Integracja z Satel (AI-Speaker - Home Assistant)

Dzięki! Jest ok.
W instrukcji na stronie https://www.home-assistant.io/integrations/satel_integra/
jest błąd, ponieważ jest tam podane, że należy w code podać numer INTEGRA ID i tutaj ta instrukcja wprowadza w błąd…

(Optional)

The INTEGRA ID (found in DLOADX under “Communication configuration” or in polish “Komunikacja Konfiguracji” section), it’s needed for making use of the switchable_outputs.

I dlatego to forum jest takie super :slight_smile:

1 polubienie

Mam płytę centrali Versa Plus.

" VERSA Plus to jedyne rozwiązanie łączące w sobie funkcjonalności, które do tej pory były dostępne wyłącznie poprzez zastosowanie kilku odrębnych urządzeń. Jej płyta główna integruje moduły: ETHM , GSM , INT-VG, INT-AV oraz dialer PSTN. Dzięki temu centrala VERSA Plus umożliwia komunikację aż trzema kanałami (Ethernet, PSTN, GSM/GPRS), zapewniając skuteczne przekazywanie informacji."

Ale nie testowałem jeszcze integracji. Z braku czasu temat nie zgłębiony. Wybrałem ją ze względu na ABAX 2 i Ethernet.

Czy ktoś próbował integracji dla płyty Versa Plus?

Jak napisałem wcześniej- tylko integra.

Tylko integra. Niestety :cold_face:

Jak na razie potwierdzam :wink:

Czy aplikacja do AIS umożliwia zrobienie jakiegoś widgetu/makra na ekranie androida/aplikacji w taki sposób żeby np. otworzyć bramę sterowaną Satelem, zapalić światło przez moduł podłączony do Google Home (AIS) itp? Mam do zrobienia wideodomofon, mógłbym go pewnie zrobić na tablecie w salonie, ale przydałoby się kilka wyciągniętych makr z SATELA, jakaś kamera IP, żeby nie trzeba było wchodzić do kilku różnych aplikacji.

Nie bardzo rozumiem w czym problem. jak zintegrujesz Integrę to masz normalne encje
image
Mam np. furtkę, bramę wjazdową, dzwonek i światła z integry i steruję nimi z aplikacji AIS, no i oczywiście ustawiona na nich automatyzacja

Dziękuję, o to chodziło - myślałem, że można wyświetlać tylko stany, ale w takim wypadku muszę tylko rozkminić wykonanie wideodomofonu i zapewne zakup AIS :wink:

Kupuj, kupuj naprawdę warto, a im nas więcej tym łatwiej :slight_smile:

czy sterowanie świateł masz podłączone do integry, ponieważ to było wcześniej od AIS? czy dlatego żeby można było dodatkowo sterować nimi centralą? Zastanawiam się czy mając ABAX2 warto kupować dopuszkowy moduł Satela (i mieć dodatkowo sterowanie z manipulatorów i centrali) czy jednak już tylko z AIS.

Jakie jest Twoje doświadczenie? Będę wdzięczny za opinię.

Mam część rzeczy pod Integrą, gdyż zanim poznałem Suplę, a potem AIS też chciałem zdalnie sterować bramą i uruchamiać oświetlenie przy zadanych parametrach. Teraz bym to zrobił na AIS. Mam też ABAXa, ale do niego mam wpięte czujki zalania (bardziej niezawodne niż WIFI, czy Zigbee) i czujki w garażu oddalonego od domu na kilkanaście metrów (nie było jak kabla dociągnąć).
Z doświadczenia to mogę powiedzieć, że nigdy z manipulatora nic nie uruchomiłem, ani bramy, ani oświetlenia, więc raczej odpuść. Do takich rzeczy idealnie nadają się przyciski na Zigbee. Są wręcz idealne - bateria 3v trzyma z rok i możesz mieć zawsze pod ręką. Takie przyciski mam na szafeczce przy łóżku do gaszenia i ściemniania światła, w salonie również do światła itd.
Co do dopuszkowych modułów Satela to moim zdaniem nie ma to sensu. Bulić kilka razy więcej niż np. sonoff mini, żeby włączyć swiatło?

1 polubienie

Zaintrygowałeś mnie, zaraz szukam i czytam :slight_smile:

Satel ASW-210 (133 PLN) obsługuje 2 kanały, w moim przypadku porównywałem cenę do Shelly 2.5 za 105 PLN, gdzie w przeciieństwie do Sonoff nie musiałbym niczego lutować itp. :wink:

W międzyczasie uświadomiłem sobie, że w razie potrzeby mogę przecież ustawić sterowanie witrualnymi wyjściami w Integrze i tylko zmianą stanu sterować urządzeniami podpiętymi tylko pod AIS :slight_smile:

Z 2 kanałami to może i racja, bo jest słaba konkurencja, a shelly faktycznie drogie. Nie wiedziałem, że są 2 kanałowe moduły z Satela. 1 kanałowe sonoff mini nawet po 25zł można wyrwać.

Integracja przebiegła pomyślnie, dziękuję :slight_smile:

Mam czujniki dymu, lecz nie wiedziałem jaki typ encji im przydzielić :frowning:
Czy istnieje jakaś lista typów encji obsługiwanych przez Home Assistant?

Wygląda na to, że działa, choć na razie miałem czas sprawdzić tylko czujki ruchu.
Znalazłem w logach coś takiego, ale obstawiam, że nie ma się czym przejmować?

tu możesz zmienić klasy urządzeń dla encji binary sensor

Tu masz rodzaje głównych encji:
binary_sensor
media_player
sensor
light
switch
cover
utility_meter
fan
lock
climate

a dla tych encji poniżej zmieniać klasę urządzenia, to znaczy czy np. encja cover ma być bramą garażową, roletą czy oknem itp:

1 polubienie

Tak dla potomnych - może to oczywiste, ale dla mnie takie nie było :slight_smile: Należy unikać takich samych nazw dla wejść, wyjść i sterowalnych wyjść.

Mam kontaktron założony na bramie garażowej, a więc pojawiło się kilka bardzo podobnych wpisów .brama_garazowa, które wprowadziły niezłe zamieszanie. W asystencie domowym niby wszystko jest OK, powtarzające nazwy binary_sensor.brama_garazowa miały dopisek _2 itp. Tylko najgorsze okazało się, że podczas restartu bramki nazwy te były przydzielane losowo, więc raz widziałem z bramki ikonę otwartej bramy, a kilka dni później już nie. Taką samą nazwę miał też switch.brama_garazowa przez co nie dało się nim sterować głosowo. Po zmianie wszystko wróciło do normy.

Kolejna sprawa to zmiana ikon. O ile brama garażowa po ustawieniu type: ‘garage_door’ wyświetlała się ładnie, to brama wjazdowa ustawiona na type: ‘gate’ już nie.

W pliku sensors.yaml należy dodać:

- platform: template
  sensors:
    brama_wjazd:
      value_template: >-
        {% if states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'off' %}
          Zamknięta
        {% elif states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'on' %}
          Otwarta
        {% else %}
          n/a
        {% endif %}
      icon_template: >
        {% if states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'off' %}
          mdi:gate
        {% elif states.binary_sensor.brama_wjazdowa.state == 'on' %}
          mdi:gate-arrow-right
        {% else %}
          mdi:help
        {% endif %}

Gdyby komuś tak jak mi przeszkadzała ikona błyskawicy na przycisku to w pliku covers.yaml dodajemy:

- platform: template
  covers:
    brama_door:
      friendly_name: "Brama"
      open_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.otwieranie_bramy
      close_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.otwieranie_bramy
      stop_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.otwieranie_bramy
      icon_template: >-
        {% if is_state('binary_sensor.brama_wjazdowa', 'on') %}
          mdi:gate-arrow-right
        {% else %}
          mdi:gate
        {% endif %}

Do sterowania bramą używamy cover.brama_door, stan otwarcia widoczny za pomocą ikony dla sensor.brama_wjazd (oczywiście tutaj również obowiązuje zasada nadawania nazw, o której pisałem na początku; najlepiej to rozdzielić). Wszystko pięknie działa :slight_smile: Dzięki takiemu nazewnictwu działają komendy głosowe: “włącz otwieranie bramy” oraz “otwórz brama”.

image

image

1 polubienie

Dzień dobry,
chciałbym zapytać w którym miejscu ma się znajdować kod, ponieważ nie potrafię znaleźć takiej informacji

W pliku configuration.yaml

1 polubienie

A gdzie można to znaleźć?