👩‍🚀 Celina BETA wydana

Celina BETA wydana

image

zgodnie ze kalendarzem na “Sześciu Króli” :wink: na kanale BETA wydaliśmy wersję systemu Celina:

1. HA w wersji 2021.1

głównie poprawki i ulepszenia

2. Zigbee2Mqtt w wersji 1.17.0

nowe obsługiwane urządzenia i oczywiście poprawki i ulepszenia

3. Poprawki+

we wszystkich składowych na bramce i w aplikacji Android dostępnej teraz w Google Play na kanale testowym:

image

Dodaliśmy też API do bramki w Python:

jest to to samo API opisane w dokumentacji AI Speaker ale z możliwością wywołania z Pythona

W dokumentacji dodaliśmy też większy opis działania i konfiguracji Zigbee2Mqtt na bramce AIS:

Podobny opis konfiguracji i działania, przygotowywany jest też do brokera MQTT dzialającego na bramce AIS. Jeżeli ktoś będzie chciał się mostkować brokerem MQTT dzialającym na bramce AIS dom z brokerem MQTT działającym w SUPLA cloud, to niebawem pojawią się informacje w dokumentacji jak takie połączenie dodać.

5 polubień

Celina okazała się mniej stabilna niż nam się wydawało.
Po instalacji wykryliśmy wyciek pamięci (memory leak) na bramce - załatane.
Wersja komponentu Android podniesiona do 2.4.2 i opublikowana na beta.

1 polubienie

A co dodać do konfiguracji zigbee2mqtt lub raczej do configuration HA żeby API zigbee2mqtt był dostępny w menu Jolki gdy zigbee mam na innej maszynie?

w parametrach konfiguracji

daodaj host do frontend

@Cino111 dodatkowo potrzebuje tego:

A dokładniej tego:

ais_web_zigbee2mqtt:
  host: <ip-urządenia-na-którym-działa-aplikacja-web-zigbee2mqtt>
  port: <port>

Dokładnie o to chodziło. Jak zawsze na @Stravi można liczyć.

1 polubienie

Czy działa wam aplikacja z “Hej Maya” bo mi po aktualizacji ni hu hu.

Odinstalowałem aplikację i ponowna instalacja, restarty bramki przekladanie kamerki ps3 eye do innych portów USB i nic to nie dało. Kamerka działa poprzez naciśnięcie przycisku aqara. Na poprzedniej wersji maya działa.

Hej! Tyle się dzieje, że zapomnieliśmy poinformować, że Maya i Sara chwilowo przestaną działać, bo trenowaliśmy je na infrastrukturze Picovoice, który dał nam licencję tylko na miesiąc…
Wynik testu nie jest do końca dla nas zadowalający i dlatego nie przedłużamy tej licencji.
Pozostałe słowa zostają.

A teraz z nowym partnerem próbujemy trenować nowe słowa. Wkrótce damy znać.

Ps. Na tym niestety polegają funkcje eksperymentalne, nigdy nie wiesz, kiedy ich zabraknie :wink:

Czyli już przez kamerkę nie ma możliwości aktywowania mikrofonu. Dobrze rozumiem?

Nie będzie działać “Hey Maja” i “Hey Sara” (to były nasze pomysły/próbki z licencją na miesiąc), reszta zostaje i będzie działać.

Dzięki za naprowadzenie. Hej siri dziala :grin::grin::grin:

1 polubienie

Chciałbym zgłosić, że po aktualizacji aplikacji na telefonie aplikacja nie raportuje do bramki automatycznie. Pojedyncze raporty wysyłane ręcznie dochodzą ale tylko przy włączonej aplikacji na telefonie. Natomiast automat nie działa ani przy włączonej ani przy wyłączonej aplikacji.
Pozdrawiam
Radek

Sprawdź uprawnienia aplikacji do lokalizacji. Jeśli masz ustawione “Zezwalaj tylko podczas używania aplikacji” to objaw będzie taki jak opisujesz. Przełącz na “Zawsze zezwalaj” aby umożliwić wysyłanie statusów w tle.

PS: Jeśli dołączyłeś do kanału testowego na Google Play to możliwe, że opcja “Zawsze zezwalaj” nie będzie dostępna - google chyba coś ostatnio zmienił w swojej polityce.

Aplikacja AIS ma “Zezwalaj tylko podczas używania aplikacji” . Nie ma opcji ciągłego zezwolenia, jest jeszcze “Odmów”.
Faktycznie jestem w kanale testowym na GP - ale przypadłość braku raportowania wydarzyła się po zaktualizowaniu wcześniejszym aplikacji nie z kanału testowego.
Czyli rozumiem, że w chwili obecnej nic się z tym nie zrobi - i tak jest u wszystkich Userów, którzy z tego korzystają - tak?
Coś co nazywa sie AIS-Devices ma “Zawsze zezwalaj”.

Pozdrawiam,
Radek

Nie jestem na kanale testowym, a też nie mam opcji “Zawsze zezwalaj”.

@rkawalek @SebiCo Dzięki za zgłoszenie - rzeczywiście okazało się, że począwszy od wersji API 29 - Android 10 wymaga dodatkowego uprawnienia do lokalizacji (ACCESS_BACKGROUND_LOCATION), aby możliwe było raportowanie w tle.
Poprawiona wersja jest już w Google Play na kanale testowym (1.8.5.FixGpsPermission).

Tym razem pytanie o lokalizację będzie wymagało podwójnego potwierdzenia dostępu:

Opcja “Zawsze zezwalaj” będzie również dostępna w uprawnieniach:

Bardzo dziękuję za pomoc, rozwiązało to problem raportowania aplikacji na telefonie do bramki. Opcje informowania o wjechaniu/wyjechaniu ze stref zadeklarowanych działają ponownie poprawnie.

PS:
1.czy istnieje w aplikacji/na bramce możliwość zadeklarowania częstotliwości tego raportowania?
2. wciąż nie udaje mi się zmusić bramki/telefonu do “rysowania ścieżki” z przesyłanych przez telefon współrzędnych. Mógłbym prosić może o jakiś konkretny kod karty mapy? (może jakąś podpowiedź co mogę w tym miejscu źle robić?) w celu porównania co ustawiam/robię źle w tym temacie? Byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam,
Radek

1 polubienie

A ja wlaczylem raportowanie mojego telefonu do bramki ale nie wiem gdzie sprawdzić je na bramce. Pomoze ktoś?

1 polubienie