Gosund SP111 z Tasmota

Witam wszystkich.
Jestem tu nowym i zupełnie zielony :smile:
Próbuje rozwiązać chociaż częściowo problem ze zbyt wysokim napięciem a fotowoltaniką.
Publikowane pomysły na obniżenie napięcia w sieci ,które mają zapobiegać wyłączaniem się falownika.
Kupiłem gniazdka GosundSP111 z softem Tasmota.
Na każdą fazę jedno gniazdko,które załącza grzałkę w zasobniku wody. Załączenie grzałki oczywiście ma spowodować obniżenie napięcia. Sukces jest tylko połowiczny! Nie mam żadnej kontroli do jakiej temperatury nagrzeje się woda w zasobniku. W słoneczny dzień jest ryzyko zagotowania wody w zasobniku. Próg załączenia gniazdek ustawiłem na 251 v ( próg wyłączenia falownika to 253v).
Czas załączenia gniazdka to 300 sek.
Co trzeba jeszcze podłączyć żeby bezpiecznie kontrolować grzałkę?
Z góry dziękuję za każdą poradę przedstawioną w zrozumiały dla mnie sposób.

Witamy na forum.
Domyślam się, że czytałeś (lub pisałeś :wink:) w tym wątku:

Chyba najbezpieczniej to niezależny termostat z kapilarą (w szeregu, na zasilaniu grzałki).
W SP111 jest mało miejsca, ale można spróbować dolutować (wyprowadzić 3 przewody) pod czujnik/czujniki DS18b20 i mierzyć temperaturę CWU na zbiorniku, co można wykorzystać do dodatkowej reguły zabezpieczającej w Tasmota.

BTW
Reguła działa (zakładając, że użyłeś)?

Rule1 
  ON ENERGY#Voltage>=253 DO RuleTimer1=599 ENDON
  ON Rules#Timer=1 DO Power1 1 ENDON
  ON ENERGY#Voltage<253 DO Power1 0 ENDON

Pisałem już,że jestem zielony. Nie mam pojęcia gdzie w gniazdku to wlutować. Dziękuję,za podpowiedź. Czy te reguły które podałeś wpisuje się po wlutowaniu tych kabli czujnika?


Nie próbowałem ale wybrał bym GPIO3 - czyli pole lutownicze RX. Lub GPIO2 oznaczone jako TX1 i zamiast funkcji w szablonie Led link_i zmienił na DS18x20.

Dla wybranego GPIO należy ustawić w konfiguracji szablonu nową rolę czyli odbiór odczytów z czujników D18x20. Dokładasz zasilanie z pinu 3,3V, masę GND. Pomiędzy V3V a linię DATA (GPIO3) dołożyć należy rezystor 4,7kOhm. Do tak stworzonej linii 1- Wire ® możesz podłączyć do ośmiu czujników.

Ja to zrobiłem tak na przykładzie gniazdka z Biedronki, ale tam miałem wolny pin/pole lutownicze GPIO2.

Reguła, którą przytoczyłem odpowiada za czasowe włączenie przekaźnika w gniazdku jeśli napięcie jest równe lub większe niż 253V. Po upływie czasu przekaźnik jest wyłączany. Dla kontroli temperatur należy napisać dodatkowe reguły.

Dziękuję .
Próbuję rożne możliwości ,które bez nakładów będą możliwie najlepsze w zabezpieczeniu przed wyłączaniem się falownika😄
Wiem,że wielu posiadaczy fotowoltaniki ma ten problem. Złe rozwiązania zamiast pomagać generują koszty i ryzyko.
Był bym wdzięczny za podpowiedź reguły do gniazdka gosund sp111 z Tasmota
Chodzi mi o taką sytuację: Gniazdko załącza grzałkę w zasobniku już przy 251V ,ale musi wyłączyć się gdy napięcie osiągnie wartość dokładnie 253V i po czasie np 300 sek
Pozdrawiam

Masz już wszystko co potrzeba. Teraz przeczytaj dział w dokumentacj i postaraj się zrozumieć jak działają te trzy wiersze w przytoczonej powyżej regule. Jak zrozumiesz, to szybko ją przerobisz pod siebie i bedziesz mógł sam nanosić swoje pomysły.

@Geminus59 - z ciekawości, włączenie np grzałki czy innego większego odbiornika obniża skutecznie napięcie w Twojej sieci?

U mnie grzałka 2kW obniża tyko o 2-3V
3 fazowy falownik, także obniża tylko jedną.

Pewnie masz na myśli 2-3 V, ale to i tak dużo… moim zdaniem. Przy takim spadku napięcia po obciążeniu 2kW już na wszelki wypadek zrobił bym pomiary swojej instalacji. Z moich doświadczeń nawet 6KW grzałka, przy sprawnej instalacji, nie powinna obniżyć napięcia nawet i 1-2V. Chyba, że do domu idą włosy (nie warkocze) linii napowietrznej NN (niskie napięcie 400V).

chciałem napisać wolt a wyszło samo W :slight_smile:

no są w trakcie zmiany, koło mnie już mam warkocz, ale dalej jeszcze osobne.
Nie wiedziałem że to może mieć znaczenie

Ciągle pokutuje przekonanie, że to falowniki zwiększą napięcie w sieci. Falownik jest źródłem prądowym w sieci, więc nie jest odpowiedzialny za napięcie w niej, on tylko się do niego dostosowuje. Obrazowo, aby przetłoczyć prąd przez cienkie linie sieci trzeba zwiększyć napięcie. Dlatego problemy są najczęściej w dni gdzie duzi odbiorcy, typu fabryczki, nie pracują np weekendy. Ale automatyka typu auto-odczepy na transformatorach kosztuje… Co zastanawiające były i są na to pieniądze z opłat OZE (ale to już polityka więc :speak_no_evil:).

1 polubienie