Integracja z Satel (AI-Speaker - Home Assistant)

Tak dla potomnych - może to oczywiste, ale dla mnie takie nie było :slight_smile: Należy unikać takich samych nazw dla wejść, wyjść i sterowalnych wyjść.

Mam kontaktron założony na bramie garażowej, a więc pojawiło się kilka bardzo podobnych wpisów .brama_garazowa, które wprowadziły niezłe zamieszanie. W asystencie domowym niby wszystko jest OK, powtarzające nazwy binary_sensor.brama_garazowa miały dopisek _2 itp. Tylko najgorsze okazało się, że podczas restartu bramki nazwy te były przydzielane losowo, więc raz widziałem z bramki ikonę otwartej bramy, a kilka dni później już nie. Taką samą nazwę miał też switch.brama_garazowa przez co nie dało się nim sterować głosowo. Po zmianie wszystko wróciło do normy.

Kolejna sprawa to zmiana ikon. O ile brama garażowa po ustawieniu type: ‘garage_door’ wyświetlała się ładnie, to brama wjazdowa ustawiona na type: ‘gate’ już nie.

W pliku sensors.yaml należy dodać:

- platform: template
  sensors:
    brama_wjazd:
      value_template: >-
        {% if states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'off' %}
          Zamknięta
        {% elif states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'on' %}
          Otwarta
        {% else %}
          n/a
        {% endif %}
      icon_template: >
        {% if states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'off' %}
          mdi:gate
        {% elif states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'on' %}
          mdi:gate-arrow-right
        {% else %}
          mdi:help
        {% endif %}

Gdyby komuś tak jak mi przeszkadzała ikona błyskawicy na przycisku to w pliku covers.yaml dodajemy:

- platform: template
  covers:
    brama_door:
      friendly_name: "Brama"
      open_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.otwieranie_bramy
      close_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.otwieranie_bramy
      stop_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.otwieranie_bramy
      icon_template: >-
        {% if is_state('binary_sensor.brama_wjazdowa', 'on') %}
          mdi:gate-arrow-right
        {% else %}
          mdi:gate
        {% endif %}

Do sterowania bramą używamy cover.brama_door, stan otwarcia widoczny za pomocą ikony dla sensor.brama_wjazd (oczywiście tutaj również obowiązuje zasada nadawania nazw, o której pisałem na początku; najlepiej to rozdzielić). Wszystko pięknie działa :slight_smile: Dzięki takiemu nazewnictwu działają komendy głosowe: “włącz otwieranie bramy” oraz “otwórz brama”.

image

image

1 polubienie