Instalacja asystenta głosowego na Hassio

Witajcie. To jest mój pierwszy post. Przeszukałem trochę internet ale nie znalazłem żadnych informacji. Posiadam RPi 4 z zainstalowanym 64bitowym Hass.io. Czy jest możliwość instalacji na takim systemie asystenta głosowego od AiS? Czy jednak trzeba zakupić oddzielną bramkę AiS i zrobić bridge na mqtt?

Witaj!
Hm… da się zainstalować, ale nikt nie będzie Ci tego wspierać, wspierane są tylko konfiguracje dostarczone przez zespół AIS. Osobiście mimo jakiejś tam wiedzy na temat HA i AIS odradzam stawiania AIS na RPi jeśli nie chce Ci się bawić w “czemu nie działa”.

Rozumiem, że masz inne rzeczy typu HACS, NodeRed itp niewspierane na bramce AIS i dlatego chcesz mieć nadal RPi.
Wówczas most może być dobrym rozwiązaniem i dodatkowym zabezpieczeniem domowej instalacji. Lecz czy konfiguracja tego w jeden organizm będzie łatwa, to już nie jestem pewien.
@Cino111 może się w tej kwestii wypowiedzieć…

Most czy wydelegowanie usług do RPi to inna kwestia.
Sam mam na NUCu brokera MQTT, Zigbee2MQTT, NodeRed, MariaDB.
Można też oczywiście mieć drugą instancję HA podpiętą do tego samego brokera MQTT i wszystko będzie śmigać.
Odradzam tylko instalowania AIS na innych maszynach, bo support tego jednak wymaga nie tylko wiedzy, ale i czasu.

@Stravi a mi się nie udało podpiąć 2 instancji pod jednego brokera mqtt jak to opisałem w linku, który podał @Cezary.K
Możesz zerknąć co ja robię nie tak?

Dzięki za odpowiedź. Ja mam HA na RPi ze wszystkimi integracjami jakie potrzebuję i tego nie chciałbym ruszać. Ciekawy byłem tylko czy jest możliwość z jakiegoś repozytorium doinstalować samego asystenta głosowego Jolka. Chciałbym móc głosowo sterować w języku polskim z pominięciem internetu jak to ma miejsce przy asystancie google. Wiem, że można podłączyć bramkę AiS i zrobić most po mqtt z obecnym serwerem HA, ale jeżeli jest możliwość uniknięcia dodatkowego sprzętu to czemu nie skorzystać i tego co jest (oczywiście jeżeli jest to możliwe).

Na RPI to na pewno nie jest możliwe. Było kilka wpisów o tym, że dlatego Ais jest na tvBoxach a nie na RPI, bo do RPI nie podepniesz głośnika.

Po paru godzinach kopania, znalazłem też wpis, że niestety się nie da tak zrobić. Temat w takim razie do zamknięcia i dziękuję wszystkim za odpowiedzi.