Gniazdko GOSUND SP111

Problem rozwiązany.koszta przetrzymywane są w pamięci krótko terminowej i po zaniku prądu Zanikają

Gdzie szukać przyczyny utraty połączenia ?
Gniazdo GOSUND 112 flach na tasmota jako blitzwolf BW SHP5 skalibrowane , wszystko rano działało. Włączałem oba kanały encje poboru mocy itp. Wieczorem encje nieaktywne , urządzenia nieaktywne. Gniazdo w kontakcie podłączone pod siec wifi. Po nr IP z poziomu przeglądarki, działa ustawienia te same co wcześniej. Bramka z gniazdem się nie widzi ??
Obecnie bramka nie znajduje gniazda . Zaktualizowałem tasmota ( wersja beta ) nic nie widzi ???

Edit: Ustawiłem ponownie CONFIGUE MQTT te same dane które były ponowny save i teraz działa . Dlaczego stracił ustawienia ? sam z siebie ?

@scorpik77 Czy do flashowania używasz Tuya-Convert?
Jeśli tak, to wszystko jest w tym temacie.
Obecnie zrobiłem tak jak @Cino111 z reset2 i jest OK.

Na możliwe problemy wskazuje Tasmota na stronie swojej dokumentacji odnośnie Tuya Convert.


Zmieniliśmy jednak z @Cino111 zalecenie na reset2.

Nie flash robiłem tasmotizer-em najnowszy update za pomocą FTDI. Wszystko było . Wieczorem encje są widoczne , ale nieaktywne. Chciałem przeinstalować zigbee i nakombinowałem tak, że straciłem urządzania zigbee. Dziś od początku połączyłem urządzenia ( na szczęście to początek instalacji, gdzie dopiero uczę się tego systemu i mam podłączonych kilka sztuk. Reszta leży w pudełkach i czeka na swoją kolej) Zigbee już są i działają ( czujniki otwarcia sonoff SNZB-04 muszą być blisko bramki , aby dobrze się dodały ) . Tasmota znowu nie aktywna , wchodząc na urządzenie po IP ponawiam zapis danych MQTT i działa, zobaczy na jak długo i dlaczego się wywala ?

Z Twojego opisu wynika, że tracisz konfigurację MQTT. Czy aby na pewno znikają ustawienia w karcie konfiguracji MQTT? Czy raczej tylko nie masz włączonej mqtt discovery dla brokera i ustawionego tematu grupowego GroupTopic na dom dla wymogu AIS.
Obstawiam, że nie masz włączonych dwóch ważnych ustawień w Tasmota, jeśli nie są to pliki od AIS a oryginalne. W binarkach od AIS te dwa parametry dostajemy domyślnie włączone.
Proszę o zapamiętanie dwóch komend w tym przypadku:

SetOption19 1
GroupTopic dom

Obowiązkowa lektura:

Teraz zauważyłem, że straciłem też TV LG i amplituner onkyo . Masakra coś wczoraj musiałem namodzić. Zrobię dziś reset fabryczny i od nowa. Przynajmniej się utrwali w mojej głowie :slight_smile:
Racja nie dałem komendy

Już to poprawiłem co nie zmienia faktu, że będę dziś robił całość od nowa.

1 polubienie

Ponieważ pojawia się sporo pytań do mnie na prv. to uzupełnię informacje odnośnie kalibracji gniazdek w Tasmota i nie tylko, wyjaśniające dlaczego tak a nie inaczej należy to robić.
Trochę wiedzy z elektrotechniki dla prądu przemiennego:

Moc czynna zależy od wartości skutecznej napięcia i prądu oraz od cosinusa przesunięcia fazowego między nimi (współczynnika mocy cos fi ).

Wzór na moc czynną.
obraz

Dlaczego przy kalibracji mamy używać zwykłej żarówki, a nie LED czy wentylatora?

Ponieważ kalibrację wykonujemy prostym miernikiem podłączając odbiornik rezystancyjny w celu uproszczenia wzoru.
Przy żarówce czy grzałce możemy założyć, że mamy do czynienia z przesunięciem fazowym cos fi równym 1 i przyjąć wzór:

P=U*I

P - moc (W)
U - napięcie (V)
I - natężenie prądu, potocznie zwane w elektryce prąd w (A) _ 1A = 1000mA

Jeśli znamy dwie wartości z wzoru to trzecią można wyliczyć.
Aby kalibracja miała sens wypada znać moc odbiornika np. żarówki w Watach i zmierzyć pod obciążeniem takowej (rozgrzanej) napięcie (U) w Voltach. Zakładam, że prąd (A) zostanie wyliczony przez oprogramowanie w gniazdku I=P/U. To jest minimum.

Najdokładniej kalibrację wykonuje się mierząc napięcie U i prąd płynący w obwodzie z odbiornikiem rezystancyjnym. Ponieważ ciężko jest w praktyce zdobyć wzorcowane żarówki możemy jedynie domniemywać, że 60W z nadruku w rzeczywistości może mieć 57W czy 63W. Nie są to duże rozbieżności ale dające spore błędy pomiarów przy różnych wielkościach obciążenia. Osobiście wykonuję kalibrację przy żarówkach o oznaczeniach 20W i 60W dokonując pomiarów dwukrotnie i za każdym razem wpisując wynik w konsoli wg komend.
VoltageSet <voltage>
CurrentSet <current>

2 polubienia

Kolejne uzupełnienie informacji dla skutecznego uruchomienia skryptu Tuya-Convert.
Niektórzy mają problem ponieważ nie mogą uruchomić punktu dostępowego vtrust-flash co jest spowodowane przez dwa problemy.

  1. Musimy mieć pewność, że nasza karta wi-fi obsługuje tryb AP.
  2. Musimy prawidłowo ją zidentyfikować w systemie Linux i poprawnie zapisać jej nazwę systemową w pliku konfiguracji Tuya-Convert.

Odpalamy terminal i na początek listujemy zainstalowane karty WLAN komendą

iwconfig

Jak widać poniżej, moja karta ma identyfikator wlxe069950d5e4a

W katalogu głównym (Katalog Domowy) odnajdujemy katalog tuya-convert a w nim plik config.txt.
Edytujemy go i nadpisujemy identyfikator naszej karty odczytanym przed chwilą WLAN=wlxe069950d5e4a

Sprawdzamy również, czy aby na pewno nasza karta obsługuje tryb AP, służy do tego polecenie iw list
Interesuje nas zapis poniżej Supported interface modes: ponieważ to on zwraca obsługiwane tryby pracy karty.
obraz

Życzę skutecznych konwersji swych zabawek… :wink:

1 polubienie

@Cezary.K czytając to poczułem się jak na lekcji elektrotechniki w technikum elektrycznym :grinning:, nic dodać nic ująć.

1 polubienie

@CichY , @Cino111 - wczoraj elektrownia zafundowała mi dyskotekę ze stroboskopami i zadziało się z Tasmota. Musiałem przywracać konfigurację na gniazdku SP111 oraz flash-ować włącznik nożny (poSuplowy) PNW-01


I przeglądając stronę Tasmota odnośnie odzyskiwania urządzeń natrafiłem na SetOption65.


Polecam lekturę:
https://tasmota.github.io/docs/Device-Recovery/

4 polubienia

Niestety pomimo że karta obsługuje AP nie wykrywa tego trybu przy flashowaniu.
iwconfig

a przy uruchomieniu flashowania brak AP

Macie jakiś pomysłą gdzie tkwi problem ? Dodam że nazwe karty jaką mi wykrył kopiuje do pliku konfiguracyjnego.
Możę zależy to od tego jaką wersję linuxa wrzuci się do wirtualnej maszyny ??

Raczej nie, ale jeśli masz to na wirtualnej maszynie to bardziej chodzi o to, czy ta maszyna ma pod Linuxem w VM dostęp do wszystkich zasobów sprzętowych hosta.
Pewnie dlatego zaleca się uruchomienie skryptu na żywym sprzęcie lub Linux live, który działa tak samo tylko nie instaluje systemy na dysku lecz działa w pamięci RAM.
To, że Linux widzi zasoby sprzętowe dzięki sterownikom jądra nie znaczy, że host pozwoli ich używać.
Jakiego oprogramowania do wirtualizacji używasz?
Po zmianie wpisu w pliku konfiguracji Tuya-Convert przeinstaluj jeszcze raz skrypt.
$ ./install_prereq.sh

Edit:
Miałem wersję Tuya-Convert 2.4.4 więc spróbowałem odtworzyć instalację na nowo po usunięciu całego katalogu Tuya_Convert. Obecnie jestem w tym samym punkcie co Ty @Riczard.

Edit:
Przywróciłem katalog z wersją 2.4.4 Tuya-Convert - wszystko działa bez problemu…

Niestety po instalacji linuxa na kompie nadal nie mogę podłączyć karty sieciowej.

Zauważyłem że po wpisaniu komendy ./install_prereq.sh, pod koniec procesu instalacji pojawia się jakiś błąd. Może to on jest przyczyną ?

@Cezary.K masz może link to pliku umieszczonego na stronie do wersji 2.4.4. ? czy tylko pozostaje ściągnięcie na dysk i instalacja z dysku?

Pliki z poprzednimi wersjami są na stronie git z Tuya Convert.
Obawiam się, że po instalacji skrypty powstają jakieś zależności z innymi pakietami i nie mogę obecnie powrócić do wersji 2.4.4. Nie wiem jak to rozwiązać.

Coś poszło dalej. Już wiem gdzie mogłem popełnić prozaiczny błąd. Po wpisaniu komendy do startu flaszowania pojawia sie komunikat aby wpisać “yes” i kliknąć enter. Oczywiście wciskałem enter ale bez wpisania wyrazu “yes”
W każdym bądź razie poszło dalej ale teraz mam problem ze zlokalizowaniem portu 53 aby go odblokować bo jest zajęty przez inne urządzenie.

Nie za bardzo wiem jak sobie poradzić z tym na linuxie aby podmienić ten port na inny.

Być może to jest przyczyna że rozgłasza sieć vtrust-flash, ale po chwili znika i nie może się z nią żadne urządzenie mobilne połączyć. Pojawia się dosłownie na pół minuty i znika z zasięgu.

@Cezary.K ściągnąłem wersję 2.4.4. Zawartość poprzedniego katalogu convertera skasowałem a w jego miejsce wypakowałem pliki z wersją 2.4.4.następnie jeszcze raz w terminalu wpisałem komendę ./install_prereq.sh a następnie ./start_flash.sh

1 polubienie

Jeśli zainstalowałeś Ubuntu lub inną Debian-ową dystrybucję Linux`a, to na początek spróbuj komendą:

sudo ufw allow dns

Z GUI systemowego również masz konfigurację zapory sieciowej.

Nie ty jeden, W pośpiechu i z rutyny wpisałem “Y” dlatego również u mnie skrypt nie ruszył… :woozy_face:
Po wpisaniu ‘yes’ wersja 2.4.5 działa…

https://www.cyberciti.biz/faq/howto-open-dns-port-53-using-ufw-ubuntu-debian/

Niestety cały czas mam zablokowany port UDP 53. Sieć pojawia się na chwilę i znika. Zainstalowany mam Ubuntu 20.10

Moim zdanie wszystko przebiega OK.
Skrypt sprawdza potrzebne mu porty jaki są zajęte pyta czy wyłączyć działającą na nim usługę.
Klikasz y i jedziesz dalej dla wszystkich portów.
Postępuj z instrukcją, jak uruchomi AP łączysz się z powstałą siecią smartfonem…

Właśnie mam problem z połączeniem z powstałą siecią. Jest ona widoczna pół minuty i nie można się z nią połączyć. potem sieć znika i już się nie pojawia. Gniazdko przełączam na szybkie miganie ale nie łączy się.