👨‍🚀 Darek, piewsza BETA wydana (UWAGA Wymagany Python3.9 - binarki LTS)

Cześć, tak jak pisałem po dodaniu urządzeń i próbie załaczenia/ wyłączenia któregokolwiek zaczyna sie dyskoteka, załączanie i wyłączanie. Zdaża też się że encje są nieaktywne, nie da się przełaczyć
image

image

Pojawił też się taki wpis w logu

Logger: root
Source: components/mqtt/__init__.py:261
First occurred: 19:36:17 (1 occurrences)
Last logged: 19:36:17

Uncaught thread exception
Traceback (most recent call last):
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/threading.py", line 954, in _bootstrap_inner
    self.run()
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/threading.py", line 892, in run
    self._target(*self._args, **self._kwargs)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 3452, in _thread_main
    self.loop_forever(retry_first_connection=True)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 1779, in loop_forever
    rc = self.loop(timeout, max_packets)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 1181, in loop
    rc = self.loop_read(max_packets)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 1572, in loop_read
    rc = self._packet_read()
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 2310, in _packet_read
    rc = self._packet_handle()
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 2936, in _packet_handle
    return self._handle_publish()
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 3216, in _handle_publish
    self._handle_on_message(message)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/paho/mqtt/client.py", line 3444, in _handle_on_message
    self.on_message(self, self._userdata, message)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/ais_supla_mqtt/sensor.py", line 193, in on_supla_message
    hass_mqtt.async_publish(self.hass, msg.topic, payload)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/__init__.py", line 261, in async_publish
    hass.async_create_task(hass.services.async_call(DOMAIN, SERVICE_PUBLISH, data))
AttributeError: 'NoneType' object has no attribute 'async_create_task'

Hejka, to zgłaszam się :slight_smile::
image
Połączenie jest, widzę też pare rzeczy na bramce via MQTT Explorer:


To czego brakuje w tym momencie, to ponad połowy urządzeń SUPLA w MQTT Jolki (mam trochę włączników światła) oraz jakiegokolwiek urządzenia w GUI:
Niestety od momentu w którym dodałem supla via MQTT to ilość encji/urządzeń nie drgnęła.
Wcześniej miałem włączoną “starą” integrację - czy ona dalej jest potrzebna?
EDIT: Właśnie wbiłem na serwer suplowy via MQTT, wygląda na to że są tam wszystkie urządzenia…

@Michal.S @Angust
dzięki za info z “lawiną wiadomości” - zlokalizowaliśmy błąd i jest już poprawka :bug: :gun:
Widzimy jeszcze 2 problemy - nie ma statusu na starcie i nie wszystkie urządzenia się wykrywają.
Będziemy to ustalać z SUPLA.

Zainstalujcie aktualizację i dajcie znać, gdyby po aktualizacji były jeszcze jakieś problemy - dzięki!

Coś nie za bardzo z wykrywaniem/transferem rzeczy do bramki:

Na bramce mam tak, (już po update i rekonfiguracji mostu):
image
Natomiast w samej supli jest tego trochę więcej:
image
MQTT configuration.yaml, ani drgnie - 0 zmian pomiędzy dodaniem i usunięciem mostu do supla.

U mnie pomogło. Dzięki, i szacun za odpowiedź w weekend, bawcie się.

1 polubienie

Tak ma być. Integracja nic nie zmienia w configuration.yaml. Nowe integracje nie korzystają z konfiguracji w yaml.

Jak dodajesz integrację ais_supla_mqtt to ta integracja łączy się do brokera MQTT SUPLA i subskrybuje 2 tematy na tym brokerze:

  1. homeassistant/#
  2. supla/#

SUPLA publikuje na temacie homeassistant/# informacje o urządzeniach to są komunikaty discovery które opisują jak się komunikować z urządzeniami

Na podstawie tych komunikatów zakładane są urządzenia SUPLA w Asystencie domowym.

Następnie na temacie supla/# publikowane są wiadomości z SUPLA do urządzeń (włącz, wyłącz, status itd…), gdy sterujesz z aplikacji SUPLA.
Jak sterujesz z Asystenta domowego to AIS publikuje wiadomości do MQTT SUPLA zgodnie z opisem z discovery.

Po dodaniu integracji AIS SUPLA MQTT, szukaj urządzeń SUPLA w urządzeniach MQTT:

PS
możliwe, że nie wszystkie urządzenia w SUPLA są udostępnione po MQTT

Prepraszam, nie wyrazłem się jasno - chodziło mi o to że przed i po dodaniu integracji SUPLA MQTT bridge ilość urządzeń i encji w integracji MQTT configuration.yaml (tam gdzie na screenshocie jest strzałka) jest dokładnie taka sama i nic się nie zmienia, pomimo że w bramkowym MQTT widzę jakieś wpisy (u mnie to czujniki temperatury i liczniki prądu, bo przełączników żadnych nie ma, mimo że są w samej supli).
Jak mam rozumieć “nie wszystkie urządzenia w SUPLA są udostępnione po MQTT”? Widzę je w suplowym MQTT (co widać na moim screenshocie), pytanie bardziej dlaczego nie są ciągnięte do bramkowego MQTT - chyba powinno być na ten temat cos w logach? Poszukam.

zobacz może w ten sposób:

  1. usuń integracje z supla mqtt

  2. otwórz aplikację w 2 kartach przeglądarki

  3. w jednej karcie przejdź do: Integracje → Konfiguracja MQTT

  1. nasłuchuj temat homeassistant/#

  1. w 2 karcie dodaj integracje z SUPLA MQTT

  2. sprawdź czy SUPLA opublikowała informację o urządzeniach
    powinny pojawić się komunikaty discovery opisujące urządzenia które masz w SUPLA
    na podstawie tych komunikatów zakładane są urządzenia w Asystencie domowym i możesz nimi sterować

PS
jeżeli nadal będzie problem to dodaj coś takiego na naszym demo (możesz usunąć aktualną integrację AIS SUPLA MQTT) i daj nam znać - zobaczymy o co chodzi…

https://dom-demo.paczka.pro

PS2
na potrzeby testu z produkcyjną SUPLA dodaliśmy w SUPLA nowe konto i 2 urządzenia
połączyliśmy to z demo
monitorujemy to od kilku dni - działa OK we wszystkie możliwe strony :wink:

1 polubienie

Cześć, u mnie integracja tez się wysypała, wszystkie urządzenia są niedostępne, w logach cisza.

Jaki jest status sensora sensor.supla_connection_status ?

PS
SUPLA poinformowała nas, że blokuje więcej połączeń z jednego IP
Jeżeli łączysz się z SUPLA MQTT z kilku urządzeń (bramka AIS, i inne bramki/kliencie MQTT), jednocześnie z tego samego zewnętrznego IP to możesz mieć problem.

Wydaliśmy (chyba) ostanie wydanie Darka na kanale BETA,

image

Tylko 2 rzeczy:

  1. Otrzymania statusu urządzeń SUPLA po dodaniu integracji

  2. Logi czyszczenia bazy - więcej tu:

Rzeczywiście, po update w MQTT bramki pojawiają się wszystkie tematy z MQTT supli. Problem tylko taki, że u mnie z jakiegoś powodu nie są parsowane i niestety log homeassistanta totalnie nic o nich nie mówi, tak jakby je kompletnie zlewał - widzę tylko informacje z moich 2ch urządzeń zigbee2mqtt, pozatym cisza jak makiem zasiał.
W logu ais (z konsoli) było tylko to:

2|ais | 2021-02-23 21:51:45 INFO (MainThread) [homeassistant.setup] Setting up ais_supla_mqtt
2|ais | 2021-02-23 21:51:45 INFO (MainThread) [homeassistant.setup] Setup of domain ais_supla_mqtt took 0.0 seconds
2|ais | 2021-02-23 21:51:45 INFO (MainThread) [homeassistant.components.sensor] Setting up sensor.ais_supla_mqtt
2|ais | 2021-02-23 21:51:45 INFO (MainThread) [homeassistant.helpers.entity_registry] Registered new sensor.ais_supla_mqtt entity: sensor.supla_connection_status

Zauważyłem że oba urządzenia supli macie w tej samej lokalizacji - ja mam 4 różne - może to dlatego?

1 polubienie

Spróbowałem przed chwilą dodać integrację do bramki demo, taki sam wynik - 0 dodatkowych encji w integracji configuration.yaml

Nie znajdziesz tych encji w pliku, wszystko co tworzy się automatycznie jest przechowywane w innych miejscach. Sprawdź w konferencja/ urządzenia czy się jakieś dodało.

Tak jak @jolka pisała wceśniej, porównuję wartości tutaj:
image
nie ważne czy integracja jest dodana czy nie, ilość urządzeń i encji jest taka sama - nie są tworzone nowe, mimo, że widzę je jeśli zaloguję się do bramkowego MQTT MQTTExplorerem. Mało tego, widzę że są aktualizowane w MQTT, ale bramka dalej ich nie parsuje :frowning:

W MQTT Explorer rozwiń drzewo homeassistant i sprawdź czy tam w odpowiedniej sekcji urządzeń zarejestrowało się Twoje urządzenie - to odpowiada za dodawanie urządzeń (autodiscovery).

1 polubienie

Da się jakoś wymusić reparsowanie supli, żeby zobaczyć w logach na żywo co się wywala? Bez usuwania i dodawania integracji…


mam 2 urzadzenia zigbee2mqtt, tylko je widać w HA, jak widać :slight_smile:

pytaliśmy SUPLę o możliwość wywołania wykrywania urządzeń na żądanie - wymuszenie opcji discovery
tak jak to jest w Tasmota → SetOption19
image

Nie ma takiej funkcjonalności, ale podobno każda zmiana parametrów urządzenia powoduje publikowanie discovery.

Możesz próbować zrobić tak:

  1. nasłuchuj temat homeassistant/#
    tak jak opisaliśmy tu:
  1. zmień nazwę urządzenia w SUPLA i zobacz czy poszedł komunikat discovery na temacie homeassistant/#

Hejka
Odpaliłem MQTTExplorera do bramki (to dało mi nasłuchiwanie od razu na wszystkich tematach) i zmieniłem opis urządzenia o tutaj:


A w MQTTExplorerze dalej cisza pod homeassistant/#:
image
Próbowałem też przełączyć stan (aktywny/nieaktywny), jedyne co mi chyba pozostało to usunięcie/dodanie urządzenia, ale ponieważ chwilowo nie ma mnie na miejscu będę musiał z tym poczekać do soboty.

Witam. Mam własną instalację supli czy będzie możliwa integracja ? Nie korzystam z certyfikatów więc nie mam połączenia przez zewnętrzną domenę, ani nie używam HTTPS jest to moja wewnętrzna instalacja MQTT Explorer widzi wszystkie urządzenia supli.