Mesh, router, AP - wymiana doswiadczeń z WiFi

Siema, zakladam ze wiekszosc uzytkownikow Jolki ma niestandardowa ilosc urzadzen WiFi. Zatem dobry system sieci bezprzewodowej to cos, co wielu z nas moze zainteresowac. Proponuje uzyc tego watku aby dzielic sie opiniami/recenzjami roznych rozwiazan, ktore kazdy z nas ma w swoim domu/mieszkaniu :slight_smile:
Moj przypadek to:

  • dom 3-kondygnacyjny, kazda kondygnacja to ~70m2, powierzchnia regularna (prawie kwadrat) + niewielki ogrod. Dwa pokoje na 2. pietrze maja blisko 4.5 metra wysokosci
  • 45-50 urzadzen WiFi - pomijajac standardowe (laptop, tv, kom, tablet) urzadzenia, do mojego wifi podpiete sa urzadzenia typu zarowki, tasmy ledowe, roznej masci przekazniki/adaptery Sonoff , NodeMCU/ESP2866, bramki RF-WiFi, kamery, FireTV, Google ChromeCast, glosniki Amazon Echo oraz Google Home, konsola, odkurzacz, oczyszczacz powietrza, drukarka
  • wiekszosc urzadzen jest oczywiscie w domu, rozmieszczone w miare rownomiernie na pietrach, kilka urzadzen w ogrodzie
  • kamery pchaja nagrania do chmury - czesc robi to non-stop, czesc tylko gdy wykryje ruch
  • mozna przyjac ze srednio przez 12h dziennie jest odpalona min. jedna usluga VoD lub jest aktywna videokonferencja
  • internet z kablowki

Testowane konfiguracje:

  1. Xiaomi Router Pro (R3P) (parter) + MiRepeater 2 (1. pietro) + wzmacniacz Pentagram Actina (parter, przy wyjsciu na ogrod). Czas uzytkowania - ok 1.5 roku
  • parter, 1. pietro - dobry zasieg, brak bialych plam, transfer akceptowalny
    1. pietro - zasieg na 3/4 powierzchni, transfer OK to poczty, www, spotify, czasami VoD
  • ogrod - tam gdzie potrzebowalem zasieg byl :slight_smile: Transfer OK dla zarowek ale juz z ogladaniem netflixa na ogrodzie byly problemy
  • na 2. pietrze zarowki w zyrandolach/kinkietach dosc czesto tracily zasieg. Faktem jest ze bylo to w pokojach, ktore maja 4.5m wysokosci :slight_smile:
  • na 2. pietrze dosc czesto spadal transfer, co bylo zauwazalne znaczacym pogorszeniem sie jakosci filmow na Netflixie
  • losowo ktoras z zarowek na 1. pietrze tracila zasieg - srednio zdarzalo sie to raz na tydzien
  • najwiekszy minus - jesli na jednym urzadzeniu korzystano z uslugi VoD, to na innych urzadzeniach transfer wystarczal tylko telekonferencji. Nie bylo opcji aby VoD na innym urzadzeniu lub videokonferencja dzialaly poprawnie
  • problemy z drukarka - w losowych momentach przestawala byc osiagalna
  • przypisywanie na stale IP do urzadzen to droga przez meke (jak i ogolnie zarzadzanie routerem - pewnie z powodu chinskiego interfejsu :wink: ), brak lokalnego DNS
  1. Mesh Asus Lyra Trio (cena ok 1400zl) - jeden mesh na pietro, polaczone ze soba po WiFi. Czas testow - 5 dni
  • brak bialych plam w domu - wszedzie byl zasieg, nawet w najwyzszym punkcie na 2. pietrze :slight_smile:
  • dobry transfer na 90% powierzchni - nie bylo problemu aby rownoczesnie byl 2x VoD i 2x videokonferencje
  • drukarka zaczela dzialac :slight_smile:
  • integracja z Alexa - moge glosowo wlaczyc/wylaczyc siec dla gosci :wink:
  • pierwsza konfiguracja - calosc zajela 3, wlaczajac bieganie pomiedzy pietrami
  • oryginalny wyglad - rzuca sie w oczy ale zarazem cieszy oko :slight_smile:
  • fajny interfejs webowy (nie po chinsku :wink: )
  • problemy ze stabilnoscia po kilku godzinach pracy, losowo znikajace urzadzenia z sieci - panel WWW pokazywal np 43 urzadzenia online, za chwile tylko 37
  • czesto po wlaczeniu laptopa, mialem status ‘polaczony do siec, brak internetu’. Pomagalo reczne rozlaczenie i polaczenie sie z siecia WiFi
  • Jolka gubila zasieg regularnie, chociaz stala metr od mesha
  • zarowki Yeelight regularnie gubily zasieg
  • aplikacja na Androida to jakas porazka. Na poczatku bylem zachwycony ale w drugim dniu apka stwierdzila ze nie widzi zadnych urzadzen mesh (chociaz net dzialal). Reinstalacja pomogla tylko na chwile, po 2 dniach to samo. Kolejna reinstalacja - apka w ogole przestala wykrywac siec wifi :slight_smile: Zmiana konfiguracji sieci w aplikacji (wlaczenie firewala czy QoS) skutkowala statusem ‘failed’
  • wszystkie meshe musialy stac de facto jeden nad drugim, w przeciwnym wypadku transfer byl kiepski
  • niestety, akurat dla mnie te 10% gdzie byl kiepski transfer bylo troche kluczowe - jakbym nie manewrowal lokalizacja meshy, zawsze gdzies byl kiepski transfer
  • brak lokalnego DNSu, przypisywanie stalego IP mogloby byc latwiejsze
  • po 3 dniach stracilem cierpliwosc, postanowilem przywrocic ustawieina fabryczne i skonfigurowac siec jeszcze raz. Zajelo mi to bita godzine - a to mesh nie chcial wejsc w tryb parowania a to aplikacja go nie widziala. Totalna masakra
  1. Router dostarczony przez operatora kablowki (Toya)
  • pod katem WiFi to totalna porazka pod kazdym wzgledem, szkoda sie rozpisywac

Wczoraj przyszly do mnie urzadzenia FritzBox - dajcie mi pare dni, potestuje i napisze jak to wyglada. Na razie, pierwsze wrazenia pozytywne sa pozytywne. W nizszej cenie niz Asus Lyra Trio mam wiecej urzadzen i wychodzi na to ze wszystkie problemy zostaly rozwiazane :slight_smile:

6 polubień

Jesli chcesz mieć dobrze działającą sieć to doprowadź kabel LAN na każde pietro oraz do routera internetowego. Zepnij wszystko switchem najlepiej z portami 1giga. Rodzaj AP na pietrach zależy od twojego budżetu. Jak masz więcej to weź system gdzie AP ze sobą się dogadują i masz jedną sieć wifi w której urządzenia klienckie mogą przenosić się między AP. Jak chcesz zrobić budżetowo to na każdym piętrze masz inną sieć wifi.
Marek

W idealnym swiecie to byloby najlepsze rozwiazanie :slight_smile: Zreszta, meshe tez moga byc podpiete po kablu. Nie zawsze mozna to zrobic bez dziurawienia scian. Polaczenie bezprzewodowe meshy daje mozliwosc ustawienia ich w dowolnym miejscu wiec bedzie lepsze pokrycie powierzchni domu.

W moim domu mam ‘kanal techniczny’ do poprowadzenia przewodow (aczkolwiek jest juz mocno zapchany) w zewnetrznej scianie, wiec cokolwiek bym nie postawil - zasieg po przeciwleglej stronie jest kiepski. Rozwiazaniem jest umieszczenie mesha na srodkowej scianie domu - w moim przypadku opcja z kablem jest niewykonalna bez dziurawienia/rycia scian. A kable na wierzchu raczej nie spodobalyby sie reszcie rodziny :slight_smile:

Witam.
Ja już to opisywałem w innym temacie. Ale jak piszą koledzy, kabel do każdego routera z AP. Ja tak mam zrobione. I teraz nie mam żadnych problemów z siecią, czy to w domu, czy na podwórku, garażu.
Tu była też rozmowa na ten temat Urządzenia, dodawanie - nie umiem dodać własnych urządzeń

1 polubienie

Napisz proszę czy bezproblemowo można przekierowywać porty i ile stałych adresów można zarezerwować. Też myślę o takim rozwiązaniu.

Na ta chwile mam przypisane stale IP do ponad 30 urzadzen (niestety, nie znalazlem w jaki sposob wylistowac wszystkie takie urzadzenia), nie sadze zeby byl limit. Rezerwacja stalego IP jest mega proste

  • wchodzisz w liste urzadzen podlaczonych do routera
  • wybierasz urzadzenie, ktore Cie interesuje, klikasz ikonke edycji
  • zaznaczasz checkboxa “Przypisuj temu urzadzeniu sieciowemu zawsze ten sam adres IPv4” (i ewentualnie zmieniasz lokalna nazwe urzadzenia)

Udostepnianie portow - interfejs www jest mega intuicyjny. Na tym konkretnym routerze jeszcze nie robilem przekierowania ale mialem bramke VoIP FritzBox 10 lat temu i wtedy przekierowywanie portow dzialalo.
Ciekawostka - jest tez opcja “Samodzielne udostepnianie portow”, ktora mozna wlaczyc/wylaczyc globalnie lub per urzadzenie. Nie testowalem tego, opis opcji: Ta opcja umożliwia temu urządzeniu sieciowemu na samodzielne tworzenie udostępnień portów przez PCP lub UPnP.

Czy masz ten model FRITZ!Box 7530?

Tak, do tego jeszcze mam repeatery 1200 oraz 310

Współczesne Routery FritzBOX mają wbudowaną bramkę VoIP. Oprócz softwareowych Fritz Phone na androidach i software SIPowych na komputerach z Windows, udało mi się uruchomić CISCO 7962 które można kupić za 15zł na Allegro, po wrzuceniu odpowiednio spreparowanych plików konfiguracyjnych.
Do tego można wykupić usługę SIP VoIP u operatora i mieć wyjście na zewnątrz. Fritz Phone na komórkach można bez żadnych kosztów zintegrować z domową siecią telefoniczną używając Fritz VPN.

Tutaj trochę manuali: https://ctx4tom.wordpress.com/2014/03/16/cisco-ip-phone-an-fritzbox-teil-1-sip-firmware-aufspielen/

https://administrator.de/wissen/cisco-telefon-ip-anschluss-fritzbox-andere-voip-anlagen-fit-machen-297337.html

Aby lokalnie uruchomić SIP nie trzeba mieć konto u operatora!
https://www.4ip.pl/pl/i/FRITZBox-konfiguracja-telefonii-VoIP/90

Tutaj Software SIP czyli telefon SIP pod Windows:
https://www.microsip.org/

Zabawy jest sporo ale efekt ciekawy :slight_smile:

Czyli co? FRITZ!Box najlepszy? Jak postawie 2 FRITZ!Box4040 to one się połączą ze sobą po wifi i będą dalej nadawać? Stworzą sieć mesh?

Tutaj masz opis:

https://pomoc.fritzbox.pl/knowledgebase.php?article=110

1 polubienie

A ten mesh może też działać po kablu? Chodzi mi o to że mam prowadzony kabel w miejsce drugiego AP i wolałbym to użyć zamiast pchać cały ruch przez wifi.
Bo generalnie zależy mi na przełączeniu użytkowników bez zrywania połączenia, to się chyba routing nazywa.

Cytat z powyższego linku:

  • Jeśli chcesz użyć kabla sieciowego do połączenia FRITZ!Box z Mesh Master:
  • Włącz opcję „przez LAN”.
  • Kliknij „Zastosuj”, aby zapisać ustawienia.
  • Użyj kabla sieciowego, aby podłączyć port „WAN” w urządzeniu FRITZ!Box bezpośrednio do portu LAN w Mesh Master.
1 polubienie

A ogólnie jak? Warto iść w Fritza? Czy może coś innego?

Ja nie narzekam i polecam :slight_smile: W tej cenie to chyba najlepszy wybór.

Siema wszystkim. Wiem ze w pierwszym poscie obiecalem test Fritz!Box, jakos mi sie zapomnialo - sorki.
Z kilku przetestowanych rozwiazan, Fritz jest dla mnie najlepszy aczkolwiek nie-idealny.

Konfiguracja
1x FritzBox 7530 (na 1. pietrze) + 2x Fritz!Repeater 1200 (parter oraz drugie pietro). Polaczenie bezprzewodowe. Calosc kosztowala mnie 1000zl na allegro, w oficjalnym sklepie Frtiz.

Zalety

  • bezproblemowa instalacja (w ramach testow usuwalem wezly mesha i dodawalem jeszcze raz - za kazdym razem instalacja byla bezproblemowa)
  • wszystkie laptopy/tablety/telefony ma dostep do netu od razu po zalogowaniu sie, brak komunikatow typu "podlaczy do sieci, brak internetu’
  • brak bialych plam, dobry zasieg w calym domu
  • rownoczesne odtwarzanie netflixa na 2 telewizorach, tiktok/youtube na komorce oraz videkonferencja na skype - bez zadnych problemow, nic sie nie przycina
  • prosty interfejs webowy, latwosc konfiguracji (zmiana nazwy, zmiana adresu IP, ustawienie adresu IP na sztywno)
  • dzialajacy od strzala lokalny DNS - wreszcie nie musze pamietac adresow IP urzadzen :slight_smile:
  • port USB, mozna podpiac dysk zewnetrzny
  • apka na telefon jest spoko - prosta i funkcjonalna. Przy czym konfiguracje (typu zmiana nazw, przypisanie IP na stale) oczywiscie lepiej sie robi przez panel www - ale wlasnie czegos takiego szukalem :slight_smile:
  • prawie (*) wszystkie urzadzenia dzialaja stabilnie, nie traca zasiegu
  • prosty / przejrzysty mechanizm kontroli rodzicielskiej i blokowania adresow/urzadzen
  • zasieg poziomy jest OK
  • fajny patent - zarowno panel www jak i aplikacja, wyrozniaja urzadzenia w sieci, ktore maja interfejs uzytkownika na porcie 80
  • 4 porty ethernet, 1 sluzy jako WAN, wiec 3 do dyspozycji jako porty LAN. Oczywiscie mozna podpiac huba zeby podpiac wiecej urzadzen po LANie :slight_smile:
  • jesli ktos lubi statystyki, to bramka jest wykrywana przez HA, zatem Jolka moze generowac wykresy transferu
  • jesli ktos ma VoIP, bramka FritzBox dziala tez jako bramka VoIP. Wg instrukcji mozna wtedy nawet zmieniac konfiguracje sieci poprzez telefon - nie testowalem, nie wiem czy kazdy telefon czy np tylo telefony zgodne ze standardem DECT. Nie wiem, nie sprawdzalem, podaje tylko jako ciekawostke

Wady

  • (*) najpowazniejsza wada - moje kamerki (Xiaomi, Digoo, Wyze, Neos) nie bardzo lubia Fritza. Jako jedyne urzadzenia znikaly mi z sieci WiFi. Xiaomi/Digoo maja oryginalny firmware, Wyze/Neos zmodyfikowane, zeby wystawialy strumien rtsp. Poddalem sie, podpialem je do routera Xiaomi i wszystko ladnie smiga (poza tym, ze Jolka ma lekkie problemy z rownoczesnym uzywaniem WiFi i LAN)
    Powyzsze problemy dotyczyly tylko kamerek. Inne urzadzenia, typu zarowki, tasmy ledowe, przelaczniki, dzialaja bez problemu
  • kontrola rodzicielska moglaby byc bardziej rozbudowana - np jest jest tylko jedna, globalna, lista adresow zablokowanych. Wiec nie ma np opcji aby blokowac rozne strony w zaleznosci od urzadzenia. Ale jak pisalem - konfiguracja jest mega prosta wiec cos za cos

Ciekawostka - pierwotnie mialem jeszcze dodatkowo 2 wzmacniacze Fritz!WLAN 310. Zauwazylem ze urzadzenia w ich poblizu byly mocno niestabilne. Odlaczylem te dodatkowe wzmacniacze, pozostalem tylko przy oryginalnym zestawie, sytuacja sie poprawila znaczaco.

1 polubienie

Dzięki za opis. Zamowilem Fritza 4040 + 2szt reapetery 310. Jutro powinny być. Pobawię się tydzień i dam znać, jak moje doznania. Później chyba wezmę ROUTER UBIQUITI EDGEROUTER X 5XRJ45 GIGABIT + UBIQUITI UNIFI UAP-AC-LR ZASIĘG gigabit PoE WIFI i zobaczę co lepsze.

Cino111 - testowałeś może UBIQUITI UNIFI UAP-AC-LR ?

Tak. Oddałem tego samego dnia, którego otrzymałem. Zasięg miałem wrażenie, że nawet gorszy Fritz no i brak Mesh.

1 polubienie

Mi Fritz kompletnie nie przypadł do gustu - konfiguracja dla Kowalskiego może i intuicyjna/łatwa, ale ma spore ograniczenia.
Wróciłem do OpenWRT i skonfigurowałem mesha, ale cały czas zastanawiam się czy nie odżałować i postawić UBIQUITI.
Ma ktoś z Was doświadczenie w budowaniu sieci na tym systemie? Co potrzebuję kupić? Bo jak rozumiem potrzebuję router, x APków i postawić kontroler gdzieś w sieci np. jako docker?