnośnie zarządzania zużyciem pamięci flash w Android Automotive, pojazdy mają długą żywotność (zwykle ponad 10 lat) i chcemy żeby PRO1 tez miało taką żywotność. Możecie poczytać tu:

https://source.android.com/devices/tech/perf/flash-wear

Zdradzę Wam jeden sekret w temacie PRO1 → Pomysłodawcą, Architektem i Sponsorem projektu PRO1 jest @Sebastian
Ja z nim pracuje i nie mogę doprosić się o opis sterowania inteligentnymi toaletami które ma w domu… a Wy chcecie żeby opisał specyfikację PRO1… Już wiecie kto wie wszystko, powodzenia :wink:

@araczkowski uważa, że DEV1 powinien wystarczyć dla wszystkich i na PRO mu jakby nie zależy… Nie pomogło to, że BT sprzedało się hurtowo i to że DEV3 się sprzedaje super + tez pojawił się większy klient, a Andrzej dalej chce kodować DEV1, to jakby u niego nieuleczalne i coś nam to zresztą przypomina:

5 polubień

Dla mnie nie jest to takie oczywiste skoro PRO ma być czymś więcej niż bramką do sterowania domem i być “alternatywą dla mini serwerów z procesorami Intel”. Staram się czytać ze zrozumieniem oficjalne komunikaty.


Ten temat “Bramka AIoT - Architektura: Linux i Android. Jak działa ten system” dotyczy tego co jest na bramkach DEV1; 2; 3 a nie koniecznie tego co będzie dodatkowo. Opis powstał ponieważ o architekturę bramki pojawiło się pytanie na innym forum.

1 polubienie

@Cezary.K wszystko co napisałeś i przytoczyłeś, wcześniej przeczytałem, zrozumiałem i wyciagnąłem swoje wnioski (uwzgłedniając własne doświadzenie techniczne, zrozumienie biznesu itd.) a czas pokaże jak będzie. Potem jeden z nas może napisze - “a nie mówiłem” :wink:.

2 polubienia

@Cezary.K właśnie owe “marże dystrybutorów” wskazują na sprzedaż wyłącznie przez dystrybutorów; stąd moje pytanie w tej kwestii.

Hej @jolka
To, że PRO nie będzie odstępować od podstawowych założeń bezpieczeństwa systemu nikt z nas nie wątpi. Ale jeśli będę miał możliwość podpięcia dodatkowych dysków (w co też nie wątpię) to podstawą jest odpowiedź na pytanie? Czy podpięte dyski będę mogł skonfigurować pod obsługę np. w programowej macierzy RAID1? Jest to podstawowa funkcjonalność dla serwera domowego.

1 polubienie

W oficjalnym komunikacie nie ma ani słowa że bramka będzie pełniła funkcje storage w dodatku w RAID. Nie sądzę żeby była taka opcja… Jak ktoś chce mieć taką funkcjonalność to kupuje QNapa czy Synology… Według mnie to oprócz funkcji do sterowania domem będzie miała na tyle wydajny procek że obsłuży odtwarzanie video, streaming z kamer itp… bardziej będzie miała funkcje TV BOXa niż storage.

Mam jeszcze dwie inne apki, przeniesione z dev1 komendą

adb pull ...
adb push ...

Oczywiście można zainstalować co się tyko chce, opiszę to dokładniej w nowym topicku.

OK, najpierw pobawię się jeszcze chwilę i jak wszystko będzie stabilnie (a jak dotąd na dev3 nie miałem żadnej zwiechy) to opisze jak aplikacje Android działają z HA na bramce.
Oglądnąłem właśnie film The Father. Daje do myślenia, aż będę oglądał jeszcze raz, jest straszenie smutny ale warto.

1 polubienie

@ziom fajnie, pisz :slightly_smiling_face:

Wszyscy tu yaml’ami, Pythonami, szablonami, Tasmotami gadają (i świetnie bo człowiek się uczy i korzysta, szacunek) :slightly_smiling_face:

A tymczasem od frontendu też przecież można praktycznie brameczke wykorzystać :slightly_smiling_face:

1 polubienie

@araczkowski szacun za takie podejście do programowania bo to oznacza, że Twoj kod jest optymalny i wydajny dla takiej platformy. Wiem, że można programować prościej jak się ma super wydajną architekturę i część problemów wydajnościowych rozwiązuje sama platforma :wink: ( :thinking: mam nadzieję, że wiesz o co mi biega).

@jolka nieśmiało podpytam: jak tam przygotowania do wydania bramki PRO1?

3 polubienia

:fountain_pen: się :raised_hands: pod pytaniem @macek

@macek @Cezary.K dzięki za zainteresowanie :slight_smile:
zostały nam już ostatnie szlify… to już naprawdę blisko, ale boję się podawać termin bo wiadomo → “wydamy jak będzie gotowa”

Wbudowana Baza relacyjna, Zwave, nowy adapter do zigbee, to wszytko po części jest związane z pracą nad PRO

w dzisiejszym wydaniu na beta pojawi się nowy sensor - model bramki

jest to nam potrzebne do pewnych zmian w aplikacji, będziemy to opisywać już niebawem…

PS
jądro do PRO jest już 100% przetestowane i stabilne
ostatnia kompilacja 2 miesiące temu - już do wydania nie będziemy go dotykać :slight_smile: ale opiszemy całą procedurę kompilacji dla PRO userów :muscle: tu nie będzie rzeczy niemożliwych

5 polubień

Rozważaliście może “zapisy” na nową bramkę? Można na podstawie tego przewidzieć popyt i odpowiednio się przygotować, dość popularny ostatnio model przedsprzedaży w przypadku startupow. To jednak wymaga podania danych technicznych nowej bramki :wink:.

Napewno 🐝 Zigbee ConBee 2 już w sprzedaży!.

@jolka czy z-wave będzie używał standardu 700??
Który jest kompatybilny wstecz.

To juz 25 dni gdzie czekamy na wersje Pro. Właśnie sprzedałem wersje Dev1 z zamysłem kupna Dev 3.
Coś wiadomo kiedy mniejwięcej będzie i czy czekać czy kupić Dev3.