Czas w bramce /UTC+2

Dziękuje za lekcję. Jeśli chodzi o czas systemowy HA to już sobie poradziłem. Ustawiłem strefę czasową w HA a później w terminalu zmieniłem czas. Teraz na wyświetlaczu aktualny czas. Automatyzację działają.

No i psu na budę cały wysiłek, bo twój feedback nadal jest niemal zerowy…

I czytelnik nadal nie wie jaki masz system pod spodem swojego HA i dlaczego w nim jest zły czas.

Pierwsze co mi przyszło do głowy to podejrzenie, że w systemie (jaki on by nie był, bo nie wiemy) masz czas w strefie czasowej UTC, a w HA masz CET.

System Information

version core-2024.3.3
installation_type Home Assistant Supervised
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 6.1.46-ophub
arch aarch64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web failed to load: timeout
GitHub API Calls Remaining 4994
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1399
Downloaded Repositories 10
AccuWeather
can_reach_server failed to load: timeout
remaining_requests 39
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth failed to load: timeout
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
update_channel beta
supervisor_version supervisor-2024.03.1
agent_version 1.5.1
docker_version 24.0.5
disk_total 116.9 GB
disk_used 8.2 GB
healthy true
supported true
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Terminal & SSH (9.10.0), ESPHome (2024.3.0), UniFi Network Application (3.0.4), TasmoAdmin (0.30.0), Mosquitto broker (6.4.0), motionEye (0.20.0), File editor (5.8.0), AIS Cloudflared (0.1.13)
Dashboards
dashboards 1
resources 8
views 7
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 15 marca 2024 11:08
current_recorder_run 24 marca 2024 14:05
estimated_db_size 112.34 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2

No krok w dobrym kierunku, po tym jak się przedstawiło jądro systemu zgaduję że to Armbian na jakimś sprzęcie na SoC Amlogic S905 (lub jakimś pochodnym), więc chyba jakiś tv-box albo jakiś starszy model bramki AIS??

Ale chyba nie chodzi o to by ktokolwiek robił dochodzenie w sprawach które zajmą Ci kilka sekund by napisać jawnie takie istotne kwestie jak informacja o sprzęcie hosta.
Tak samo ze szklanej kuli nie wyczytam co tam date odpowiedziało, ale wciąż czuję w kościach, że w tym Armbianie trzeba ustawić poprawną strefę czasową…

W tym streszczeniu instalacji jest mnóstwo informacji o timeoutach, więc albo przestawiłeś w systemie czas na nieprawidłowy (przestawienie czasu o 2 godziny jeśli jest niewłaściwa strefa czasowa raczej nie jest rozwiązaniem), albo masz problem z dostępem do internetu.

CET jest OK dla Polski, a w systemie jak masz ustawione?

W OSie - Armbianie, a nie w HA…

Wpisz w terminalu Armbiana komendę:
timedatectl

Jeżeli wpisze w terminalu w HA to nie ma takiej komendy ale jak się zaloguje przez putty to mam tak:


i jest źle bo automatyzację nie działają jak trzeba.

a teraz mam tak:

Niestety nie umiem pomóc, generalnie linuxy sobie powinny radzić ze sprzętowym RTC ustawionym zarówno w/g czasu lokalnego jak i UTC, ale zalecany jest UTC w którym nigdy nie ma przeskoków w czasie = jest monotonicznie rosnący.
(co zresztą masz w ostrzeżeniu z ostatniego obrazka, bo UTC nie ma podziału na letni i zimowy, a np. obowiązujący obecne w PL CET m takie zmiany i to w dodatku wkrótce).

Timeouty z podsumowania instalacji świadczą że coś było nie w porządku, więc jeśli zmieniłeś ustawienia to do kompletu by się przydało nowe podsumowanie systemu.

W przypadku zmiany ustawień systemu należy zrebootować całą maszynę hosta przed sprawdzeniem wpływu na HA.


OFF TOPIC

  1. analizowałem wszystko co wrzuciłeś drugi raz - jesteś na kanale beta, on jak sama nazwa wskazuje jest dla beta-testerów i są tam testowane przyszłe rozwiązania, a błędy nie są niczym niezwykłym, jeśli chcesz używać jako normalny użytkownik, to przejdź na kanał stabilny

  2. wielkie połacie czerni na tych screenshotach nie ułatwiają nikomu życia (wyobraź sobie, że pewnie pracuję w niższej rozdzielczości), jeśli poza zasadniczą treścią nie ma nic istotnego to można screenshoty ciąć by pokazywały tylko istotny fragment.

Dziękuje za pomoc i pouczenie. Będę dalej szukał rozwiązania mojego problemu.