Hakowanie urządzeń IoT - czujnik stężenia cząstek stałych IKEA VINDRIKTNING

@Tomasz

Super :+1:

Dzięki też za opis jak dodać pomiar zużycia energii - fajny patent:

@Tomasz @Cezary.K @Cino111
W kolejnym haku możemy dodać do gniazdka moduł zigbee i zrobić z niego bramkę zigbee. To po to wyciągam na zewnątrz RX/TX. Mam już to wstępnie poskładane, opiszę jak tylko, znajdę czas, chyba że ktoś mi wyprzedzi to śmiało :slight_smile:

Chodzi o to, żeby wykorzystać funkcje przekierowania komunikacji po porcie szeregowym do sieci - Serial to TCP Bridge.

Podłączasz urządzenie (np. adapter zigbee, który komunikuje się tylko serialu) do gniazdka AIS S26 czy innego ESP8266 po RT/TX + zasilanie, a następnie programowo wykonujesz konwersje połączenia szeregowego z siecią za pomocą funkcji w Tastmota → Serial to TCP Bridge / Serial 2 Net

to zostało wstępnie opisane tu:

RX/TX na gniazdku + Serial to TCP Bridge może otworzyć wiele nowych możliwości - nie trzeba wkładać wszystkiego do USB bramki.

3 polubienia

Fajny pomysł, @araczkowski - jaki moduł zigbee byłby tu adekwatny? Chodzi o sprzętowe przejście z zigbee pod UART.

O elegancko. Czekamy na opis. Napewno sobie polutujemy.

Ja bym celował w moduły, co rozumieją tylko komunikację serial (bo te co rozumieją usb to można wkładać do usb).
Teraz wszyscy, żeby włożyć do USB, urządzenia komunikujące się tylko po serialu, potrzebują dodatkowych chipów, które tłumaczą komunikację serial na usb i kosztują kilka $ (np. pl2303, cp2102, ch340) + dodatkowe sterowniki w systemach.

Zamiast dodawać dodatkowe chipy, możemy urządzenia które rozumieją tylko komunikację szeregową, podłączyć do esp8266 i dodać programową konwersję seriala do tcp/ip.

CC2531 - ma wbudowaną komunikację USB (to nie ma sensu podłączać do esp i tcp/ip)
Conbee 2 - ma wbudowaną komunikajcę USB (to nie ma sensu podłączać do esp i tcp/ip)

Jak chcemy po taniości to można ten - Texas Instruments CC2530
np ten adapter rozumie tylko komunikację szeregową i ma dodatkową antenkę zewnętrzną do wzmocnienia radia. Kupisz za 5$, podłączysz do gniazdka i będziesz miał bramkę zigbee.

Jak chcesz mocniejszy adapter zigbee, taki za 10$, taki na 150 urządzeń, to można Texas Instruments CC2652, np od Ebyte, on też komunikuje sie tylkopo serialu. Zamiast podłączać seiala przez ch340 do USB, możesz podłączyć seriala do esp8266 i przekierować komunikację do tcp/ip

jak będziesz miał czas i chęci, to dodaj proszę opis :slight_smile:
na pewno się to przyda, bo temperatura + gniazdko (przełącznik) to jest gotowy termostat, dla grzejnika elektrycznego, czy głowicy do podłogówki, wędzarni…

To jest właśnie gniazdko s26 i AM2301:

image

image

image

2 polubienia

Coś takiego jak podlinkowałem wcześniej już opisywaliśmy…
obraz

BDW:
Sąsiad w kominku rozpalił:
obraz

2 polubienia

Jako że byłem niedaleko IKEA, to mam i ja :smiley:

Dodatkowo czujniki BME280 i HB1750 (Lux).
Całość ma iść jako stacja pogodowa na zewnątrz.

Pozostało zaprojektować i wydrukować nową obudowę dla całości.

BTW. może już ktoś projektował coś w 3D pod ten czujnik i chciał by się podzielić :wink:

5 polubień

Chętnie się przyłącze.
Może uda się znaleźć kogoś kto zaprojektuje taką obudowę. :grinning:

I przy zamówieniu kilku sztuk będzie taniej :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Jestem już w trakcie :wink:

Robię sobie obudowę dla stacji pogodowej, w której będzie właśnie czujnik stężenia cząstek i czujniki BME280 i HB1750.
Całość podpięta pod Wemos D1 mini PRO.

Co prawda nie jestem mistrzem w projektowaniu 3D i robię to w tinkercad :man_facepalming:t2: ale spełnia moje oczekiwania jak na razie :slight_smile:

Poniżej podstawa pod elektronikę :wink:



3 polubienia

Widzę że to będzie duża stacja. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Ja liczę że znajdę kogoś kto wydrukuje mi tą obudowę tylko w powiększeniu o 50% :slightly_smiling_face:

Tylko wpierw muszę sprawdzić czy napewno wejdzie w środek :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Tylko planuje dolutowac wtyk DC 5/2.5 na zasilanie :slightly_smiling_face:

wcale nie taka duża, ok 100x130x80cm więc zakładam że nie wiele większa od tego co Ty chcesz :wink:

co prawda pewnie można by było to bardziej skompresować wszystko, ale i tak jest dobrze :wink:

Kombinujecie z tymi wydrukami, kupuje się podstawki pod doniczki, wierci otwory. Do tego tulejki dystansowe gwintowane (jak do płytek PCB) i obudowa gotowa. Jeszcze kolor można wybierać :grin:

https://stacje-pogody.pl/artykul_jak_zrobic_oslone_radiacyjna_przeciwsloneczna_do_czujnika_temperatury_wilgotnosci,43.html

EDIT:
Wypadało by jeszcze psiknąć lakierem ochronnym od UV.

2 polubienia

Wczoraj byłem w casto i chyba właśnie tak zrobię. :smiley::smiley:
Muszę to przemyśleć :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Mój projekt też już działa…


image
Na wyświetlaczu obok pomiary z zewnętrznych czujników.

3 polubienia

@Maniek - opisz coś więcej o tym wyświetlaczu. Co to za projekt?

@Cezary.K To wyświetlacz TFT ILI9341 2,8" z Vemos i Tasmota. Obudowa wydrukowana pod ten wyświetlacz (dedykowana) z gotowego szablonu: 2.4" & 2.8" TFT Desktop stand by smily77 - Thingiverse. Całość polutowana i zaprogramowana według strony: ESP8266 Weather Widget V2.0 : 13 Steps (with Pictures) - Instructables
Jak potrzeba więcej szczegółów to zapraszam.
W moim projekcie zależało mi na tym aby wyświetlacz pokazywał aktualny stan moich zewnętrznych czujników i udało mi się to osiągnąć.

3 polubienia

@Maniek - Podoba mi się Twoje rozwiązanie, myślałem o czymś takim żeby wyświetlać właśnie pomiary z czujników z całego domu.
Podzielisz się jak rozwiązałeś to softowo?

1 polubienie

Szacunek,
świetna robota!
Jeżeli możesz podaj więcej szczegółów.

Tasmota musi mieć obsługę KNX i sensory. Binarkę Tasmota kompilowałem sam, ale gotowa binarka KNX powinna zadziałać. Trzeba wgrać na wszystkie moduły, które mają brać udział w wyświetlaniu stanu czujników łącznie z modułem TFT. Moja konfiguracja GPIO wygląda tak:


Następnie konfigurujemy KNX:
Na module wyświetlacza

Na module czujników

Skonfigurowane są 4 kanały dla 4 czujników (bez punktu rosy):

Na koniec trzeba jeszcze uruchomić zasady (Rule) w Tasmota.
Na module wyświetlacza mam tak:

Rule1 ON event#knxrx_val1 DO DisplayText [Ci18zs5x45y60t] [Ci3s4x5y10T] [Ci2s2x140y135] o [Ci2s3x180y140] C [Ci2s3x-15y140] %value% ENDON ON event#knxrx_val1 DO DisplayText [Ci7s2x-8y110] Wesolych Swiat!!! ENDON ON event#knxrx_val2 DO DisplayText [Ci4s3x150y180] % [Ci4s3x-15y180] %value% ENDON ON event#knxrx_val3 DO DisplayText [Ci4s3x150y220] hPa [Ci4s3x-15y220] %value% ENDON ON event#knxrx_val4 DO DisplayText [Ci4s3x150y260] lx [Ci4s3x-15y260] %value% ENDON

Na module czujników:
rule1 on tele-BME280#Temperature do knxtx_val1 %value% endon on tele-BME280#Humidity do knxtx_val2 %value% endon on tele-BME280#Pressure do knxtx_val3 %value% endon on tele-BH1750#Illuminance do knxtx_val4 %value% endon

I działa. Co 10s odświeża się wyświetlacz z aktualnymi odczytami. Potrafi czasem zgubić jeden z pomiarów, ale przy następnym odświeżeniu już pokazuje odczyt. Działa to całkiem dobrze.
Jak macie jakieś jeszcze pytania to zapraszam.

5 polubień

KNX po WiFi, świetnie pomyslowe. Jestem pod wrażeniem :clap:

P.S.

Gorąca prośba @Maniek jak wpisujesz kod na forum to wstaw nad i pod kodem trzykrotnie odwrócony znak apostrofa ```
Czyli ten znajdującym się pod klawiszem z tyldy.
Czyli ten pod klawiszem ESC.

Ok dzięki za info. Już poprawiłem.