Mesh, router, AP - wymiana doswiadczen z WiFi

Siema, zakladam ze wiekszosc uzytkownikow Jolki ma niestandardowa ilosc urzadzen WiFi. Zatem dobry system sieci bezprzewodowej to cos, co wielu z nas moze zainteresowac. Proponuje uzyc tego watku aby dzielic sie opiniami/recenzjami roznych rozwiazan, ktore kazdy z nas ma w swoim domu/mieszkaniu :slight_smile:
Moj przypadek to:

• dom 3-kondygnacyjny, kazda kondygnacja to ~70m2, powierzchnia regularna (prawie kwadrat) + niewielki ogrod. Dwa pokoje na 2. pietrze maja blisko 4.5 metra wysokosci
  • 45-50 urzadzen WiFi - pomijajac standardowe (laptop, tv, kom, tablet) urzadzenia, do mojego wifi podpiete sa urzadzenia typu zarowki, tasmy ledowe, roznej masci przekazniki/adaptery Sonoff , NodeMCU/ESP2866, bramki RF-WiFi, kamery, FireTV, Google ChromeCast, glosniki Amazon Echo oraz Google Home, konsola, odkurzacz, oczyszczacz powietrza, drukarka
  • wiekszosc urzadzen jest oczywiscie w domu, rozmieszczone w miare rownomiernie na pietrach, kilka urzadzen w ogrodzie
  • kamery pchaja nagrania do chmury - czesc robi to non-stop, czesc tylko gdy wykryje ruch
  • mozna przyjac ze srednio przez 12h dziennie jest odpalona min. jedna usluga VoD lub jest aktywna videokonferencja
  • internet z kablowki

Testowane konfiguracje:

1. Xiaomi Router Pro (R3P) (parter) + MiRepeater 2 (1. pietro) + wzmacniacz Pentagram Actina (parter, przy wyjsciu na ogrod). Czas uzytkowania - ok 1.5 roku
  • parter, 1. pietro - dobry zasieg, brak bialych plam, transfer akceptowalny
    1. pietro - zasieg na 3/4 powierzchni, transfer OK to poczty, www, spotify, czasami VoD
  • ogrod - tam gdzie potrzebowalem zasieg byl :slight_smile: Transfer OK dla zarowek ale juz z ogladaniem netflixa na ogrodzie byly problemy
  • na 2. pietrze zarowki w zyrandolach/kinkietach dosc czesto tracily zasieg. Faktem jest ze bylo to w pokojach, ktore maja 4.5m wysokosci :slight_smile:
  • na 2. pietrze dosc czesto spadal transfer, co bylo zauwazalne znaczacym pogorszeniem sie jakosci filmow na Netflixie
  • losowo ktoras z zarowek na 1. pietrze tracila zasieg - srednio zdarzalo sie to raz na tydzien
  • najwiekszy minus - jesli na jednym urzadzeniu korzystano z uslugi VoD, to na innych urzadzeniach transfer wystarczal tylko telekonferencji. Nie bylo opcji aby VoD na innym urzadzeniu lub videokonferencja dzialaly poprawnie
  • problemy z drukarka - w losowych momentach przestawala byc osiagalna
  • przypisywanie na stale IP do urzadzen to droga przez meke (jak i ogolnie zarzadzanie routerem - pewnie z powodu chinskiego interfejsu :wink: ), brak lokalnego DNS
  1. Mesh Asus Lyra Trio (cena ok 1400zl) - jeden mesh na pietro, polaczone ze soba po WiFi. Czas testow - 5 dni
  • brak bialych plam w domu - wszedzie byl zasieg, nawet w najwyzszym punkcie na 2. pietrze :slight_smile:
  • dobry transfer na 90% powierzchni - nie bylo problemu aby rownoczesnie byl 2x VoD i 2x videokonferencje
  • drukarka zaczela dzialac :slight_smile:
  • integracja z Alexa - moge glosowo wlaczyc/wylaczyc siec dla gosci :wink:
  • pierwsza konfiguracja - calosc zajela 3, wlaczajac bieganie pomiedzy pietrami
  • oryginalny wyglad - rzuca sie w oczy ale zarazem cieszy oko :slight_smile:
  • fajny interfejs webowy (nie po chinsku :wink: )
  • problemy ze stabilnoscia po kilku godzinach pracy, losowo znikajace urzadzenia z sieci - panel WWW pokazywal np 43 urzadzenia online, za chwile tylko 37
  • czesto po wlaczeniu laptopa, mialem status ÔÇśpolaczony do siec, brak internetuÔÇÖ. Pomagalo reczne rozlaczenie i polaczenie sie z siecia WiFi
  • Jolka gubila zasieg regularnie, chociaz stala metr od mesha
  • zarowki Yeelight regularnie gubily zasieg
  • aplikacja na Androida to jakas porazka. Na poczatku bylem zachwycony ale w drugim dniu apka stwierdzila ze nie widzi zadnych urzadzen mesh (chociaz net dzialal). Reinstalacja pomogla tylko na chwile, po 2 dniach to samo. Kolejna reinstalacja - apka w ogole przestala wykrywac siec wifi :slight_smile: Zmiana konfiguracji sieci w aplikacji (wlaczenie firewala czy QoS) skutkowala statusem ÔÇśfailedÔÇÖ
  • wszystkie meshe musialy stac de facto jeden nad drugim, w przeciwnym wypadku transfer byl kiepski
  • niestety, akurat dla mnie te 10% gdzie byl kiepski transfer bylo troche kluczowe - jakbym nie manewrowal lokalizacja meshy, zawsze gdzies byl kiepski transfer
  • brak lokalnego DNSu, przypisywanie stalego IP mogloby byc latwiejsze
  • po 3 dniach stracilem cierpliwosc, postanowilem przywrocic ustawieina fabryczne i skonfigurowac siec jeszcze raz. Zajelo mi to bita godzine - a to mesh nie chcial wejsc w tryb parowania a to aplikacja go nie widziala. Totalna masakra
  1. Router dostarczony przez operatora kablowki (Toya)
  • pod katem WiFi to totalna porazka pod kazdym wzgledem, szkoda sie rozpisywac

Wczoraj przyszly do mnie urzadzenia FritzBox - dajcie mi pare dni, potestuje i napisze jak to wyglada. Na razie, pierwsze wrazenia pozytywne sa pozytywne. W nizszej cenie niz Asus Lyra Trio mam wiecej urzadzen i wychodzi na to ze wszystkie problemy zostaly rozwiazane :slight_smile:

6 polubień

Jesli chcesz mie─ç dobrze dzia┼éaj─ůc─ů sie─ç to doprowad┼║ kabel LAN na ka┼╝de pietro oraz do routera internetowego. Zepnij wszystko switchem najlepiej z portami 1giga. Rodzaj AP na pietrach zale┼╝y od twojego bud┼╝etu. Jak masz wi─Öcej to we┼║ system gdzie AP ze sob─ů si─Ö dogaduj─ů i masz jedn─ů sie─ç wifi w kt├│rej urz─ůdzenia klienckie mog─ů przenosi─ç si─Ö mi─Ödzy AP. Jak chcesz zrobi─ç bud┼╝etowo to na ka┼╝dym pi─Ötrze masz inn─ů sie─ç wifi.
Marek

W idealnym swiecie to byloby najlepsze rozwiazanie :slight_smile: Zreszta, meshe tez moga byc podpiete po kablu. Nie zawsze mozna to zrobic bez dziurawienia scian. Polaczenie bezprzewodowe meshy daje mozliwosc ustawienia ich w dowolnym miejscu wiec bedzie lepsze pokrycie powierzchni domu.

W moim domu mam ÔÇśkanal technicznyÔÇÖ do poprowadzenia przewodow (aczkolwiek jest juz mocno zapchany) w zewnetrznej scianie, wiec cokolwiek bym nie postawil - zasieg po przeciwleglej stronie jest kiepski. Rozwiazaniem jest umieszczenie mesha na srodkowej scianie domu - w moim przypadku opcja z kablem jest niewykonalna bez dziurawienia/rycia scian. A kable na wierzchu raczej nie spodobalyby sie reszcie rodziny :slight_smile:

Witam.
Ja ju┼╝ to opisywa┼éem w innym temacie. Ale jak pisz─ů koledzy, kabel do ka┼╝dego routera z AP. Ja tak mam zrobione. I teraz nie mam ┼╝adnych problem├│w z sieci─ů, czy to w domu, czy na podw├│rku, gara┼╝u.
Tu by┼éa te┼╝ rozmowa na ten temat Urz─ůdzenia, dodawanie - nie umiem doda─ç w┼éasnych urz─ůdze┼ä

Napisz prosz─Ö czy bezproblemowo mo┼╝na przekierowywa─ç porty i ile sta┼éych adres├│w mo┼╝na zarezerwowa─ç. Te┼╝ my┼Ťl─Ö o takim rozwi─ůzaniu.

Na ta chwile mam przypisane stale IP do ponad 30 urzadzen (niestety, nie znalazlem w jaki sposob wylistowac wszystkie takie urzadzenia), nie sadze zeby byl limit. Rezerwacja stalego IP jest mega proste

• wchodzisz w liste urzadzen podlaczonych do routera
  • wybierasz urzadzenie, ktore Cie interesuje, klikasz ikonke edycji
  • zaznaczasz checkboxa ÔÇťPrzypisuj temu urzadzeniu sieciowemu zawsze ten sam adres IPv4ÔÇŁ (i ewentualnie zmieniasz lokalna nazwe urzadzenia)

Udostepnianie portow - interfejs www jest mega intuicyjny. Na tym konkretnym routerze jeszcze nie robilem przekierowania ale mialem bramke VoIP FritzBox 10 lat temu i wtedy przekierowywanie portow dzialalo.
Ciekawostka - jest tez opcja ÔÇťSamodzielne udostepnianie portowÔÇŁ, ktora mozna wlaczyc/wylaczyc globalnie lub per urzadzenie. Nie testowalem tego, opis opcji: Ta opcja umo┼╝liwia temu urz─ůdzeniu sieciowemu na samodzielne tworzenie udost─Öpnie┼ä port├│w przez PCP lub UPnP.

Czy masz ten model FRITZ!Box 7530?

Tak, do tego jeszcze mam repeatery 1200 oraz 310

Wsp├│┼éczesne Routery FritzBOX maj─ů wbudowan─ů bramk─Ö VoIP. Opr├│cz softwareowych Fritz Phone na androidach i software SIPowych na komputerach z Windows, uda┼éo mi si─Ö uruchomi─ç CISCO 7962 kt├│re mo┼╝na kupi─ç za 15z┼é na Allegro, po wrzuceniu odpowiednio spreparowanych plik├│w konfiguracyjnych.
Do tego mo┼╝na wykupi─ç us┼éug─Ö SIP VoIP u operatora i mie─ç wyj┼Ťcie na zewn─ůtrz. Fritz Phone na kom├│rkach mo┼╝na bez ┼╝adnych koszt├│w zintegrowa─ç z domow─ů sieci─ů telefoniczn─ů u┼╝ywaj─ůc Fritz VPN.

Tutaj troch─Ö manuali: https://ctx4tom.wordpress.com/2014/03/16/cisco-ip-phone-an-fritzbox-teil-1-sip-firmware-aufspielen/

https://administrator.de/wissen/cisco-telefon-ip-anschluss-fritzbox-andere-voip-anlagen-fit-machen-297337.html

Aby lokalnie uruchomi─ç SIP nie trzeba mie─ç konto u operatora!
https://www.4ip.pl/pl/i/FRITZBox-konfiguracja-telefonii-VoIP/90

Tutaj Software SIP czyli telefon SIP pod Windows:
https://www.microsip.org/

Zabawy jest sporo ale efekt ciekawy :slight_smile:

Czyli co? FRITZ!Box najlepszy? Jak postawie 2 FRITZ!Box4040 to one si─Ö po┼é─ůcz─ů ze sob─ů po wifi i b─Öd─ů dalej nadawa─ç? Stworz─ů sie─ç mesh?

Tutaj masz opis:

https://pomoc.fritzbox.pl/knowledgebase.php?article=110

1 polubienie

A ten mesh może też działać po kablu? Chodzi mi o to że mam prowadzony kabel w miejsce drugiego AP i wolałbym to użyć zamiast pchać cały ruch przez wifi.
Bo generalnie zale┼╝y mi na prze┼é─ůczeniu u┼╝ytkownik├│w bez zrywania po┼é─ůczenia, to si─Ö chyba routing nazywa.

Cytat z powy┼╝szego linku:

• Je┼Ťli chcesz u┼╝y─ç kabla sieciowego do po┼é─ůczenia FRITZ!Box z Mesh Master:
  • W┼é─ůcz opcj─Ö ÔÇ×przez LANÔÇŁ.
  • Kliknij ÔÇ×ZastosujÔÇŁ, aby zapisa─ç ustawienia.
  • U┼╝yj kabla sieciowego, aby pod┼é─ůczy─ç port ÔÇ×WANÔÇŁ w urz─ůdzeniu FRITZ!Box bezpo┼Ťrednio do portu LAN w Mesh Master.
1 polubienie

A og├│lnie jak? Warto i┼Ť─ç w Fritza? Czy mo┼╝e co┼Ť innego?

Ja nie narzekam i polecam :slight_smile: W tej cenie to chyba najlepszy wyb├│r.

Siema wszystkim. Wiem ze w pierwszym poscie obiecalem test Fritz!Box, jakos mi sie zapomnialo - sorki.
Z kilku przetestowanych rozwiazan, Fritz jest dla mnie najlepszy aczkolwiek nie-idealny.

Konfiguracja
1x FritzBox 7530 (na 1. pietrze) + 2x Fritz!Repeater 1200 (parter oraz drugie pietro). Polaczenie bezprzewodowe. Calosc kosztowala mnie 1000zl na allegro, w oficjalnym sklepie Frtiz.

Zalety

• bezproblemowa instalacja (w ramach testow usuwalem wezly mesha i dodawalem jeszcze raz - za kazdym razem instalacja byla bezproblemowa)
  • wszystkie laptopy/tablety/telefony ma dostep do netu od razu po zalogowaniu sie, brak komunikatow typu "podlaczy do sieci, brak internetuÔÇÖ
  • brak bialych plam, dobry zasieg w calym domu
  • rownoczesne odtwarzanie netflixa na 2 telewizorach, tiktok/youtube na komorce oraz videkonferencja na skype - bez zadnych problemow, nic sie nie przycina
  • prosty interfejs webowy, latwosc konfiguracji (zmiana nazwy, zmiana adresu IP, ustawienie adresu IP na sztywno)
  • dzialajacy od strzala lokalny DNS - wreszcie nie musze pamietac adresow IP urzadzen :slight_smile:
  • port USB, mozna podpiac dysk zewnetrzny
  • apka na telefon jest spoko - prosta i funkcjonalna. Przy czym konfiguracje (typu zmiana nazw, przypisanie IP na stale) oczywiscie lepiej sie robi przez panel www - ale wlasnie czegos takiego szukalem :slight_smile:
  • prawie (*) wszystkie urzadzenia dzialaja stabilnie, nie traca zasiegu
  • prosty / przejrzysty mechanizm kontroli rodzicielskiej i blokowania adresow/urzadzen
  • zasieg poziomy jest OK
  • fajny patent - zarowno panel www jak i aplikacja, wyrozniaja urzadzenia w sieci, ktore maja interfejs uzytkownika na porcie 80
  • 4 porty ethernet, 1 sluzy jako WAN, wiec 3 do dyspozycji jako porty LAN. Oczywiscie mozna podpiac huba zeby podpiac wiecej urzadzen po LANie :slight_smile:
  • jesli ktos lubi statystyki, to bramka jest wykrywana przez HA, zatem Jolka moze generowac wykresy transferu
  • jesli ktos ma VoIP, bramka FritzBox dziala tez jako bramka VoIP. Wg instrukcji mozna wtedy nawet zmieniac konfiguracje sieci poprzez telefon - nie testowalem, nie wiem czy kazdy telefon czy np tylo telefony zgodne ze standardem DECT. Nie wiem, nie sprawdzalem, podaje tylko jako ciekawostke

Wady

• (*) najpowazniejsza wada - moje kamerki (Xiaomi, Digoo, Wyze, Neos) nie bardzo lubia Fritza. Jako jedyne urzadzenia znikaly mi z sieci WiFi. Xiaomi/Digoo maja oryginalny firmware, Wyze/Neos zmodyfikowane, zeby wystawialy strumien rtsp. Poddalem sie, podpialem je do routera Xiaomi i wszystko ladnie smiga (poza tym, ze Jolka ma lekkie problemy z rownoczesnym uzywaniem WiFi i LAN)
    Powyzsze problemy dotyczyly tylko kamerek. Inne urzadzenia, typu zarowki, tasmy ledowe, przelaczniki, dzialaja bez problemu
  • kontrola rodzicielska moglaby byc bardziej rozbudowana - np jest jest tylko jedna, globalna, lista adresow zablokowanych. Wiec nie ma np opcji aby blokowac rozne strony w zaleznosci od urzadzenia. Ale jak pisalem - konfiguracja jest mega prosta wiec cos za cos

Ciekawostka - pierwotnie mialem jeszcze dodatkowo 2 wzmacniacze Fritz!WLAN 310. Zauwazylem ze urzadzenia w ich poblizu byly mocno niestabilne. Odlaczylem te dodatkowe wzmacniacze, pozostalem tylko przy oryginalnym zestawie, sytuacja sie poprawila znaczaco.

1 polubienie

Dzi─Öki za opis. Zamowilem Fritza 4040 + 2szt reapetery 310. Jutro powinny by─ç. Pobawi─Ö si─Ö tydzie┼ä i dam zna─ç, jak moje doznania. P├│┼║niej chyba wezm─Ö ROUTER UBIQUITI EDGEROUTER X 5XRJ45 GIGABIT + UBIQUITI UNIFI UAP-AC-LR ZASI─śG gigabit PoE WIFI i zobacz─Ö co lepsze.

Cino111 - testowa┼ée┼Ť mo┼╝e UBIQUITI UNIFI UAP-AC-LR ?

Tak. Oddałem tego samego dnia, którego otrzymałem. Zasięg miałem wrażenie, że nawet gorszy Fritz no i brak Mesh.

1 polubienie

Mi Fritz kompletnie nie przypadł do gustu - konfiguracja dla Kowalskiego może i intuicyjna/łatwa, ale ma spore ograniczenia.
Wróciłem do OpenWRT i skonfigurowałem mesha, ale cały czas zastanawiam się czy nie odżałować i postawić UBIQUITI.
Ma kto┼Ť z Was do┼Ťwiadczenie w budowaniu sieci na tym systemie? Co potrzebuj─Ö kupi─ç? Bo jak rozumiem potrzebuj─Ö router, x APk├│w i postawi─ç kontroler gdzie┼Ť w sieci np. jako docker?