Mesh, router, AP - wymiana doswiadczeń z WiFi

Masz rację, że menu i sam system trochę wydaje się prosty i dla Kowalskiego. Po pierwszym uruchomieniu od razu stwierdziłem, że i tak oddam. Oddałem, wziąłem MikroTika - mega skomplikowany - oddałem. Wziąłem Ubiquiti router + unifi. Szału nie było a cenowo dużo więcej - oddałem. Przeprosiłem Fritza i na nim zostałem. Jak na razie oprócz dziwnego menu niczego nie brakuje. DDNS zrobiony, porty przekierowane. Co jeszcze jest potrzebne?

  1. Wycięcie internetu dla wybranych urządzeń IoT
  2. Ograniczenie ruchu dla wybranych urządzeń do np. tylko Jolki.
  3. Nie sprawdzałem czy można ustawić, ale używam też własnego DNSa


2. nie bardzo rozumiem. Nie wejdziesz wtedy na moduł z lapka zeby go np. skonfigurować.
3. Mam ustawiony własny

Jakby nie namawiam. Nie jest to kombajn, ale dla przeciętnych zastosowań naprawdę ok. Dołożyłem 2 reapetery w standardzie “n” po 100zł (śmiech) i mam zasięg w piwnicy, ogrodzie i całym domu. Za 550 zł mam świetnie działającą sieć. Na Ubiquiti to jakieś 2 tys .

  1. Aktualnie mam skonfigurowane VLANy i większość urządzeń IoT mam w tej sieci.
    Może przesadzam, ale jakoś tak przywykłem do tego że separuję większość urządzeń od normalnych użytkowników. :slight_smile:

No tak cena zniechęca - pewnie poczekam do kolejnego problemu z aktualną konfiguracją i wtedy będę musiał na szybko podjąć decyzję.

Ad. 2 Oddzielna siec dla urzadzen IoT
Tez to chcialem zrobic. Moje pierwsze podejscie to bylo podpiecie Jolki do dwoch sieci - jedna po WiFi, druga po kablu. Jedna bylaby do obslugi urzadzen, ktore nie musza miec lacznosci z netem (np bramki sonoff czy tez kamery bez opcji cloud), druga do obslugi urzadzen z dostepem do internetu (np smart tv). Ale niestety, jednoczesna obsluga dwoch interfejsow sieciowych w Jolce zostala zmieniona wzgledem zwyklego Linuxa. Gdy poruszylem ten temat, czesc forumowiczow wmawiala mi ze chce uzyc Jolki jako routera i to jest bez sensu zachowanie :slight_smile:

@badzio Android i Windows domyślnie po wykryciu połączenia LAN przełącza się na nie i WLAN jest rozłączany/usypiany. Nie wiem jak jest w linuxie, ale faktycznie to chyba nie tędy droga. :slight_smile:

Na Androidzie nigdy nie podpinalem kabla to nie wiem . Moj windows jest rownoczesnie podpiety pod kabel i Wifi i wszuystko smiga. Podobnie sprawa wyglada na urzadzeniach z Linuxem :slight_smile:
Jako ze Android bazuje na jadrze Linuxa, to zakladam ze technicznie jest to mozliwe - ale to juz off-topic.

Wracajac do meritum - fajine byloby miec dwie podsieci, jedna z dostep do netu + Jolka, druga bez dostepu do netu (ale wciaz z lacznoscia z Jolka).

Po rocznym doświadczeniu z rosnącą ilością klientów w mojej domowej sieci przyszedł czas na zmianę jej głównych komponentów. Od miesiąca siecią LAN zawiaduje router Asus RT-AC56U z oprogramowaniem Asuswrt-Merlin. Do tego dwa AP Ubiquiti kontrolujące WLAN. Dodatkowo prawie wszystkie urządzenia w domu otrzymały stałą adresację IP. Polecam gorąco rozwiązanie z UniFi.

image

@Stravi - trochę czasu minęło, jeśli jaszcze nie zmieniałeś swojej konfiguracji mogę podzielić się spostrzeżeniami.

1 polubienie

Potwierdzam. Tanie to to nie jest, ale działa naprawdę wydajnie i stabilnie.
Całość podpięta do Neostrada +80 (choć max jest 40) poprzez FunBox 2.0.

2 polubienia

Dzięki za zainteresowanie!
W okolicach październik/listopad przesiadłem się na Ubiquiti Dream Machine, USW-Flex-Mini oraz UAP-AC-Lite. Żona musiała zacząć pracować zdalnie i dotychczasowa sieć nie dawała rady.
Teraz wszystko stabilnie hula, 5G w całym domu w każdym zakamarku.

2 polubienia

Kolega zaszałał bo postawił wszystko na UniFi, masz USG (router/firewall dostepy do internetu), do tego switche i AP oraz UniFi Controller (sprzetowy czy software’owy?), to bedzie działać bezproblemowo. Zrobiłeś dostęp dla gości do Wi-Fi? Używasz VLANów do rozdzielenia sieci IoT od sieci użytkowników? Do tego to rozwiązanie jest stworzone :slight_smile:.
Ja niestety musiałem poszukać oszczedności, kupiłem Mikrotika hEX S a do tego oczywiście UAP-AC-LR, duet sprawdza się idealnie jak dla mnie.

Miałem ale “piszczał”, szczególnie było go slychać w nocy jak w domu było cicho (sam w to nie wierzyłem bo czytałem o tym w internecie), wymieniłem na UAP-AC-LR i po kłopocie.

Rozwiązania Ubiquiti Wi-Fi to najlepsze rozwiązanie jezeli chodzi o stosunek koszt/jakość. Jak zaczniecie używać to zapomnicie, że macie Wi-Fi w domu, z ciekawosci sprawdziłem uptime moich urządzeń - 117dni :smile:

3 polubienia

W mojej sztuce chyba coś poprawili, bo słuch mam dość czuły w szerokim zakresie, żona i dzieci również nie wspominali nic na ten temat. Ale fakt nie jest on w sypialni tylko w korytarzu.

Kontroler software na malince z Suplą. Co do konfiguracji docelowej to jeszcze przede mną. Najpierw masa, potem rzeźba :smiley:

Ja ciągle coś grzebię, ale jak skończę to myślę, że będą podobne dane :slight_smile:

A jak nie ma internetu ubiquiti nie wyłącza Wam sieci said nie znikają?

Czytam i nie rozumiem o co pytasz? Co brak internetu ma mieć wspólnego z moją siecią lokalną?
Co to jest said?

Pytałem @Cezary.K czy jeśli od routera odłączysz internet nie masz takiego problemu na ubiquiti że nagle nie widzisz SSID sieci bezprzewodowej?

Nie, taki problem nie występuje, ustawienia SSID i inne robisz do ich pamięci nieulotnej, zapisujesz w sprzęcie i nie znikają. To by było straszne… dostawca internetu ma awarię, a ja nie mam urządzeń z Tasmota. Czyli przykładowo ciepłej wody w kranie, bo pompka obiegowa się nie załączyła.
Ubiquiti mogą działać niezależnie, nawet bez routera. Mam adresy IP wpisane na sztywno w każdym urządzeniu. Jeśli nawet router padnie, to komunikacja wewnątrz sieci działa. Jeśli sieć zostanie pozbawiona routera, AP oraz inne urządzenia wewnątrz sieci ze stałymi adresami i maską, będą się nadal komunikować. Czyli bramka i urządzenia z Tasmota nadal się widzą. Właśnie dlatego przeszedłem na stałe IP. Nie takie przypisywane przez router po adresie mac klienta, bo to nadal jest przyznawanie adresu z routera.
Dla urządzeń z Tasmota są komendy:
obraz
Na bramce AIS w ustawieniach Androida - można wpisać na stałe, własne ustawienia sieci.

2 polubienia

Kombinuje coś podobnego i mam kilka pytań.
Też mam Neostradę 80Mb po przez Asus DSL AC52U (Funbox 2.0 leży w szafie)

  1. WLAN
    Zamówiłem na próbę UAP-AC-LR i liczę że jak znajdę dobre miejsce to zasięgiem obejmie cały dom.

  2. LAN
    Jak chciałbym zarządzać całą siecią LAN prze Ubiquit z pominięciem Asus DSL AC52U (Funboxa 2.0) to musiałbym Unifi-USG czy może być EdgeRouter-X ? Czy może jeszcze coś innego?

W miejscu gdzie musi stać Router potrzebuje 4 Porty czyli do Unifi-USG potrzebowałbym jeszcze kolejny Switch co razem prawie 600zł a EdgeRouter-X ma już 4 wolne Porty i kosztuje 220zł :slight_smile:
Ktoś jest w stanie mnie naprowadzić w tym temacie?

Mam ~110m2 na piętrze, poziom niżej w każdym miejscu jest stabilny zasięg Wi-Fi, a AP leży na na szafie (na pietrze) “nogami do góry” :smile:.

Tak, musisz mieć to urządzenie i do tego UniFi Controller (sprzetowy lub software’owy), EdgeRouter-X to inny “typ” urządzenia.

Zakładam, że planujesz to tak: urzadzenie dostawcy internetu z wyjsciem ethernet, to wpinasz do portu WAN urządzenia USG, wyjscie LAN z USG wpinasz do switcha, do switcha wpinasz wszystkie swoje urządzenia LAN, np. AP (zasilany przez dodatkowy zasilacz PoE).

To u mnie też powinno dać radę, mam około 70m2 parter i 70m2 piętro. AP chce też na piętrze mam przygotowane miejsce po środku na suficie. Jutro przyjedzie to zaczną się testy :wink:

Postawiłem na NASie w dokerze

Trochę drogo z tym USG. EdgeRouter-X wiem że to inna linia produktowa ale wychodzi że to razem zadziała:
Ruter Ubiquiti Edge Router X + 2x Unifi AP AC Lite - instalacja, konfiguracja - YouTube
Tylko jestem ciekaw jak tym się później zarządza, LAN i WLAN osobno?

EDIT
to trochę wyjaśnia:
Unifi USG vs EdgeRouter — LazyAdmin