Mesh, router, AP - wymiana doswiadczeń z WiFi

Od tego jest Controller, centralne zarządzenie wszystkimi urządzeniami Unifi, jeden panel do wszystkiego, oczywiście jak będzie off to tylko nie będzie aktualnych statystyk ale wszystko będzie działać zgodnie z konfiguracją.
Do szczęścia brakuje Ci UniFi Switch USW-Flex-Mini albo UniFi Switch, 8-Port (60W).
Jezeli masz czas na zabawę weź na próbę USG, juz nie oddasz :wink:.
Osobiście zamiast kupić Ubiquiti EdgeRouter wybrałem Mikrotika.

Mam u siebie pozostawiony router dostawcy internetu, i dopięty Asus, podwójny NAT czy jakoś tak się chyba to nazywa… Dostawca zwlekał z moją prośbą o zmianę konfiguracji swojego routera na bridge więc trzeba sobie jakoś radzić. Asus ma wyłączony WLAN i zarządza jedynie LAN. Unifi konfigurujesz raz więc nie ma już potem co grzebać i o to w tym wszystkim chodzi. Zarządzanie pozostaje po stronie rutera i tu chyba powinieneś przemyśleć potrzeby.
Panowie jeśli się mylę, to mnie sprostujcie…
Unifi Network Controller - to tylko platforma do zarządzania, konfiguracji sprzętu i monitoringu sieci.
Nie jest to usługa poprawiająca programowo działanie sieci, która musi być uruchomiona stale. Tak jak napisał @macek - działa zgodnie z konfiguracją sprzętową.

To co na wstępie ważne to skonfigurowanie przepustowości łącza i priorytetów dla klientów. Tak aby AP wiedziały czym i dla kogo dysponują.

Prawda ale właśnie o to chodzi, żeby cały czas Controller byl dostępny bo masz wtedy wiedzę co się działo i dzieje w Twojej sieci, pokazuje problemy w sieci, kto jakich aplikacji używa, itd.
Do kontrolera jest takze dostep z chmury Ubiquiti co ułatwia zdalną diagnostykę.

2 polubienia

@Tomasz tak jak pisze @macek lepiej mieć wszystko jednorodne, jeśli Unifi to Unifi, wtedy Unifi Controlerem zarządzasz wszystkim. Od USG, przez AP po switche.
Switch USW-Flex-Mini podpięty pod USG 3P da Ci 4 porty LAN, które potrzebujesz. A cena to chyba coś koło 120-140 zł.
Najwięcej jazdy będziesz miał z wyborem miejsca umocowania UAC-AP-LR tak, aby objął zasięgiem wszystkie Twoje potrzeby. Czasem strop i ściany potrafią być wredne i tworzyć strefy poza zasięgiem.
Ja pomimo posiadania AP na każdym piętrze mam jeszcze w domu kilka nisz, w których sygnał jest poniżej -80dBm.

Tak macie racje, ale jednak wychodzi drogo.
W moim przypadku potrzebowałbym USG 3P + USW-Flex-Mini 3sztuki + US-8-60W co razem wychodzi ponad 1300zł…
@Goral64 powiedz jak masz skonfigurowany Funbox 2.0 z USG 3P ?
Ja na razie używam Asus DSL AC52U ale jakbym poszedł w Unifi z Funboxem to wtedy Asus nie potrzebny a widzę że używki trzymają dobrą cenę (300zł).

No ale nikt nie mówił, że jest to najtańsze rozwiązanie, ale jest to rozwiązanie o dobrym stosunku cena/możliwości.

Wydaje mi się, że jeśli jest dla Ciebie za drogo, to zrezygnuj z 2 USW-Flex-Mini oraz z US-60W, to możesz sobie zawsze dokupić później, jeśli będziesz miał potrzebę. Na razie zakup sobie USG 3P + USW-Flex-Mini.

Na Funbox 2.0 mam praktycznie wszystko powyłączane (WLAN, DHCP, NAT, etc.) i USG 3P jest wskazany jako DMZ, bo nie można go ustawić w trybie bridge. Tak więc ograniczyłem Funbox praktycznie do roli modemu.

A po co Ci aż tyle switchy?

Tyle mi wychodzi :slight_smile:
Pewnie dlatego że wszystko gdzie się da łącze LANem.
Dokładnie tak mi wyszło:

1 polubienie

Trochę nir rozumiem obrazka… Ale po kolei. W tej chwili nie masz żadnego switcha w domu? Jeśli już masz jakieś, to je sobie sukcesywnie wymieniaj na Unifi. Budżet lepiej to zniesie.
Po drugie, dlaczego masz 8portów w kotłowni i z niej ciągniesz z powrotem 3 kabelki do salonu i jeden na piętro do AP? Przecież jak dasz 8 portów w salonie a 5 w kotłowni, to do kotłowni z salonu pójdzie tylko jeden kabel. Na piętrze masz po jednym porcie wolnym, więc spokojnie możesz do któregoś z nich podpiąć AP.
Ja mam jeszcze w domu switche niezarządzalne, 1x 16 portowy, 3x 8 portowe i 1x 5portowy. Do wymiany jak będzie na to kasa.

Wiesz wszystko ma swoją historie, teraz jakbym budował nowy dom to byłoby wszystko inaczej :wink:
Co do AP to musi iść z kotłowni bo stamtąd mam pociągniętą rurkę na strych którą puszcze kabel i ze strychu zejdę na sufit na piętrze. Jakbym miał robić z któregoś switcha na piętrze to albo wisiałby na ścianie kabel albo kucie…

No ale i tak dla tych 3 kabli wracających z kotłowni do salonu warto zamienić miejscami 8 portowy na 5 portowy. Kamerki i tak masz już chyba zasilane przez POE?

Jeśli kamerki masz już zasilone, to taniej może wynieść kupienie dwóch USW-Flex-Mini zamiast jednego US-60W (260 zł a 470zł).

hmmm kable już są położone więc nic to chyba nie zmieni, kamerka POE na razie jedna a druga w planach. Switch 8 POE w kotłowni daje zasilanie dla UAP i dla kamery więc jak zmanienie miejscami to i tak trzeba będzie wykorzystać kable pomiędzy kotłownią a salonem albo jak piszesz zrezygnować z POE i dać dwa USW-FLEX-Mini

PS czy w zestawie w UAP jest zasilacz POE ?

Tak, przynajmniej w moim był :slight_smile:

Zasilacz w nowym sprzęcie dokładają. Jak byś nie miał to polecam tego sprzedawcę używek, sprawdzony…
Właśnie w koszyku zasilacz za 15zł

@macek, @Goral64 pomożecie skonfigurować USG :slight_smile: ?
Wziąłem na próbę :slight_smile:
Router do Neostrady Asus, w przeciwieństwie do Funboxa 2.0 ma tryb bridge, więc powinno być prosto ale coś mi nie wychodzi. Możecie napisać jak to macie u siebie ?

@Tomasz jak pisałem nie mam USG ale to nie powinien być problem.
Jak wnioskuje masz tak: swoj router Asus do neostrady (z portem ADSL) i aktualnie na nim masz skonfigurowany port WAN (port ADSL do internetu), tam w konfiguracji tego portu sa parametry do ADSLa, cos podobnego do tego Orange Polska, przepisz to sobie wszystko bo “to samo” bedzie potrzebne w USG.
Nastepnie router Asusa konfigurujesz jako bridge czyli bedzie działał tylko jako modem ADSL’owy i podpinasz LAN z Asusa do WAN1 na USG, w USG w konfiguracji portu WAN1 wybierasz protokół PPPoE, wpisujesz username i password z neostrady.

Dobra ogarnięte, brakowało wpisu w VLAN 35

PS tu fajne kompendium wiedzy na temat Ubiquiti:
Unofficial Ubiquiti Guide — McCann Tech (evanmccann.net)

A czy ktoś testował to rozwiązanie?
Deco e4 Tp-link

Wydaje się że powinien pokryć zasięgiem mój dom i być stabilny :slightly_smiling_face: ktoś testował?
Cena też wydaje się całkiem normalna :slightly_smiling_face:

Miałem i sprzedałem kupując Ubiquiti Unifi. Przy ponad 30 urządzeniach WiFi nie trzymał połączeń. Ale z zasięgiem było całkiem nieźle.

1 polubienie