Asystent głosowy jako Addon

Mam taką propozycję dla załogi AIS. @araczkowski zrobił już mały krok w tą stronę bo udostępnił swój szyfrowany tunnel do zdalnego dostępu jako dodatek do instalacji HA. Jako że jestem już po migracji z AIS do czystej instalacji HA korzystam z tego dodatku i jestem zadowolony (nie potrafię odciąć pępowiny z waszym forum :laughing:).
A co by tak jakby zrobić kolejny krok w tą stronę i dodać Jolke (asystenta głosowego) jako też dodatek do HA? Myślę że jedynie w was jest szansa na działającego polskiego asystenta. Addon jakim jest Pipper nie dorasta do pięt waszej Jolce więc praktycznie mało kto w Polsce chce z niego korzystać. Nie wiem jak jest zbudowana struktura Jolki ale wiem że jesteście w stanie to zrobić :wink:

A żeby to nie było takie bezinteresowne to proponuję zrobić to na zasadzie jakiejś miesięcznej subskrybcji. Tunnel + Asystent za jakąś tam symboliczną kwotę miesięczna. Aktualnie korzystam z subskrypcji Nabu Casy ale wolałbym wspierać polski projekt z którego Polacy mają swoją indywidualną korzyść.
Mam nadzieję że przemyślcie ta propozycję @araczkowski @Celina @jolka

1 polubienie

Hej, bardzo ciekawy pomysł - myślę, że coś takiego kiedyś zrobimy :slight_smile:

Oczywiście jedyna słuszna koncepcja asystenta w 2024 roku, to generatywna sztuczna inteligencja, czyli ChatGPT OpenAI albo Google Bard. To są rozwiązania które naprawdę rozumieją co się do nich mówi, pamiętają kontekst, potrafią rozwiązać proste zadania i wykonać złożone polecenie i sensownie odpowiedzieć.

Dodanie takiego asystenta na bazie ChatGPT do Home Assistanta jest możliwe, ale niestety nie będzie za darmo - trzeba płacić za tokeny (za wywołania API):

ChatGPT potrafi zamieniać tekst na mowe i mowe na tekst

To co potrafi ChatGPT można zobaczyć na tym filmie:

Możliwości ChatGPT i Barda są naprawdę ogromne, śledzimy temat i może za jakiś czas faktycznie wydamy dodatek do HA z asystentem opartym o prawdziwe AI :slight_smile:

4 polubienia

Czekam z niecierpliwością! Już nie mogę się doczekać jak ożenię Jolke ze swoim głośnikiem :grin:

Dodanie jako addon rozwiązło by też kwestie powiązania tego z tym projektem
A wtedy już jest super :grinning:
@araczkowski a może uda się bez addon :slightly_smiling_face:
Jeżeli jest możliwość to daj znać i odrazu zamawiam komponenty i drukuje obudowę :grinning:

tego typu urządzenie (mikrofon i głośnik) oczywiście też będzie potrzebne :slight_smile:

jest gotowiec już do tego → ESP32-S3-BOX:

to działa z HA przez ESPhome, i są plany na dalszy rozwój i wspieranie tego urządzenia:

1 polubienie

Nie chodzi tutaj o urządzenie do asystenta bo z tym nie ma problemu. Chodzi o silnik asystenta który ma być inteligentny a nie spełniać tylko zaprogramowane komendy tak jak dotychczas.

2 polubienia

Spoko, wiadomo o co chodzi :slight_smile:
Asystenci obecni są ogólnie słabi… ale naszczęście ChatGPT zmienił wszystko! Teraz nareszcie można swobodnie mówić do komputera a on rozumie o co nam chodzi. Do czegoś takiego będziemy dążyć (do integracji asystenta bazującego na GatGPT na bramce).

To złożony temat który ma wiele składowych (zamiana mowy na tekst, teksu na mowę, dopasowanie intencji do sentencji, aktywacja nasłuchiwania komendy).
Pozytywne jest to, że jeden kroczek już działa - własne wyrażenie aktywujące mikrofon/komendę:

Ale Cię zmotywowałem :smile:
Ja osobiście inteligencję asystenta wykorzystał bym do konwersacji, nie zależy mi zbytnio żeby sam rozpoznawał co mam na myśli mówiąc komendę, przypisywanie aliasów do switchow czy automatyzacji jest wg mnie bardzo fajnie przemyślane i raczej z tego nie zrezygnuje. Oczywiście jest też grono zwolenników co chcą żeby wszystko działo się w automacie (czyli inteligentnie) ale ciężko wszystkich zadowolić :grin:
Nieważne co Ci się uda stworzyć to i tak będę zadowolony że będę mógł przetestować “inteligentną” Jolke!