Liczniki wody, ekogroszku, gazu, energii -Licznik impulsów (AISpeaker - Home Assistant)

W konsoli wpisujesz Counter 65
Sprawdz czy Ci czyta wszystkie impulsy. Jak jest ok to robisz jak opisałem na początku

@Cino111
Dodałem do configuration.yaml to co podałeś z moimi ustawieniami:

utility_meter:
dzienny_licznik_energii:
source: sensor.licznik_pompy_ciepla_counter_c1
cykle: daily
tygodniowy_licznik_energii:
source: sensor.licznik_pompy_ciepla_counter_c1
cykle: wekly
miesieczny_licznik_energii:
source: sensor.licznik_pompy_ciepla_counter_c1
cykle: mothly
i niestety wywala mi taki błąd:

Invalid config for [utility_meter]: [cykle] is an invalid option for [utility_meter]. Check: utility_meter->utility_meter->dzienny_licznik_energii->cykle. (See /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/configuration.yaml, line 41).
Co jest nie tak.

cykle->cycle? :slight_smile:

@badzio
Dzięki teraz nie ma błędów.

Mam jednak problem z liczeniem energii. Mam licznik trójfazowy Orno OR-WE-520. Pisze na nim 800 impulsów to jeden kilowat. CounterType ustawiłem na 0, nie wiem jak mam ustawić CounterDebounce. I jak wyzerować dzienny, tygodniowy i miesięczny odczyt.

Pierwszy wpis Cino111 w tym temacie:

Najpierw zajmijmy się przerobieniem impulsów od podajnika ekogroszku na kg. W moim przypadku 4 podania to 1 kg ekogroszku. Licznik impulsy liczy 2 na jedno podanie, więc 1kg to 8 impulsów. Wchodzimy w plik sensor.yaml i dodajemy wpis:

  • platform: mqtt
    name: “Ekogroszek”
    state_topic: “Liczniki_DC0AF2/tele/SENSOR”
    value_template: “{{value_json[‘COUNTER’].C1 |float / 8 }}”
    unit_of_measurement: “kg”

state_topic bierzemy z konsoli

szukamy wiersza z topic/tele/SENSOR

Po ponownym uruchomieniu bramki mamy coś takiego image

Liczniki zerują się same w cyklach, które określiłeś.
Jeśli chcesz wymusić:

obraz

@Cezary.K
Nie wiem ale chyba się nie rozumiemy (albo ja nie kumam). Mnie nie chodzi o ilość groszku tylko o kilowaty które pobiera pompa ciepła. Mój licznik liczy 800 impulsów na jeden kilowat. Więc co mam policzyć lub wysłać do mojego esp żeby liczył dobrze.

Masz gotowy wzór, podmień tylko na swoje dane.

value_template: “{{value_json[‘COUNTER’].C1 |float / 8 }}

Cino111 miał 8 impulsów, Ty zamieniasz na 800

unit_of_measurement: “kg”

“kg” zamieniasz na “kWh”

ESP podaje jedynie liczbę impulsów w komunikacie MQTT. Ty w konfiguracji tego sensora w HA określasz na co ma te zliczone impulsy zamienić - przeliczyć dla danej jednostki.

@Cezary.K
Dziękuje Ci bardzo za podpowiedzi. Ale jednak mam problem z zerowaniem. Czy możesz mi to jaśniej wyjaśnić.

Co chcesz osiągnąć, bo nie bardzo wiem jaki masz problem? Dlaczego chcesz zerować licznik?

Jak robiłem próby to teraz mam duże wskazania dzienne, tygodniowe …

Wracając do sprawy impulsów, to wpisaniu moich danych i tak licznik nalicza za dużo. Jak to mogę sprawdzić żeby było dobrze.
Wygląda to u mnie tak jakby nie ładowało tego po dopisaniu moich ustawień:

platform: mqtt
name: “Pompa”
state_topic: “Liczniki_DC0AF2/tele/SENSOR”
value_template: “{{value_json[‘COUNTER’].C1 |float / 800 }}”
unit_of_measurement: “kWh”

Nie miałem pliku sensor.yaml więc go utworzyłem i tam dodałem to co wyżej. Teraz przy dodawaniu karty sensor nie mam sensor.pompa.

Przeczytaj temat:
“dla początkujących”

1 polubienie

Nie mogę sobie poradzić. Jak dopiszę to mam taki błąd:

Error loading /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/configuration.yaml: ‘utf-8’ codec can’t decode byte 0x93 in position 28: invalid start byte

wychodzi na problem z kodowaniem znakow, zazwyczaj pojawia sie podczas definiowania jednostki miary

@badzio
co proponujesz ?

Na poczatek usun atrybuty jednostek miary (unit_of_measurement) - jesli problem zniknie, tzn ze mialem racje. Co do rozwiazania… Ja bym zaczal od rezygnacji z niestandardowych znakow, tzn pozostanie tylko przy znakach alfanumerycznych. Nie wiem w jaki sposob edytujesz pliki yaml - ja uzywam visual studio ew loguje sie po ssh i korzystam z nano i nigdy nie mialem takich problemow.

@badzio
Usunąłem ten wpis i mam taki błąd:

                      Error loading /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/configuration.yaml: 'utf-8' codec can't decode byte 0x93 in position 28: invalid start byte

Prawdopodobnie polskie znaki w nazwie

Zatem nic sie nie zmienilo - to ciezko wrozyc. Mozesz sprobowac dolaczyc feralny fragment pliku yaml, to moze ktos zerknie. Ew sprobuj zmienic edytor plikow.