Gniazdko GOSUND SP111

Wygląda OK ale zmień jeszcze Full Topic na
%topic%/%prefix%/ (podobno kolejność nie ma już znaczenia).
Jak za bangla, to powinno się samo podłączyć do MQTT na Ais.

I kontrolnie sprawdź w oknie inne konfiguracje, czy jest ptaszek przy załącz MQTT.

No i bingo
Zrzut ekranu z 2022-02-03 12-29-45

Dzięki wielkie za pomoc bez Ciebie bym chyba to w końcu porąbał w kawałki.
Czyli wersja Tasmota 10.1.0 działa i się dodaje do jolki
Dla sprawdzenia spróbowałem przed chwilą aktualizacji plikami AiS i te z rozszerzeniem .bin nie idą natomiast ociągnąłem jeszcze spakowane tasmota.bin.gz i tu znowu sukces…

1 polubienie

Dobrze wiedzieć. Dzięki Tasmota AIS masz możliwość podglądu urządzenia zdalnie przez tunel dzięki funkcji auto proxy. To główna zaleta i różnica.

Pozostaje skalibrowanie…

Cześć,
staram się skalibrować gniazdka (gosund SP111, tasmota) wg tego co piszesz i instrukcji:
Power Monitoring Calibration - Tasmota
Pomiar robię normalną żarówkę 40W, w consoli wpisuję PowerSet 40, następnie oczytuję z miernika napięcie i aktualizuje je w consoli komendą np. VoltageSet 232, później aktualizuje wartość przeliczoną ze wzoru P/V=I, komendą np CurrentSet 258,62068965. w ten sposób otrzymuję współczynnik Power Factory równy 1.00. Czyli jeśli dobrze rozumiem do tego momentu wszystko idzie książkowo.
Schody zaczynają się jak zmienię żarówkę na np 75W to gniazdko pokazuje ActivePower 50W, jak sprawdzam na żarówce 60W to pokazuje ActivePower 30W.
Próbowałem zmieniać PowerCal ale nic to nie daje. cały czas jest błędna wartość w ActivePower.
Jak kalibrujecie poprawnie swoje gniazdka?

Hej, nie wiem skąd wziąłeś wartość CurrentSet 258,62068965? Zgodnie z wzorem 40W/232V=0,172413793A czyli 172mA. Wpisz więc CurrentSet 172 dla żarówki 40W. Najlepiej jak byś zmierzył oprócz napięcia prąd multimetrem, wówczas moc wyliczy się sama zgodnie z wzorem. Prąd wpisuj bez przecinków, pełne wartości w mA.

Bład przy kopiowaniu z excela. 258 jest dla 60W. Podczas kalibracji wpisywalem poprawne dane

Nie podawaj mocy. Wposz na początek wartość dla napięcia i wyliczona z wzoru (jeśli nie mierzysz) warość natężenia prądu w mA, dla danej mocy żarówki. Następnie zmień podłączoną żarówkę i powtórz analogicznie dla niej.

ok, tak zrobiłem, dwie żarówki 40W i 100W. Podałem Czy to koniec? bo jak następnie podłączam żarówkę 60W to wyświetla mi 31W.
obraz

Czy prawidłowo skalibrowane gniazdko nie powinno w tym momencie pokazywać 60W ?

Powinno pokazywać 60W, nie wiem w czym jest problem, że błędnie mierzyy dla 60W po kalibracji.

A masz inne gniazdko żeby porównać? Bo może to ma coś walnięte?

Żarówki (przypominajmy, chodzi i takie klasyczne, z wolframowym włóknem, a nie żadne wynalazki z elektroniką w środku) mają rozrzut rezystancji nawet rzędu kilkunastu procent względem wartości znamionowej (więc pobierają też zwykle inną moc niż znamionowa, to wynika z niedokładności przy produkcji oraz czasem z dużego stopnia zużycia - parametry się zmieniają wskutek starzenia wynikającego z normalnej eksploatacji). Należy ich parametry mierzyć w stanie rozgrzanym (szczególnie halogeny). Żarówka 60W może mieć zarówno 50W jak i 70W w warunkach znamionowych.

Napięcie sieci podlega stałym wahaniom, szczególnie dużym, gdy okoliczna fotowoltaika ma duży wpływ na napięcie sieci - pomiar z sprzed paru minut może być nieaktualny, warto wyposażyć się w drugi multimetr np. pożyczony, moc zwykłej żarówki jest wykładniczo zależna od napięcia zasilania, zmienia się więc w zależności od napięcia, nie można zakładać że to moc stała, żarówka, która pobiera idealne (co się praktycznie nie zdarza w rzeczywistości) 60,0W przy 230V będzie pobierała jakieś 62,6W przy 240V albo 57,W przy 220V (w obliczeniach użyłem założenia idealnie niezmiennej rezystancji, bo w okolicach parametrów znamionowych jej zmiany są pomijalne małe).

Ja w ogóle polecam jako sztuczne obciążenie oprócz żarówki o mocy rzędu 60W-100W użyć np. czajnika, który pobiera stosunkowo dużą moc rzędu 2kW, Stosując 2-punktową kalibrację, gdy punkty pomiarów są mocno odległe uzyskamy rozsądne wyniki kalibracji w całym zakresie obciążalności smart-pluga.

Bo kalibracja na bazie 2 punktów na całej charakterystyce zaraz koło siebie da duże błędy zarówno dla małych mocy (gdy ustrój pomiarowy gniazdka i tak ma fatalnie niską dokładność) jak i dla dużych mocy, gdie wpływ bedą miały błędy pomiaru dla tych stosunkowo małych mocy

To jest pożądane kiedy nie znamy przeznaczenia gniazdka i zakresu mocy, który będzie mierzony. Ale kiedy znamy obciążenie obwodu, to możemy skalibrować gniazdko pod nie.

Ale to i tak nie wyjaśnia aż takich różnic pomiarowych po skalibrowaniu o jakich kolega pisze.

Podłączyłem drugie gniazdko, taka sama sytuacja.
Zastanawia mnie informacja zwrotna w consoli CurrentSetCal, czemu ona tak mocno odbiega od wpisywanej wartości CurrentSet?

Zrób zdjęcia tych żarówek, wrzuć do posta, też takie, na których widać parametry znamionowe.
Masz multimetr? to zmierz omomierzem ich rezystancję na zimno.

Możliwe, że kalibracja się nie powiodła.

Moim zdaniem nie ma tu błędu, mA są przeliczane na wartość CurrentCal

Cześć,
używam takich żarówek (100, 60W i 40W)


Wczoraj zmierzyłem miernikiem napięcie i natężenie prąd, dla każdej z żarówek.
Skalibrowałem żarówkę 40W, następnie 100W, wkręciłem żarówkę 60W (już bez kalibracji), active Power pokazało 55W - pomyślałem, że jest nieźle, ale gdy wkręciłem znowu 40W to pokazało ok 75W ?!
Taka sytuacja jest na kilku gniazdkach, które testowałem.

Jakiej wersji tasmota używasz ?
Może warto wgrać starsza wersję i zobaczyć. Ja mam wszystkie na 8.5.1 i działają bez zarzutu.

Wszystkie mają wgraną [Tasmota 13.3.0], sprawdzę na starszej wersji

NIestety zmiana wersji nie pomogła, jest tak samo.