Czy głowica termostatyczna do kaloryfera Tuya ZigBee zadziała?

Czytam trzeci raz i nie rozumiem…
Czy możesz przedstawić jakiś schemat obrazujący co z czym? Nie potrafię sobie, z Twojego opisu, wyobrazić co, czym, chcesz aby sterowało. Przedstaw konkretne urządzenia, słowo regulator jest ogólnikiem w automatyce.

Ja też tego nie ogarniam zwłaszcza że to co piszesz się wyklucza:

1 polubienie

OK, sam też jak teraz czytam to nie do końca jest to zrozumiałe… załączam schemat na szybko
Automatyzacja grzejników.pdf (221,9 KB)

Dodatkowo jak poradzić sobie z sytuacją jeśli już jeden grzejnik wywoła włączenie pieca, to jak wtedy włączyć inny grzejnik jeśli będzie tego wymagała temperatura na regulatorze termostatycznym?

Tak cztery regulatory mają działac niezależnie, tzn. że nawet jak jeden z regulatorów uruchomi piec to załóżmy po 5 minutach inny regulator zgłosi spadek temperatury i żeby też się uruchomił.

Generalnie zasada mojej wyobraźni jest taka że gdy piec się włączy to żeby nie uruchamiał wszystkich grzejników a tylko ten któy wyszedł poza zakres zadanej temperatury min i max, ale żeby też była taka mozliwośc że gdy w innym pomieszczeniu spadnie temperatura bądź wzrośnie poza zakres to żeby ten grzejnik mógł się niezależnie włączyć bądź wyłączyć.

Ok, zacznijmy od podstaw:

  1. czym dla ciebie będzie “regulator” czy to ma być głowica po zigbee czy po kablu? Na zaworze grzejnika czy w rozdzielni?
  2. Pomiar temperatury skąd ma być? głowica, osobny czujnik?
1 polubienie

ad.1 reglator inaczej głowica termostatyczna która łączy się przez zigbee
ad.2 pomiar temperatury pochodzi z głowicy termostatycznej - jest taka encja “zmieni się zmierzona temperatura Grzejnik salon - prawy”

Temat w brew pozorom jest skompilowany, jeśli chcesz to zrobić dobrze.
Jaki masz model pieca?

Piec gazowy Immergas Eolo Star 24KW 3E.
Właśnie zdaję sobie sprawę że co innego podpiąć jeden regulator termostatyczny a co innego już jego wielokrotność. Dodatkowo aby wzajemnie nie zakłócały pracy pieca
Obecnie mam podpięty regulator bezprzewodowy Salsu 091FLRFV2. I tu jest minus tego rozwiązania taki że jak załączy się piec to od razu wszystkie grzejniki startują nawet w pomieszczeniu którym jest przykładowo 24 stopni.

Jak dla mnie sprawa jest dość prosta - 2 automatyzacje:

  1. Tyle trigger’ów ile głowic, każda głowica ma swoją logikę zależną od swojego czujnika temperatury
    Każdy trigger ustawiony na zmianę głowicy na “otwarty”, nie wiem dokładnie jak to wystawia Twoja encja.
    w Akcji dajesz ustawienie switch’a pieca, żeby grzał.
  2. Tyle trigger’ów ile głowic
    Każdy trigger ustawiony na zmianę głowicy na “zamknięty”
    Warunków tyle ile masz głowic - w każdej stan ma być “zamknięty”
    w Akcji dajesz ustawienie switch’a pieca, żeby przestał grzać.

Tutaj masz przykładową logikę z ESPHome do sterowania pompą CO podłogówki.

1 polubienie

Sprawdzałem, czy z Twoim piecem można zrobić sterowanie bardziej inteligentne. Czy jest modulacja mocy i w jakim protokole działa zdalne sterowanie. Ale nie mam za wiele szybkich wyników. Logika, którą przedstawił @Stravi jest jak najbardziej właściwa. Jeśli przynajmniej jedna głowica otwarta, to piec grzeje.

No tak, tylko czy nie będzie problemu jeśli ta jedna głowica jest otwarta a kolejna będzie miała potrzebę uruchomienia się to czy omyłkowo nie da sygnału do przełączenia przekaźnika co spowoduje wyłączenie pieca ?
Jak to ustawić na bramce ai spiker, przykład jest z ESPHome

Właśnie po to są warunki żeby piec się nie wyłączył jeśli któraś głowica jest włączona.
Mam obawy co do tego czy to dobry pomysł żebyś robił sterowanie CO za pomocą HA.
No ale proszę bardzo, oto przykłady wg tego co pisałem powyżej:

  1. Włączanie pieca


2. Wyłączanie pieca


1 polubienie

A gdybym dał wyzwalacz jak poniżej, to teoretycznie po wykryciu temperatury przez głowice poniżej 21 powinno uruchomić automatyzację włączenia pieca ?

Odpowiem tak: dałem Ci instrukcję jak odpalić samochód za pomocą kluczyka, a Ty pytasz czy jak zewrzesz kabelki to też odpali - Tak też odpali.

Nie rozumiem dlaczego nie chcesz skorzystać z tego co Ci podałem tylko tworzysz własne reguły, których będzie więcej, oraz będą wymagały od Ciebie więcej uwagi, bo każda zmiana oczekiwanej temperatury zmienia automatyzację.

Podany przez Ciebie schemat owszem działa ale tylko w momencie uruchomienia automatyzacji, tzn. po kliknięciu w “uruchom akcje” - wtedy faktycznie przekaźnik pieca się załącza oraz następuje zmiana stanu głowicy z off na grzanie.

Nie mogę wymusić aby po zadanej temperaturze, w tym przypadku poniżej 22 stopni zadziałała cała automatyzacja. Nie wiem czy jak regulator jest w trybie off, to może nie działa ta encja.

Jeśli encja nie działa to i temperatura nie będzie się zmieniała - jakoś musi przekazywać do HA że już nie grzeje - poszukaj stanu, atrybutu i to trzeba wrzucić w warunki które podałem.
Najlepiej byłoby jakbyś wrzucił tutaj stany encji z “Narzędzia deweloperskie” i kod automatyzacji która nie zadziałała.

Witam, co jaki czas głowica termostatyczna GTZ04 Moesa odświeża aktualny stan temperatury ? Czy można ustawić ją aby raportowała co 5 minut ?

Jeśli to Zigbee, to odpowiedź będzie - NIE.
Standard ma w głównym założeniu działanie urzadzenia maksymalnie długo. Nie ma możliwości wymuszenia odpytywania dla urządzeń zasilanych bateryjnie.

To znaczy że nawet stosując SONOFF SNZB-02 CZUJNIK TEMPERATURY I WILG. ZIGBEE też nie będzie aktualizować co jakiś czas aktualnej temperatury? bo działa na protokole zigbee

@macek dobrze to wytłumaczył w podobnym temacie:

Z tego co pamiętam, jest obejście w formie wywołania polecenia kalibracji. Wówczas głowica zwraca temperaturę. Nie wiem jak w praktyce wówczas jest z bateriami. Samo mierzenie temperatury z głowicy dla sterowania ogrzewaniem pomieszczenia uważam za mało efektywne. Chyba jednak wypada ją mierzyć w innym miejscu dla komfortu cieplnego.

1 polubienie