Hakowanie urządzeń IoT - czujnik stężenia cząstek stałych IKEA VINDRIKTNING

@Maniek super projekt a jeszcze bardziej super, że się nim dzielisz :clap: :muscle:
Narobiłeś mi ochoty do zrobienia u siebie…

@Maniek dzieki za podzielenie sie projektem.
Na pewno wykorzystam projekt, jednak nie do tego co planowałem, 100% czujników w domu jest na zigbee wiec to bramka musiała by wysyłać info do wemosa z wyswietlaczem.

@Maniek, @Grubsztyk - znalazłem na szybko ciekawy projekt:

P.S.
Pierwszy wiersz trzy odwrócone apostrofy.

Rule1 ON event#knxrx_val1 DO DisplayText [Ci18zs5x45y60t] [Ci3s4x5y10T] [Ci2s2x140y135] o [Ci2s3x180y140] C [Ci2s3x-15y140] %value% ENDON
ON event#knxrx_val1 DO DisplayText [Ci7s2x-8y110] Wesolych Swiat!!! ENDON 
ON event#knxrx_val2 DO DisplayText [Ci4s3x150y180] % [Ci4s3x-15y180] %value% ENDON
ON event#knxrx_val3 DO DisplayText [Ci4s3x150y220] hPa [Ci4s3x-15y220] %value% ENDON
ON event#knxrx_val4 DO DisplayText [Ci4s3x150y260] lx [Ci4s3x-15y260] %value% ENDON

Ostatni wiersz trzy odwrócone apostrofy, a pomiędzy kod.

1 polubienie

Dziś nadejszła wiekopomna chwila i odpaliłem w końcu swoją stację pogodową.
Może d…y nie urywa, ale dla mnie ok, a może z czasem i jakiś upgrade się zrobi :wink:

W skrócie całość na Wemosie D1 mini PRO, do tego czujniki: BME280 + BH1750 + IKEA VINDRIKTNING, obudowa projekt własny.

image

5 polubień

Super :clap:
Fajna obudowa i pomysł na zabezpieczenie czujnika światła :+1:
Może zasilenie lepiej z tego PIR niż przewodem (w taśmie?) :face_with_monocle: - > :yum:

Może zasilenie lepiej z tego PIR niż przewodem (w taśmie?) :face_with_monocle: - > :yum:

Tak i nie, to nie jest finalne miejsce dla tej stacji, więc na razie musi zostać tak jak jest, po prostu szybciej jest to zdemontować.

Do całości czeka panel PV 6V 5W, docelowo całość będzie jakieś 10m od domu, zasilana z ogniw 18650 + PV.

Ooooo - to czekam na finał tego projektu. Ciekawe czy starczy mocy w zimie? Robiłeś pomiary ile jej potrzeba i jakieś obliczenia? Deep sleep raczej obowiązkowy. Osobiście miałem kiedyś plany zrobić podobną stację z ESP32 + parę szt MiFlora na zewnątrz. Głównie pod trawnik i pogodynkę. Jest nawet przewód z zasilaniem na ogrodzie. Ale finalnie ESP jest wewnątrz, a czujniki BLE za ścianami. Trawnik zaś podlewany ekologicznie (czytaj rzadko).

1 polubienie

Pomiarów nie robiłem jeszcze, na razie zbieram graty i rozpisuję co ma być tam jeszcze.
W warunkach domowych Wemos + BME280 + BH1750 na jednym ogniwie 18650 dawał radę ok 4 dni.
Zakładam że z czujnikiem VINDRIKTNING trzeba by dać 2 ogniwa i deep sleep raczej napewno, zobaczymy :wink:

Jak coś spłodzę na pewno się podzielę :wink:

1 polubienie

Dla natchnienia:

1 polubienie

Ten projekt mnie kusi:

1 polubienie

Na podstawie czujnika PM 2.5 stworzyłem template_sensor mówiący o jakości powietrza, nie jest to może zadanie najwyższych lotów (jakoś nie mam jeszcze doświadczenia w tego typu sensorach), ale nigdzie nic takiego nie znalazłem, a fajnie jak przy porannym powitaniu będzie Jolka mówiła co mamy za oknem :wink:

- platform: template
  sensors:
    stacja_pogodowa_aqi:
      value_template: >-
        {% if states.sensor.stacja_pogodowa_vindriktning_pm2_5.state | float <= 25 %}
          dobra
        {% elif states.sensor.stacja_pogodowa_vindriktning_pm2_5.state | float <= 120 %}
          średnia
        {% elif states.sensor.stacja_pogodowa_vindriktning_pm2_5.state | float > 120 %}
          zła
        {% endif %}

Oczywiście krytyka jak i poprawienie tego kodu mile widziane :wink:

1 polubienie

Jeśli chodzi o kolor to jedyny słuszny to biały (jeśli w planie jest pomiar temperatury).

Natomiast jeśli chodzi o obudowę, to do termohigrometru używam takiej
https://www.amazon.de/-/pl/gp/product/B017ILZF6C/
i mam sporo wolnego miejsca wewnątrz, a przy odrobinie kombinacji pewnie dałoby się upchnąć i cała stację pogodową wraz z czujnikiem pyłu zawieszonego (moja dotychczasowa konstrukcja na bazie PMS5003 zasadniczo samego czujnika PM zajmuje 2 prostokątne obudowy nieco większe niż paczka fajek połączone krótkim kablem - po prostu rzeźbiłem z tego co było pod ręką, a kombinowałem z w miarę sprytnym obiegiem powietrza wewnątrz i niestety początkowo to było do ogarnięcia tylko w metalowej obudowie, więc część WiFi mam w drugiej - plastikowej).

1 polubienie

A ja właśnie zakończyłem testy więc wrzucam efekt finalny :slightly_smiling_face:
Stacja pogodowa z czujnikiem Ikea + bme280.
Całość zasilana z zasilacza 5v z przejsciowki USB-c na dc :slightly_smiling_face:
Stacja raportuje co 30 minut.

Zastanawiam się nad czujnikiem wiatru. Widziałem taki projekt z wykorzystanie kontaktrona na zigbee. Ale nie mogę do znaleźć :slightly_smiling_face:

Projekt druki z internetu. :slightly_smiling_face:
Drukowanie i dostosowanie to już moje dzieło :slightly_smiling_face:




6 polubień

Jak odnajdziesz to podziel się, chętnie bym cos takiego widział u siebie :wink:

1 polubienie

Witam.
Z racji tego że wiatru za oknem stają się coraz bardziej intensywne wróciłem do tematu.
@Grubsztyk nadal zainteresowany?
Czujnik wiatru rozwiązany na czujniku halla.

Pytanie jak rozwiązać regułę w HA. :slightly_smiling_face:
Link do projektu.

Ten kto pomoże napisać działająca regułę dostanie odemnie wydruk całego projektu :slightly_smiling_face:
Oczywiście do samodzielnego montażu :slightly_smiling_face:

@Kraszewsky dzięki :beer:
Ciekawy projekt warty zrobienia :smiley:
Chwilowo nie mam na to czasu, ale jak ktoś by w tym pomógł to również służę drukiem tego projektu :wink:

1 polubienie

@Kraszewsky - Co masz na myśli, jaką regułę?

@Cezary.K - Ilość impulsów na prędkość wiatru.

Tak aby widać prędkość wiatru i aby rysowało wykres prędkości. :slightly_smiling_face:

Planuje poświęcić na to osobnego wemosa który będzie raportował co 30 sekund :slightly_smiling_face:

W linku do projektu nie widzę informacji, obliczeń dla zamiany prędkości obrotowej (impulsów z czujnika) na prędkość liniową. Bez przeliczenia geometrii tego projektu to tylko modele 3D. Bez danych ile impulsów przypada na np m/s to nie ma jak pisać reguły Tasmota czy szablonu sensora w HA.

Jesteś w stanie wykonać taką regułę w tasmota?
Posiadam ręczny anemometr którym jestem w stanie skalibrować to urządzenie :slightly_smiling_face:

A jak się bardzo upre to mogę dostać się do tunelu aerodynamicznego. Wtedy mogę podać ilość impulsów przy danej prędkości wiatru.

Pamiętajmy że jest to raczej gadget a nie urządzenie pomiarowe dla stacji pogodowej przy lotnisku :slightly_smiling_face: