Integracja Sonoff WIFI w AIS

Witam jest Jakiś prosty sposób dla amatora aby dodać przełącznik sonoff na wifi do AIS.

Ja to zrobiłem przy pomocy node Red i Alexy. Czyli do Alexy dodałem sonofa a w mode Red zmieniam stan a w ha mam wyzwalacz połączony z node Red

Ładnie to wygląda tylko ja dopiero co kupiłem AIS i nie mam nawet Node Red chyba że gdzieś przeoczyłem.

Normalnie na bramce nie ma node red trzeba doinstalować albo na bramce albo na innym urządzeniu (jak w moim przypadku bo Ais nie wspiera nr)

kolejnym rozwiązaniem jest instalacja custom_component: sonoff LAN
https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN

custom_components instalujesz albo ręcznie albo z HACS które musisz doinstalować do bramki, tu masz wątek o instalacji HACS na bramce:
https://ai-speaker.discourse.group/t/instalacja-hacs-ai-speaker-home-assistant/247

ewentualnie wgranie tasmoty na sonoff-a i po problemie

1 polubienie

@Pyzu - zacznij od czegoś prostszego niż NR. Nie idź tą drogą co @Akszyn alias @Szamotuly2004 podpowiada.
Jeśli szukasz informacji o integracjach to zacznij od przeglądu listy wspieranych przez HA:

A wracając do Sonoff, generalnie nie ma oficjalnej integracji, jest dodatek z HACS, nie wspierany przez AIS. Trochę wyjaśnienia w przystępnej formie:

Dzieki za informacje

Ale ogólnie jest możliwość instalacji HACS na AIS czy nie da rady.

Jest, w poście wyżej podesłałem Ci link do wątku na forum gdzie jest to opisane :wink:

Nie trzeba mieć HACS aby dodać custom-components - można zrobić to ręcznie bez większej filozofii.

1 polubienie

Wygląda prosto ale ja dopiero startuję z AIS np skąd wziąć ten folder albo co to GUI

Prawie wszystkie dodatki publikowane sa na GitHub - wraz z opisami działania i instalacji.

Dzięki wielkie za wyrozumiałość i szybkie odpowiedzi.

A teraz szczerze… jeśli nie wiesz tego wszystkiego to zacznij od urządzeń, które łatwo można dodać do bramki. np Tasmota, Zigbee (po zakupie koordynatora). Sonoff jest niefortunny na początek i pewnie się zniechęcisz jeśli nie rozumiesz jak to wszystko działa. Moja rada, to na początek przeczytanie pełnej dokumentacji AIS i próba zrozumienia działania systemu. Pooglądaj filmy na YT, zapoznaj się ze skrótami i pojęciami. Maraton przed Tobą.

4 polubienia

Tak, @Cezary.K ma rację.

Ale miej też grubą skórę bo po drodze są też AIS’owe pułapki… :roll_eyes: Pytaj na forum, w razie czego :grinning_face_with_smiling_eyes:

Koordynator zeegbe kupiłem od razu. Żarówki na zeegbe działają elegancko. Teraz zostały mi dwa sonoffy którymi chcę sterować za pomocą taga nfc i tak powoli do tego dochodze

Jakie modele? Może łatwiej będzie z naszą pomocą zmienić im oprogramowanie na Tasmota.

jeden basic r3 ver 3.6 przerobiony na bezpotencjał do bramy a drugi
Mini ver 3.6

Więc pewnie da się po Wi-Fi… Nie zgłębiałem tematu ale są jakieś możliwości i wydaje się, że z wersją 3.6 łatwo można włączyć DEV i przejść na Sonoff-Tasmota, a ta już działa pod MQTT i “łatwo” zintegrujesz z AIS.

P.S.
Jak widać gdybyś podał modele swojego sprzętu w pierwszym wpisie miał byś odpowiedź od ręki. Aż jestem trochę zły na Ciebie :triumph: może chociaż czasem użyj wyszukiwarek?
Teraz liczę, że przedstawisz jak to zintegrowałeś Sonoff WiFi w AIS… :wink:

Dzięki spróbuję to przez weekend ogarnąć i dam znać jak poszło