Zigbee rozlatująca się mapa urządzeń

Witam.
Od kilku dni próbuje sparować żarówkę zigbee: Xiaomi ZNLDP12LM. Chciałem przy okazji żarówki rozszerzyć sieć Zigbee by wzmocnić zasięg czujników w kuchni (0-5 lqi) Gdy wywołuje parowanie i żarówka mryga nie paruję się z AIS. Ponadto jak odświeżam to zmienia mi się mapka z połączonych nitką urządzeń na takie rozstrzelone. Zdjęcia.

Nawiasem mówiąc innych czujników też nie mogę sparować. Zarówno nowych (nigdy nie podłączanych) jak i innych (tymczasowo skasowanych z AIS).
Od czasu do czasu, raz na 10 -15 parowań pojawia się np żarówka, po odświeżeniu jest na roztrzepanej mapie. Mogę zmienić nazwę i usunąć starą encję. Żarówka nie pojawia się w dalszej części AIS (nie ma w sekcji wszystkie światła)

Przywracanie ustawień z backupu nie daje żadnej rady (mapa roztrzepana). Jedyny powrót do mapy z kreskami można przywrócić tylko wyłączając/włączając AIS z zasilania.

Czy da sie przeinstalować Zigbe od nowa? czy muszę Resetować cały AIS? Jakieś podpowiedzi?
Pozdrawiam Robert

U mnie to wygląda tak:
Jedno urządzenie wzmacnia drugie… takie repeatery… tak to powinno działać…

image

Ta mapka faktycznie się rozjeżdża, ale to raczej nie wina Jolki. Jeśli masz możliwość to polecam na innej maszynie postawić “Mqtt2zigbee assistant”.

miłej lektury na weekend :slight_smile:

Dodaliśmy opis jak działa mapa sieci zigbee, w jaki sposób jest generowana - może to pomoże w zdiagnozowaniu przyczyny. Powodzenia :wave:

Też bym chciał widzieć taka mapkę. Może jak dojdę i zainstaluje żarówkę (wzmacniacz) to się zmieni z gwiazdy na coś podobnego jak u Ciebie.
Pozdrawiam
Robert

Dodaliśmy opis jak działa mapa sieci zigbee, w jaki sposób jest generowana - może to pomoże w zdiagnozowaniu przyczyny. Powodzenia :wave:
[/quote]

No i cały dzień straciłem by dojść dlaczego tak sie dzieje:

  1. Zresetowałem od nowa Jolkę, uaktualniłem do najnowszej wersji.
  2. wczytałem backup zigbe (backup z 15 działającymi urządzeniami)
  3. po kliknięcie na odświeżenie zigbe mapka się nierozjeżadzała.
  4. próbowałem nieskutecznie dodać żarówkę - mapa zaczęła się rozjeżdżać
  5. ponownie 1-3
  6. próbowałem nieskutecznie dodać czujniki ruchu (2 typy)- mapa zaczęła się rozjeżdżać
  7. ponownie 1-3
  8. próbowałem nieskutecznie dodać czujniki temperatury- mapa zaczęła się rozjeżdżać
  9. Zresetowałem od nowa Jolkę (aktualizacja):
  10. zigbe nie może dodać żadnego urządzenia. Nowego (żarówka) jak i już działających wcześniej
  11. po kilku próbach - zmiana dongla Zigbee w kolejnych USB i ponowne próba dodania nic się niedzieje,
  12. mapa się nierozjeżdżała bo był jeden punkt bo niemożna było dodać urządzenia

Wnioski:
Uważam że mam uszkodzony albo dongel Zigbee albo Jolkę. jak można się upewnić co mam walnięte? Raczej obstawiałbym na donge Zigbee.
Jakieś propozycje?
Pozdrawiam
Robert

1 polubienie

Ja mam dwa SONOFF BASICZBR3 DIY Smart Switch
Inteligentne gniazdko ZigBee 3.0 16A + 2xUSB TUYA
Żarówkę Ikea + Pilot i czujnik światła Xiaomi
Urządzenia są w różnych miejscach w salonie i dlatego pewnie taka mapka…
Dodatkowo mam czujnik ruchu przy wejściu i żarówkę na korytarzu ale podpięte pod bramkę Ikea.

Wybacz, że odkopuje, ale mam chyba podobny problem. Rozwiązałeś ten problem?

Zainstalujcie sobie gdzieś obok Jolki Zigbee2MqttAssistant wiele problemów się rozwiąże. Jolka ma w planach przejść na inny system map Zigbee, ale nie wiadomo kiedy to wejdzie w życie.

Małe podsumowanie…
Po zgłoszeniu tego problemu Jolce, otrzymałem kilka wskazówek, linków do rozwiązania problemu. Po analizie kilku linków (opisów działania, błędów u innych użytkowników, fora itp) doszedłem do wniosku że jest to wina dongla USB. Nasz dongel AIS USB ma ograniczenie do podłączenia około 30/40 urządzeń. Ja zbliżałem się do 23, dołączając topografie pomieszczeń i mocy nadajnika wydaje mi się że osiągnąłem kres wydajności. Wiem że u niektórych sieć zigbee działa i na 50+ urządzeniach ale u mnie za cholery nie chce. Próbowałem dołączyć wzmacniacze ale nic to nie dało. Nie mogłem nic więcej sparować. Postawiłem wiec Jolkę od zera, zaktualizowałem wszystko co sie da do najnowszego softu i powiedziałem sobie że zrobię sieć na 5 urządzeniach. Dongel, wzmacniacz, i 2-3 urządzenia. Nie dało rady. Przy pomocy dongla nie mogę nic sparować, Zamiana gniazd USB też nie pomaga. Teraz zostaje mi chyba tylko reklamacja dongla. Zaznaczam że wcześniej 20 urządzeń działało bez zarzutu. Poczekam dzień , dwa może ktoś coś podpowie?

ps. W między czasie kupiłem identyczny dongel USB w chinach na aliexpress. Oba dongle różnią sie oprogramowaniem. Ale o tym dowiedziałem się jak już go miałem w rękach. Myślałem że są identyczne i chciałem w ten sposób porównać pracę “nowego” i “starego”

Pozdrawiam
Robert

Mozesz przefleszowac chinskiego dongla. Aczkolwiek ja probowalem i albo mam zbyt duze paluchy albo jestem zbyt niezdarny, nie udalo mi sie podpiac poprawnie kabelkow zeby to zrobic.

Mi się udało spod Linuxa. Kolegom g3n3zyp, Cino111 również --> tu

1 polubienie

w temacie ograniczeń zigbee2mqtt polecam lekturę odnośnie oprogramowania Z-Stack - oprogramowanie Zigbee dla urządzeń Texas Instruments

Każde urządzenie ma swoje limity, wg mnie możliwość podłączenia tylu urządzeń za ceną dongla jest naprawdę dobra.

Na rynku są też inne adaptery do których można podłączyć nawet 100 urządzeń:

ich cena też jest oczywiście adekwatna do możliwości

1 polubienie

Problem z mapą i ze stanem jednego czujnika pir , jednoczesnym odłączeniem trzech urządzeń pojawił się miesiąc temu . Po ponownym parowaniu tydzień było ok. Obecnie
mapa pokazuje dwa odłączone urządzenia które nadal działają.

Mam obecnie Z2M w wersji 1.27.0 na DEV3. Czy to normalne, że przy braku choćby jednego ze sparowanych wcześniej urządzeń (np wyłączone z zasilania), mapa sieci nie wyświetla się? Ładowanie mapy trwa w nieskończoność.

1 polubienie