📦 Budowanie paczki z zigbee2mqtt do instalacji na bramkach

Budowanie paczki z zigbee2mqtt

:package:

Opiszemy jak budowana jest nowa paczka, z kodami zigbee2mqtt do instalacji na bramkach podczas aktualizacji.

Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się “odczarować” ten proces tworzenia i wydawania oprogramowania, żeby był dla wszystkich bardziej zrozumiały :wink: Liczymy też, że może uda się pozyskać kogoś do pomocy… cały proces nie jest skomplikowany - sami zobaczcie.

Dołącz do nas :slight_smile:

Jeżeli ktoś będzie zainteresowany przejęciem funkcji, :hammer_and_wrench: budowniczego wersji zigbee2mqtt to zapraszamy :slight_smile: @Stravi ??? :heart: A może ktoś inny chciałby mieć dostęp do naszego repozytorium z paczkami i podjąć się tego zadania?

O co chodzi z budowaniem paczki?

W naszym nowym procesie (od wersji Leon), dostarczania aktualizacji na bramki nie kompilujemy kodów na bramkach (u klientów), ale dostarczamy już gotowe skompilowane paczki, kompilacje wykonujemy na naszych bramkach AIS dom (takich samych jak Wasze).

Paczki budujemy na bramkach które są na naszym wewnętrznym kanale aktualizcji PRE ALFA. Po testach wewnętrznych, w AIS, dajemy znać “release managerowi” / @Stravi, że może wydawać wersję na kanale ALFA. Raz w miesiącu wydajemy na kanale BETA i raz na 3 (docelowo 6) miesięcy na kanale PROD.

Budowanie paczki z zigbee2mqtt

Cała procedura sprowadza się do wykonania skryptu. który realizuje 3 zadania:

  1. pobranie najnowszych kodów z repozytorium zigbee2mqtt
  2. zainstalowanie zależności, zbudowanie programu i testowe uruchomienie z domyślną konfiguracją
  3. spakowanie i przesłanie do repozytorium z aktualizacjami (żeby innym było łatwiej)

Skrypt

skrypt jest w Github, uruchamiamy go w konsoli na bramce, takim poleceniem:

curl -L https://raw.githubusercontent.com/sviete/AIS-utils/master/releases/build_pre_alfa_zigbee.sh | bash

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, to paczka automatycznie trafia na PRE-ALFA, my ją instalujemy tą samą procedurą co na innych kanałach, sprawdzamy, dajemy znać @Stravi, itd…

Podsumowanie

Budowanie paczki jest łatwe :slight_smile:
Potrzebna jest osoba, która chociaż trochę rozumie skrypty bash i ma czas, żeby dołączyć do AIS. Resztę wyjaśnimy na priv :slight_smile:

Wydanie na PRE-ALFA, możemy robić już dzisiaj, bo właśnie pojawiła się nowa wersja zigbee2mqtt:

PS
Będziemy starali się angażować Was do włączenia się w projekt.
Publikowania swoich fajnych projektów :heart: . Oraz wykonywania tych zadań, które my na co dzień robimy. Bo silna społeczność == silny projekt!

Poczekamy do przyszłego tygodnia, jeżeli nikt się nie zgłosi, to sami wydamy nowe zigbee2mqtt na kanale ALFA w poniedziałek.

jak paczki to ja się zgłaszam !

3 polubienia

Oooo szybko poszło :slight_smile: Dzięki
Bardzo mi miło :heart: @g3n3zyp … Jola jestem :slight_smile:
Witamy w AIS :ais:

No to, robimy razem paczkę :package: :tada:
W wiadomości na priv wyślę dostępy i to, co nie powinno być publiczne.

Resztę możemy dyskutować na forum. Jeżeli znasz bash to pewnie będziesz chciał poprawić nasz skrypt - jesteśmy otwarci na konstruktywną krytykę i każde ulepszenie!

W sumie już zdążyłem uruchomić ten skrypt i wymaga poprawki

@g3n3zyp super, witam na pokładzie!

1 polubienie

Dzięki, tak pierwsza poprawka już w drodze do repo…

PS
To pewnie nie ostatnia poprawka, bo ten skrypt powstał przed chwilą… zaraz go potestuje

1 polubienie

Dokładnie, dodałem też poprawkę bo brakowało wcięcia przy base_topic w configuration.yaml

1 polubienie

Na DEV3 od początku całość szła ok. 5,5 minuty (bez testów i bez git push).

ja zacząłem od aktualizacji firmware w CC2531:

  "revision": 20201128 ->  "revision": 20211115

For people using CC2530/CC2531 adapters: a new firmware has been released ( 20211115 and 20211116 ). This update is important for CC2530 users since it fixes an issue where the CC2530 has to be replugged when restarting Zigbee2MQTT. Link to new firmwares and changelog.

Dołożyłem jeszcze jedną poprawkę, bo u mnie przez przypadek powstał folder zigbee2mqtt w folderze zigbee2mqtt.

2 polubienia

Fajnie, pojawiła się poprawka do adapterów CC2531.
My staramy się już ich nie sprzedawać, z powodu możliwości występowania powyższych problemów… na które nie mamy wpływu. Wg autora zigbee2mqtt problemy są w stokowym oprogramowaniu Texas Instruments do CC2531. Żeby bylo ciekawiej to nam CC2531 działa bezbłędnie, ale nie mamy dużo urządzeń. Z Conbee2 nie ma żadnych problemów. Lata niemieckiego inżynieringu :wink:

Oczywiście jest sporo pytań o te tanie adaptery CC2531 - cena czyni cuda. Jeżeli ten nowy soft do adapterów, poprawi działanie CC2531, to może wprowadzimy ponownie do sprzedaży. Będziemy śledzić temat.

@Goral64 @Stravi
dzięki, niby prosty skrypt, ale jak się nie sprawdzi… to nie ma bata, żeby zadziałało :wink:
fajnie, że rozumiecie co się tam dzieje, dostrzegam już kandydatów na kolejne kawałki systemu do utrzymania :slight_smile:

4 polubienia