Początek z IoT, wybór sprzętu Wifi, konfiguracja sieci

Witam wszystkich serdecznie.

Ponieważ jestem laikiemw tych sprawach chciałbym stworzyć ID z AIS Dev3, ale zupełnie nie wiem od czego mam zacząć, z czym to ugryźć. Chce na początku zbudować odpowiednią sieć domową - jak większość, 1 odizolowana dla gości, 2 do urządzeń IoT, 3 telewizory telefony pcty.

Trochę poszukalem i widze, że większość z Was buduje system internetu z UniFi(?), która zresztą wielkość poleca, więc zacznę kompletować sprzęt. Tylko u mnie instalacja wygląda tak:

Na piętrze mam modem światłowodu + iptv, z którego wychodzą RJ45 na tv, dekoder, konsole + leci jeden na poddasze, do kolejnego routera, do którego są podpięte 2PC+ wychodzi jeden RJ45 na parter, gdzie znów są podłączony TV, Dekoder.

Idąc takiem tokiem rozumowania bym potrzebował router:

  1. piętro = Router UniFi - DSG? - Switch Flex mini lub więcej, bo aktualnie i tak brakuje mi portów, a dojdzie AIS
  2. poddasze = Switch Flex mini - jakiś AP?
  3. parter Switch Flex - AP?

Dodatkowo gdybym chciał pozbyć się modemu operatora, dochodzi kolejny AP na piętro?

Łącznie:
1x router
3x Switch
3x AP?

Czy coś potrzebuje jeszcze żeby mi to działało jak należy? Na jakie sprzęty szczególnie polecicie? Ewentualnie czy mogę wykorzystać 3routery, np archery i ogarnę to?

Oraz będę potrzebował pomocy z konfiguracją tego wszystkiego, bo nie rozumiem tych VLANow TAGow, może mi się uda jak wejdę w ustawienia, ale chcę to zrobić porządnie, a sam pewnie spapram :slight_smile:

Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam!

1 polubienie

Jeśli to jakiś model, na którym lata openwrt (i w ogóle masz na myśli linię tplink archer?, bo modeli nie podałeś, a to jest akurat bardzo istotne), to prawdopodobnie się da dużo więcej niż przypuszczasz (fabryczny soft tplinka ma ograniczenia typowe dla klasy soho/low-end).

O ile sieć dla gości powinna być izolowana, to absolutnie nie widzą sensu oddzielania sieci IoT od sieci mutimedia/komputery itd., (HA świetnie się integruje nie tylko z czymś co ludzie sobie wyobrażają jako automatyka domowa, ale też doskonale integruje się ze sprzętem RTV i AGD oraz co chyba oczywiste ze smartfonami czy komputerami) w zupełności wystarczy przydział adresów na bazie DHCP+ARP (aby były niezmienne choć równocześnie dynamiczne = nie ustawione jako statyczne, na poziomie konfiguracji poszczególnych urządzeń, bo to po prostu niewygodne).

PS Nie musisz mieć jednorodnego sprzętu od jednego producenta (choć bywa wygodniej).
AP unifi (których producentem jest Ubiquiti) są faktycznie sensownym posunięciem, choć moim zdaniem stosowanie sprzętu o zastosowaniach przemysłowych/korporacyjnych w domu to takie trochę strzelanie z armaty do muchy, ale z drugiej strony kto bogatemu zabroni?

1 polubienie

Bardziej chodzi o różne wifi dla IOT i multimedia/komputery/telefony, ale nie odizolowane. Przy IOT 99% to 2,4, a dla multimediów 2,4 / 5 z ustawieniami routingu między AP. Kolega raczej o tym pisał i jak najbardziej to jest dobre.

Switche potrzebujesz, ale nie koniecznie zarządzalne, skoro masz podłączone PC/TV. Np. switche 5 portowe gigowe TP-Linka kosztują około 50zł i dzialają niezawodnie.
Do tego AP od unifi - model pro lub LR, najlepiej potestować
A router… wydaje mi się że unifi jest trochę za drogi i ubogi, w porównaniu z mikrotikiem, który kosztuje około 240zł a ma większe możliwości, jeśli wsiąkniesz w manie konfiguracji.

1 polubienie

Mam AP od Ubiquity, używam, do bogatych nie należę ale warto wydać trochę więcej i zapomnieć, że korzysta się z Wi-Fi. Od kilku lat pracuje 100% zdalnie i nie pamiętam, żebym musiał restartować AP bo coś nie działa.

1 polubienie

Niby masz rację ale Mikrotika też się nie restartuje a kosztuje znacznie mniej. Konfiguracja tylko bardzie skomplikowana. Jednak zakładam że jak ktoś idzie w HA to jednaj jakąś wiedzę informatyczną musi posiąść.

1 polubienie

Aktualnie nie mam nic poza jakimiś TP linkami, więc mam dowolność zakupu. Czytam co ludzie kupują i polecają, szukam najlepszej opcji. Jak ktoś wspomniał, kupić raz i zapomnieć.

Nigdzie nie zaznaczyłem, że będę brał wszystko nowe - doczytałem, że mają intuicyjne menu konfiguracji, dlatego biorę sprzęt tego produceypod uwagę. W moim przypadku ułatwiłoby mi to bardzo. Czasem lepiej trochę więcej wydać i nie dopłacać po chwili bo coś się popsuło.

Dziękuję za uwagę, poczytam trochę też o tym sprzęcie.

Kiedyś trochę się bawiłem hobbystycznie, jakiś czas temu liznąłem trochę c++, nie siedzę w tym, ale teraz też tyle tego jest w internecie… Wystarczy trochę chęci, czasu i sie uda :slight_smile:

Dokładnie tak jak mówisz.

A propos tych mikrotik - skupiać się typowo na tym 240 czy na ogóle?

No ja mam dokładnie Router Mikrotik Routerboard Hex Rb750Gr3
i nie mam pomysłu co mógłby mieć więcej, a niżeli można z nim zrobić.
Mam do tego dwa AP unifi, LR 6 i PRO 5, pokrywają dom 180m jednego poziomu w pełni + podwórko,
przy 3 kondygnacjach może dwa też starczą, będziesz musiał potestować.

edit
Jeszcze kwestia AP, są zasilane POE, więc zastanów się w którym miejscu wejdzie zasilanie

  1. zaraz za routerem dajesz injectory albo switcha z POE np. TL-SG1008P i prowadzisz przewody bezpośrednio do AP’eków
  2. idziesz od routera na drugą kondygnacje do switcha z POE, albo zwykłego switcha i dajesz injector do przewodu od AP’eka
1 polubienie

Nie wiadomo co masz (konkretne modele są ważne łącznie z podwersjami), być może da się na ich bazie uzyskać sensowną konfigurację jedynie zmieniając oprogramowanie, a może nie ma sensu ich trzymać, bo są starymi truchłami.

Mam Forda, powinienem go zezłomować, czy jeździć dalej po lekkim tuningu?

Toć to Kryminał wg TVN

Wcześniej tego nie brałem pod uwagę z racji, iż dość długo je użytkuje.

Aktualnie na stanie:

  1. tp-link tl-wr1043ND
  2. tp-link tl-wdr4300

Szczegóły podam jak wrócę do domu.

Raczej druga wersja, wrócę będę czytał, dziękuję za konkretne informacje.

Jeżeli wybierzesz Mikrotika to spokojnie sobie poradzisz. Dużo wiedzy w internecie a jak kupisz u jakiegoś rozsądnego dystrybutora to też ci pomoże w razie problemów. Mam Hap ac2 + 4x Cap ac i wszystko hula aż miło a w sieci kilkadziesiąt urządzeń. Przez Capsmana fajnie się zarządza tymi Cap-ami. Świetnie działa Wireguard.

1 polubienie

Nie wiem do czego pijesz, ale pachnie równie kiepsko jak polityka…

PS To był przykład kiepsko zadanego pytania, z którego nie wynika jakiego konkretnie przedmiotu dotyczy takie pytanie.

Oba prawdopodobnie (no jakieś 99%) można przeflaszować na openwrt (lub inne alternatywy), choć faktycznie nie są to nazbyt świeże wypusty.
Teoretycznie z każdego z nich można uzyskać 5-portowy switch wraz z AP
lub klasycznie router 1xWAN + 4xLAN + AP (WDR4300ma 2 AP 2,4GHz i 5GHz), inne kombinacje też możliwe.

1 polubienie

TVN zrobił nagonkę na firmy tunningujące samochody po ostatnim głośnym, śmiertelnym wypadku na A1 z udziałem BMW po tuningu.
Taka anegdotka. Oczywiście, Twój przykład analogii był dobry :wink:

1 polubienie

@Gruby mam od kilku lat podobnego Mikrotika - hEX S (MikroTik Routers and Wireless - Products: hEX S):
Compared to the hEX, the hEX S also features an SFP port and PoE output on the last port.
i wątpię żeby kiedyś nie domagał z powodu obciążenia, będę go używał aż wyzionie ducha, zakładam jakieś min. 10 lat. Informacji odnośnie Mikrotika jest od groma w internecie więc z wsparciem konfiguracji nie będzie problemu, nic więcej mi nie potrzeba :slight_smile: .

1 polubienie

1043nd V3
4300 V1

Między innymi dlatego też szukam nowszego sprzętu, który posłuży parę kolejnych lat, a nie ogarnę wszystko na cacy i za tydzień czy miesiąc coś siądzie.

Właśnie zanim założyłem temat czytałem też o tym z racji tego PoE, ale unifi wzięło mnie na konfigurację. Aktualnie Wy bardziej mnie przekonujecie w stronę mikrtików, w szczególności że maja 10/100/1000 porty, a nie max 80.

Stawiam w takim razie na mikrotika z switchami + AP chyba że spróbuję aktualny sprzęt zmienić w AP. W razie problemów zawsze mogę zwrócić wszystko :slight_smile: dziękuję Wam bardzo za nakierowanie na mądrzejsze tory :slight_smile:

Obie konstrukcje na chipsetach Atheros (obecnie Qualcomm), obie bardzo udane, ostatnio robiłem przegląd TL-WDR3600 (model konstrukcyjnie pośredni między twoimi) i po 10 latach pracy oceniłem, że posłuży prawdopodobnie drugie tyle (o ile tylko będzie sens używania, właśnie z okazji zmiany softu na coś aktualnego - znajomy dostał go na budowę, bo nie mam stracha o niezawodność :smiley: ) openwrt dla obu jest systematycznie rozwijany i aktualizowany.

hehe no wiadomo nic wieczne nie będzie, a szczególnie kondensatory elektrolityczne - to jedyne elementy których trwałość jest realnie ograniczona, ale byłem wręcz zaskoczony ich doskonałym stanem i brakiem utraty pojemności w tym który przedmuchałem ostatnio.

1 polubienie