Najtańszy termometr zigbee - Xiaomi LCD Mijia Bluetooth

Kiedyś kupiłem za jakieś 15-20 zł taki czujnik:

Postanowiłem go dodać do HA i doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie, jak z mojej Ethernetowej bramki Zigbee zrobię bramkę Zigbee i BLE.
W tym celu zrobiłem projekt w ESPHome (o tym projekcie napisze osobny wpis):

i na końcu konfiguracji dodałem obsługę BLE:

sprawdziłem MAC adres, wyciągnołem bindkey, skompilowałem… wszystko zgodnie z instrukcją ze strony ESPHome: Xiaomi Mijia BLE Sensors — ESPHome

Urządzenie pojawiło się w ESPHome i w HA:

zacząłem testować (podgrzewać czujnik) i niestety temperatura się nie zmieniała w HA

poczytałem na forum, wypróbowałem niestandardowe oprogramowania, niestety bez sukcesu.

Jednak czytając o niestandardowym oprogramowaniu natknąłem się na informcje, że jest do tego czujnika oprogramowanie zigbee. Postanowiłem spróbować :slight_smile:

Procedura jest bardzo prosta:

  1. Wchodzi się na stronę przeglądarką Chrome
    Telink Flasher v7.4
  2. Naciska się “Connect”
  3. Naciska się “Do Activation”
  4. Wybiera się oprogramowanie i naciska “Flash”

Po tym zabiegu termometr został automatycznie rozpoznany w zigbee2mqtt:

i nareszcie zaczął raportować bieżące wartości:

Potestuje to jescze przez jakiś czas, ale na tą chwilę jest sukces :tada:

Polecam ten projekt i przejście na oprogramowanie zigbee - ma to sporo zalet vs BLE:

2 polubienia

To chyba coś robiłeś “nie tak” bo używam tych czujników z tym Custom Firmware z ustawionym Advertising type: BTHome v2 (wcześniej BTHome v1) od kilkunastu miesięcy i nie zauważyłem żadnych problemów - wszystko działa idealnie - automatycznie (bez żadnej konfiguracji) pojawia się w HA (zainstalowanym wcześniej na RPi3 a teraz na NUCu oczywiście z Bluetooth) a po pojawieniu się funkcjonalności bluetooth_proxy w ESPHome sky is the limit :slight_smile:.

Rozwiniesz swoje przemyślenia na ten temat?

3 polubienia

OFF TOPIC
Hehe no cóż są różne spojrzenia na ten sam temat, a każda pliszka swój ogonek chwali.

Zigbee ma i zalety i wady względem BLE, o zaletach możemy pogadać za 2 lata jeśli efektywność energetyczna softu ZigbeeTLc będzie istotnie sporo lepsza, bo np. dual-stack BZdevice raczej nie ma szans konkurować z BTHome v.2 pod tym względem.

To wszytko oczywiście od warunkiem, że użytkownik nie jest rusofobem, bo Wiktor pvvx to Rosjanin :upside_down_face:

W tym kontekście słabo wypada zapowiedź wycofania ze sklepu bramek Zigbee ukraińskiego projektu.
Motywacja jest moim zdaniem słaba - przykładowo iTead-Sonoff ma wylane na open-source od bardzo dawna a jednak ludzie jakoś używają ich sprzętu dzięki wsparciu niezależnych programistów.

Firmware części Zigbee bramek SMLight dla wypustów na bazie MCU Silicon Labs, jest to tak swoją drogą fork wypustu NabuCasa

dla Texas Instruments wydaje autor Z2M, więc też nie jesteśmy na lodzie

Świat pędzi do przodu i zaledwie miesiąc temu pytając o ofertę nie miałem świadomości istnienia tego forka dla SiLabs.

1 polubienie

Pewnie tak, może za szybko się poddałem / przeszedłem na Zigbee

To napisałem pod wpływem “Warnings” ze strony GitHub - pvvx/ATC_MiThermometer: Custom firmware for the Xiaomi Thermometers and Telink Flasher

Mogę skomentować te ostrzeżenia, bo temat nie jest mi obcy,
ale wydaje mi się że tu sprawa się rozbija raczej o problemy z bramkami AIS.

Ad. 1. Bzdura, tzn. kilka lat temu to była prawda - stąd słynne określenie HA jako zabójcy kart SD, ale sporo wody w Odrze upłynęło - obsługa standardowej bazy w HA została zoptymalizowana wręcz niesamowicie już ze 2 lata temu, a teraz to już wręcz pełny wypas

tu przykład instalacji gdzie używam namiętnie sensorów BLE i w ogóle nie filtruję zapisów do bazy - niestety i stety zapisuje się niemal cały śmietnik, ta instalacja była wielokrotnie zmieniana, więc dysk ma przepracowane tyko 2 lata wychodzi 1% wear-out rocznie
procent-rocznie-2024-01-03_22-44

a tu instalacja w której ssd pracował 4 lata, czyli połowę przeżył bez tych optymalizacji z ostatnich lat, warto zauważyć, że jest o połowę mniejszy więc identyczna ilość zapisów zużywa go 2x szybciej niż dysk dwukrotnie większy (aby dane były w pełni porównywalne oba by musiały być na takim samym kontrolerze a te akurat nie są, choć technologicznie są wystarczająco zbliżone) tu w ogóle tylko 2 sensory BLE, a instalacja głównie z-wave więc pozostałe czujniki raportują jeszcze rzadziej niż zigbee.


w 4 lata (z przerwą na remont, więc de facto nieco krócej) zeszło 12% wear-out, tu bym musiał przekopać starsze dane, to będę miał większą wiedzę jak się zużywał (niestety nie wpadłem na to by pisać te atrybuty do bazy…

Ad. 2. Zapewne w jakichś-tam (opisanych) warunkach prawda, z tym, że to też już są nieaktualne informacje

  • być może część pakietów jest tracona, nie wpływa to negatywnie na współpracę z HA
  • można nasłuchiwać BLE w trybie pasywnym używając ESP32 - sprzedawaliście kiedyś konstrukcje GLinet, to działa a już na 100% nie zżera baterii w moich urządzeniach BLE

prawdą jest brak wsparcia BLE5 LR, to niestety niedoróbka dotycząca linuxa w ogóle, można bez tego wyżyć, choć szkoda, że nie działa

z tego co wiem bramki AIS na Androidzie wcale nie wspierały BLE (wiem bo pomagałem użytkownikom waszego sprzętu w rozwiązaniach alternatywnych), choć problem jako taki nie istnieje w Androidzie

  1. Prawda - nie polecam próby flashowania z kiepskim stanem baterii, ale raz flashowałem nie mając świadomości stanu ogniwa i jego poziom spadł niemal do zera % - co przypomnę nie oznacza 0V tylko jakieś 2.2-2.4V flashowanie się udało ale trwało znacznie dłużej niż powinno, po wymianie ogniwa przeflaszowałem ponownie dla pewności, że nic nie uwaliłem.

Tu bardziej chodzi o to, że ktoś buduje soft bazując na Open Source a potem coś poprawia/dodaje i już nie udostępnia społeczności. Tak właśnie się stało w przypadku tego Ukraińskiego producenta… a to nie tak Open Source działa. Albo wg mnie nie tak powinno działać.

Ale oczywiście jestem za Ukrainą i ten sprzęt chcieliśmy sprzedawać po cenie producenta - tylko żeby im pomóc.
Z drugiej jednak strony lubimy mieć źródła żeby w razie czego(gdyby użytkownicy coś zgłosili) można było poprawić kod.
Generalnie temat jest jeszcze nie zamknięty, mieliśmy ustalone wszystko z producentem i przetestowane ale w międzyczasie on przestał publikować zmiany w oprogramowaniu na github (gdzie zaczeła się toczyć dyskusja dlaczego ten produkt przestaje być otwarty), a w konsekwencji producent usunął repozytoria i dyskusje z github.
Prawdę mówiąc nie bardzo wiem co z tym będzie dalej…


Resztę z podesłanych przez Ciebie info poczytam jutro :slight_smile:

2 polubienia