Ogólne: Wgrywanie oprogramowania do urządzeń IoT (AI-Speaker - Home Assistant)

@Tomasz

Tak, zwarcie do masy . Wszystko tak jak opisane. Zrobiłem próbę z innym sterownikiem i się programuję, więc wykluczam winę programatora. Kurcze robię to już kolejny raz, programuję inne sterowniki. A teraz znowu problem, już nie wiem co mam robić.

A spróbuj puścić GPIO0+masa dopiero po wciśnięciu START
jak nie pomoże spróbuj zmienić SPI MODE na DOUT

A nie wgrywasz przypadkiem softu skompilowanego na pamięć 4MB do pamięci 2MB?

Wydaje mi się, że moduł masz o pamięci 2MB a czyścisz plikiem blank 1MB.

Witam
Czy można wgrać wasze oprogramowanie tą metodą
http://www.bernaerts-nicolas.fr/iot/363-tasmota-firmware-ota-tuya-switch.

tu masz opis jak wgrać soft AIS do Tuya

@Tomasz

Jak robię według Twojej rady jest tak samo.

@Cino111
Masz chyba rację bo pokazuje, że jest to pamięć 2MB. Ale już programowałem tym softem Shutter_firmware tylko w w wersji niższej, Programuję różnymi wersjami i nici.

@Cezary.K
Ale nie mam pliku blank 2MB.

@janpas tak można, 2 dni temu w ten sposób wgrywałem AIS bez lutowania do gniazdka NEO. Pamiętaj żeby najpierw wgrać soft minimal, dopiero potem za pomocą upgrade wgrać full AIS tasmota.

Dzięki Stravi
Sprawdzone i wgrane.

Cześć, kupiłem shelly 2.5, sprzedawca od razu wgrał ais-gniazdo. Niestety nie mogę dodać urządzenia do AIS. Podłączyłem na krótko wg schematu producenta, jestem w zasięgu centralki jak i wifi. Próbowałem włączyć tryb parowania przyciskiem z tyłu oraz klawiszem przycisku ściennego - nic. Co robię źle?

To nie oznacza, że sprzedawca skonfigurował urządzenie do końca, jako moduł Shelly. Przyciski, które naciskasz wcale nie muszą wówczas działać. Przypomnę, ważna jest “pinologia” moduły ESP8266 do którego wgrywamy nowe oprogramowanie (ustawiony szablon Tasmota). Różni producenci wykorzystują różnie (w swych urządzeniach) wyjścia/wejścia (GPIO) modułu ESP8266.

Dostań się na stronę urządzenia w przeglądarce i sprawdź ustawienia modułu. Z listy wybierz odpowiednie ustawienie pinologiki czyli szablon dla Shelly. Ustaw klienta MQTT lub sparuj w/g instrukcji.
Poszukaj, poczytaj informacje na forum…
np:
https://ai-speaker.discourse.group/t/urzadzenia-kompatybilnosc-z-tasmota

Przyznam, że wpadł mi do głowy taki pomysł, ale nie widzę adresu urządzenia. Jak go znaleźć?

Czytaj forum…

np:

i kolejny:

To są cytaty wyrwane z kontekstu, więc przeczytaj całość. Twój przypadek jest nieco inny. Lecz meritum tożsame.
Moduł po podłączeniu do zasilania przez pewien czas rozgłasza otwartą sieć WiFi o nazwie dom z adresem 192.168.4.1 Tak na początku, możesz się z nim połączyć. Ustawić nazwę i hasła do Twojej sieci oraz szablon GPIO. Zakładam, że masz na routerze włączony serwer DHCP. Modułowi po restarcie zostanie przypisany jakiś adres z puli tego serwera DHCP dla Twojej sieci LAN i moduł połączy się z nią. Gdy odnajdziesz ten adres IP możesz go użyć bezpośrednio w przeglądarce i konfigurować dowolnie moduł. Konfiguracja parametrów zakładki MQTT pozwoli na komunikację z bramką.
Aby moduł z oprogramowaniem AIS Tasmota podatny był na procedurę parowania, z instrukcji podstawowej, muszą być spełnione warunki:

• moduł ma ustawiony prawidłowy szablon dla urządzenia w którym jest zaimplementowany
    (właściwe GPIO pod przyciskiem parowania)
  • moduł jest w funkcji AP i rozgłasza sieć “dom”

Pozostałą część konfiguracji modułu w procedurze robi za nas oprogramowanie bramki.
Co nie oznacza, że nie możesz jej wyręczyć.

@Cezary.K, dzięki za linki - jedyne co z nich wynika to:

Jeszcze wczoraj próbowałem znaleźć urządzenie skanując sieci wifi i żadnej takiej sieci nie widzę. Urządzenie nie reaguje na zmiany przycisku bo tak jak piszesz nie jest to ustawione, a żeby poprawić koło się zamyka.

Podsumowując wszystko jest jak powinno być, tylko wgrywanie softu ais było porażką, bo trzeba było sprzedawcę poprosić o tasmotę i potem zrobić aktualizację. W zasadzie teraz będę musiał tak zrobić, nie ma wyjścia (ewentualnie dokupić co potrzeba i samemu zmienić soft, czego nie chciałem robić).

Tak patrzę jeszcze na ten tutorial i nasuwa się pytanie - czy tego sonoff paruje się przy wykorzystaniu fizycznego GPIO0? Pewnie po wrzuceniu softu ais domyślnie jest to dobrze ustawione bo gdzieś pomiędzy tymi punktami by to wyszło, albo nie jest opisane, albo najwyraźniej dla shelly 2.5 jest inaczej.

traviz nie zniechęcaj się tylko spróbuj zrozumieć jak to działa. Problemem nie jest oprogramowanie ale nieporozumienie. Styki dla przełączników w obudowie Shelly nie mają nic wspólnego z GPIO0.

Fizyczne zwarcie GPI0 do masy jest warunkiem koniecznym do sparowania przejścia w tryb parowania. Masz łatwiej w przypadku Shelly, bo dostęp do GPIO0 i masy GND masz na obudowie. Nie wiem z czym masz problem? Wszystko jest do wyszukania. Aby Tobie podpowiedzieć wykonałem proste wyszukiwania. W necie jest informacji mnóstwo. Poznaj jak to działa, polecam informacje o module ESP8266 jest on podstawowym elementem wspólnym dla mnóstwo produktów działających po WiFi.

obraz

Pewnie byłoby prościej, gdybym znalazł kompletny opis od A do Z, napisany bez niedopowiedzeń. Większość opisów jakie znalazłem posiada skróty myślowe, które są oczywiste dla kogoś kto siedzi w tym trochę dłużej niż ja :wink: dopiero gdy znajdzie się kilka z różnych źródeł można wysnuć wnioski.

Znalazłem to tylko byłem przekonany, że zwarcie wykonuje się tylko w przypadku zmiany softu, a nie do sparowania z bramką.

Oczywiście spróbuję.

Nie ma problemu, pytaj chętnie wyjaśnię skróty myślowe. Dla mnie liczy się , że ktoś ma chęci poznawcze. Nie liczył bym na gotowce od A do Z. Na Twoim miejscu zakupił bym sobie płytkę np NodeMCU (można bezpośrednio podłączyć do USB) lub konwerter USB/UART. Pobaw się wgrywając oprogramowanie AIS Tasmota lub inne. Dla własnej edukacji. W monitorze portu szeregowego będziesz widział jak przebiega komunikacja. Jak uruchamia się moduł i w jakim jest stanie (coś jak konsola na bramce…).

Uwierz, że spędziłem wczoraj mnóstwo czasu żeby znaleźć przyczynę zanim zadałem tu pytanie :wink: niestety na zagranicznych stronach nikt nie używał softu ais tylko tasmota, a jak się okazuje to zasadnicza różnica (brak funkcji automatycznego AP po uruchomieniu). Informację o tym można było znaleźć niestety w wątku dot. sterowania RGB albo bramki rf, więc przyznasz, że nie były to tematy, do których w pierwszej kolejności warto było zajrzeć w poszukiwaniu rozwiązania :wink:

Proszę o zrozumienie dla początkującego :wink: Kto wie, może jak uporam się z tym wszystkim zrobię manual od A do Z dla takich noob’ów jak ja.

1 polubienie

@traviz ogarnąłeś to w końcu czy nie? Podłącz shelly do zasilania i takim kablekiem jak na zdjęciu lub każdym innym kabelkiem połącz GPIO0 z GND na jakies 10s, aż moduł zacznie nadawać wifi. Możesz też szybko zewrzeć 4 razy i też powinien zacząć nadawać.